Jak utrzymać poziom motywacji w okresie przedświątecznym?30 listopada 2015

Okres przedświąteczny to tradycyjnie czas spadku motywacji. Każdy z nas coraz więcej swojej uwagi poświęca na zadania, które należy wykonać w okresie Świąt. Należy również dodać, że jest to również czas, kiedy większość pracowników decyduje się na wzięcie urlopu. Tym samym pewne zadania wykonywane są dłużej lub nawet przekładane na nowy rok. Nie każda jednak organizacja może sobie pozwolić na takie przedświąteczne spowolnienie. Natłok projektów, czy napięte harmonogramy, często wykluczają jakikolwiek spadek motywacji. Jak firma może sobie poradzić w takiej sytuacji? O tym poniżej:

Planowanie pracy Planowanie

Menedżerowie powinni dobrze zaplanować pracę swoich podwładnych. Zadania mogą zostać wykonane jeżeli ustali się na ich wykonanie konkretny czas. Pracownik w okresie przedświątecznym może nie będzie na tyle ambitny, aby samemu sobie wyszukiwać pracę; jednak jeżeli coś mu zostanie zlecone to po prostu to wykonana. Kierownicy powinni dobrze rozplanować zakres prac, aby w ten sposób utrzymać odpowiednią produktywność i tym samym prowadzić projekty zgodnie z określonym wcześniej planem.

Zabawa

Praca to oczywiście praca. Jednak warto w grudniu nieco zwolnić tempa i pozwolić swoim podwładnym na chwile wytchnienia. Jeżeli jest taka możliwość, to warto przenosić pewne zadania na nowy rok. Grudzień to również okazja do imprez firmowych. Zatem czas, w którym tradycyjnie spada wydajność, można wykorzystać na zacieśnianie więzi w zespole, czy na zabawę, która przyczyni się do wzrostu poziomu motywacji po Świętach.

Unikanie wielozadaniowości

Lepiej jest zlecać pracownikom proste i krótkie zadania. Warto dzielić duże zadania na mniejsze i rozdzielać je między członków zespołu. Praca wymagająca dużego zaangażowania może działać demotywująco. Dobrze rozplanowane zadania zostaną wykonane w terminie, a firma nie odczuje przedświątecznego spowolnienia.

Elastyczność czasu pracy Elastyczność czasu pracy

Okres przedświąteczny to tradycyjnie czas, w którym wielu pracowników musi poświęcić się obowiązkom domowym. Tym samym warto zaproponować elastyczny czas pracy, aby w ten sposób pogodzić obowiązki zawodowe i prywatne. Każdy z pracowników doceni takie rozwiązanie i tym samym będzie bardziej skory do szybkiego i dobrego wykonania swoich obowiązków zawodowych.

Może zainteresuje Ciebie również oferta pracy:

Nadgodziny

Nie warto tak angażować swoich pracowników, aby musieli zostawać po godzinach. Święta Bożonarodzeniowe to czas, w którym obowiązki zawodowe często schodzą na drugi plan. Tym samym nakłanianie pracowników do zmożonej pracy, która wymaga zostawania po godzinach może odnosić odwrotny skutek i doprowadzić do niskiego poziomu motywacji, który w tym okresie i tak jest przecież obniżony.

Jeżeli zainteresował Ciebie wpis o motywowaniu zespołu, to koniecznie przeczytaj:
https://teamquest.pl/blog/co-naprawde-motywuje-millennialsow
https://teamquest.pl/blog/jakie-cechy-posiada-zespol-odnoszacy-sukcesy
Motywowanie pracowników przy niskich nakładach finansowych

Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Koniec etatów w IT? Informatycy wolą kontrakty
Czy kobiety są bardziej przedsiębiorcze od mężczyzn?
Jak wygrać ze „zrobię to później”?
Tworzenie sieci kontaktów na portalach kariery
Jak firmy rekrutacyjne powinny funkcjonować w social media

Najnowsze komentarze

Rollo
2017-03-24 12:45:43
Uve
2017-03-24 01:05:06
Rollo
2017-03-21 14:16:08
Uve
2017-03-16 13:21:57
PiotrLenarczyk
2017-01-07 18:12:04
muuu
2017-01-06 16:56:13
modusstu
2016-12-29 13:56:01
Frank
2016-12-08 12:02:13
mistrzM
2016-10-28 22:22:58
Zenon Cyngwajs
2016-10-05 12:45:48
Może zainteresuje Cię również: