Blog IT, Blog Marketing

Kariera Java Developera. Jak zacząć?

Kariera Java Developera. Jak zacząć?

Joanna Wasiak , 29.04.2022 r.

Jak zacząć karierę w IT? Do najbardziej popularnych ścieżek zawodowych należy kariera Java Developera. Czym jest język programowania Java, jak możesz rozpocząć naukę Javy, jakie perspektywy czekają na programistów Javy i ile zarabia średnio Java Developer w Polsce, dowiesz się z tego artykułu. Najpierw jednak trochę o samej Javie, która jest jednym z trudniejszych w nauce języków programowania, mimo że utrzymuje się na szczycie popularności

 • Poznaj kilka faktów o najpopularniejszym języku programowania od Sun Microsystems
 • Chcesz być programistą Javy? To warto wiedzieć, nim zaczniesz się uczyć tego języka
 • Jakie miękkie i twarde umiejętności pomogą Ci zrobić karierę w IT jako Java Developer? Sprawdź, czy je masz!
 • Ile wynoszą obecne średnie zarobki Java Developera w Polsce?
 • Czy warto aplikować na stanowisko Junior Java Developera zaraz po ukończonym kursie?
 • Z jakimi wyzwaniami mierzy się branża IT? Sprawdź, czy jesteś na tyle wytrwały, by sobie z nimi poradzić!

Język programowania Java. Kilka faktów.

Java jest wszechstronnym, obiektowym językiem programowania, który został stworzony na bazie składni języka C/C++ z myślą o stworzeniu telewizji interaktywnej. Po raz pierwszy Sun Microsystems wypuściło Javę w 1996 r., a w 1998 r. ukazała się wersja Java 2. To, co musisz wiedzieć o Javie, zanim się zaczniesz jej uczyć, to kilkanaście kluczowych koncepcji tego języka programowania. Najważniejsze z nich to:

 • obiektowość – w przeciwieństwie do języka C++, który jest wieloparadygmatowy, Java jest językiem obiektowym;
 • dziedziczenie – wszystkie obiekty w języku programowania Java to instancje klasy Object. Dziedziczą jej podstawowe zachowania i właściwości np. identyfikacja, kopiowanie, porównywanie, kopiowanie;
 • niezależność od architektury – kod źródłowy programów Javy można łatwo skompilować do kodu pośredniego, który jest niezależny od konkretnego systemu operacyjnego oraz procesora. Kod kompiluje specjalna wirtualna maszyna Javy, dzięki której jest możliwe przetłumaczenie kodu uniwersalnego na dowolny kod większości systemów operacyjnych i procesorów;
 • niezawodność, dzięki systemom wyjątków oraz systemom asercji i logowania;

  bezpieczeństwo.

Z Javy korzysta się niemal na każdej platformie, służy do tworzenia aplikacji desktopowych, webowych, biznesowych, mobilnych. Java Developerzy pracują w wielkich korporacjach takich jak: Facebook czy NASA. Od 1998 r. doczekała się aż 17 wydań i nic nie wskazuje na to, by nastąpił nagły spadek jej popularności.

Co musisz wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na naukę Javy?

Java, choć jest tak popularna i wszechstronna, wymaga odpowiednich umiejętności od programisty, a zwłaszcza osoby początkującej. W przeciwieństwie do języka programowania Python, którego składania jest intuicyjna i łatwa w nauce (zwłaszcza dla osób, które chcą zmienić branżę), Java ma trudną i skomplikowaną składnię, bazującą na C++. Przez to może wydawać się monotonna i nudna, zwłaszcza jeśli będziesz pracować jako programista Back-End i Twoje realne wysiłki będą niewidoczne dla klienta. Lubisz zagadki logiczne, łamigłówki i rozwiązywanie problemów? Świetnie! To znaczy, że tkwi w Tobie potencjał na dobrego Java Developera, który nieustannie sprawdza i optymalizuje kod, dostosowując go do odpowiednich wymagań technicznych. Kariera Java Developera nie jest dla każdego, ale jeśli tylko czujesz, że znajomość Javy otworzy Ci drzwi do różnych ścieżek zawodowych, warto spróbować! Znajomość Javy w stopniu podstawowym znacznie ułatwia naukę Java Scriptu, który jest często wykorzystywany w tworzeniu stron internetowych i aplikacji webowych.

Miękkie i twarde umiejętności dobrego Java Developera

Jako początkujący programista Javy będziesz pracował zespołowo. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje umiejętności nie są wystarczające, by zasilić zespół, podpatruj, ucz się, rozmawiaj. Starsi stażem programiści często wybierają takie osoby na stanowiska juniorów, które mogą przyuczyć do wykonywania konkretnych zadań w przyszłości. To normalne, że początki mogą być dla Ciebie trudne i nie do końca będziesz się czuć częścią Twojego nowego zespołu, ale jeśli tylko lubisz pracę z innymi ludźmi, szybko zaadaptujesz się do nowego środowiska pracy.

Na pewno w pracy Java Developera przyda Ci się umiejętność zarządzania stresem. To właśnie wśród programistów (a zwłaszcza wolnych strzelców) obserwuje się najwięcej przypadków wypalenia zawodowego, związanego z presją w pracy i monotonią wykonywanych zadań. Jedną z najważniejszych umiejętności w pracy programisty jest zachowanie odpowiedniego work-life balance i higieny psychicznej. O ile naprawdę nie ma sytuacji, w której wymagane są nadgodziny, unikaj nadmiernego poświęcania czasu wolnego kosztem pracy (to częsty błąd początkujących programistów, którzy chcą się wykazać). Unikniesz w ten sposób zniechęcenia i rozczarowania, a także wypalenia zawodowego nawet po kilku latach pracy jako Java Developer.

Aby dobrze wykonywać swoje obowiązki jako Java Developer, wykorzystaj narzędzia do zarządzania zadaniami i czasem pracy. To świetny tip, zwłaszcza dla juniorów, którzy na początku każde zadanie wykonują dłużej. Dobra organizacja własnej pracy to podstawa wydajnej pracy zespołowej. Potrafisz negocjować, nie boisz się proponować własnych rozwiązań? Świetnie! Kreatywność i proaktywność są mile widziane, choć zanim zaczniesz je wdrażać, upewnij się, że trafiłeś do zespołu, w którym jest miejsce i przestrzeń na nowe pomysły i rozwiązania. Często programiści, którzy pracują od lat w konkretnej firmie, wolą podążać utartymi schematami i trzymają się starych rozwiązań.

Jakie twarde umiejętności pomogą Ci rozpocząć karierę Java Developera? Oprócz podstaw Javy dobrze widziana jest podstawowa znajomość Springa, SQL, Dockera, Gita, RESTa, Angulara i Java Scripta. W zależności od zespołu, do którego trafisz, możesz mieć więcej do czynienia z pracą przy aplikacjach chmurowych, dlatego dobrze będzie, jeśli przed aplikowaniem do konkretnej firmy utrwalisz wiedzę z nowoczesnych technologii. O tym, jak potoczy się Twoja dalsza ścieżka kariery, zadecydują kolejne lata w branży IT. Być może będziesz wolnym strzelcem i pracownikiem zagranicznej firmy na kontrakcie, być może trafisz do innowacyjnego software house’u, a może po jakimś czasie uznasz, że kariera Java Developera nie jest Twoją wymarzoną ścieżką zawodową.

Dobra znajomość Javy otwiera wiele drzwi na różne stanowiska w branży IT. To, które z nich wybierzesz, zależy od Twoich umiejętności, ale i chęci. Front-End Developer, FullStack Developer, Back-End Developer czy DevOps to tylko przykładowe ścieżki kariery dla osób z bardzo dobrą znajomością środowiska Javy. Jeśli zdecydujesz się wejść do branży IT, wiele nowych wyzwań będzie na Ciebie czekać!

Średnie zarobki Java Developera w Polsce

W Polsce Java jest najpopularniejszym językiem programowania używanym w pracy na backendzie. Zaraz za nią znajduje się język C#, a trzecie miejsce wśród popularnych języków programowania zajmuje Python. Jeśli chodzi o średnie zarobki dla Java Developerów w Polsce, wyglądają następująco (dane na 2022 r.):

 • UoP pozwala na średnie zarobki na poziomie 8275 zł;
 • umowa zlecenie (często stosowana w zatrudnieniu Junior Java Developerów) pozwala na średnie zarobki na poziomie 5875 zł;
 • B2B pozwala na średnie zarobki na poziomie 18.630 zł.

Wszystkie płatności zebrane w powyższych punktach dotyczą zatrudnienia w Polsce. Na średnie wynagrodzenie dla Java Developerów w kraju ma wpływ również wielkość firmy – tutaj zazwyczaj najlepiej zarobią freelancerzy (nawet do 10.500 zł) oraz osoby pracujące na umowie B2B w dużej firmie (powyżej 10.000 pracowników) – 21.000 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę staż pracy, na najlepsze zarobki mogą liczyć Mid-Java Developerzy i osoby na stanowiskach menedżerskich (10-15 lat pracy).

To, co może wydać się interesujące w kontekście zarobków, to pozycja Javy, wśród najlepiej płatnych głównych języków programowania w Polsce. Znajduje się dopiero na 8 pozycji, a pierwsze miejsce zajmuje język programowania Scala. Drugie miejsce zajmuje Kotlin, a trzecie Ruby (mowa tutaj o zatrudnieniu na umowie B2B).

Czy można aplikować na stanowisko Junior Java Developera po kusie programowania?

Jeśli masz za sobą ukończony bootcamp, masz już jakieś podstawy programowania w Javie. Oczywiście, nie wystarczą, by od razu dostać pełnopłatną pracę programisty Java, ale są zdecydowanie wystarczające, by ubiegać się o stanowisko Junior Java Developera lub Intern Java Developera. Taki stażysta już po pół roku pracy na umowie zleceniu może dostać awans na stanowisko juniora oraz umowę o pracę. Czy warto aplikować na stanowisko Interna?

Intern Developerzy, Intern QA to stanowiska tworzone z myślą o wyszkoleniu pracowników w konkretnej, wąskiej działce i dla konkretnych celów firmy. Często duże firmy i korporacje organizują wewnętrzne kursy programowania, po których najlepsi uczestnicy mogą liczyć na nawiązanie współpracy z firmą i podjęcie stażu, następnie zatrudnienia. Czy warto aplikować na takie stanowiska? Jak najbardziej! Nawet jeśli nie uda Ci się dostać stałego zatrudnienia w danej firmie jako Junior Java Developer, to zdobędziesz cenne doświadczenie i umiejętności.

Sam kurs programowania przygotuje Ci grunt pod dalszą, często samodzielną naukę. To dobry moment, by zaczepić się w jakiejś firmie na stanowisku Interna lub Juniora i rozwijać to, czego nauczyłeś się na kursie. Ponieważ nie każdy Intern zostaje zatrudniony w charakterze regularnego pracownika, to dobry czas dla Ciebie, by zmienić decyzję o swojej dalszej karierze w IT. Wykorzystaj go najlepiej, jak potrafisz!

Największe wyzwania w pracy Java Developera

Z czym musisz się zmierzyć jako Java Developer? Praca programisty Java nie należy do najłatwiejszych i zapewne również na tym stanowisku spotkasz się z wyzwaniami i problemami, takimi jak:

 • nieokreślone wymagania klienta, który ciągle coś zmienia w produkcie, przez co opóźnia się jego wypuszczenie;
 • brak wystarczającej wiedzy i umiejętności technicznych, by szybko rozwiązać konkretny problem;
 • brak odpowiedniej motywacji do pracy;
 • team lider, który w zasadzie jest świetnym specjalistą od pisania kodu, ale brakuje mu odpowiednich umiejętności menedżerskich;
 • duża konkurencja podczas aplikowania na stanowiska pracy;
 • rywalizacja w zespole, brak zaufania i chaotyczne prowadzenie projektu;
 • mało satysfakcjonujące wynagrodzenie;
 • codzienna rutyna, która może doprowadzić do wypalenia zawodowego.

To są problemy, z którymi mierzy się cała branża IT, ale są też wśród nich takie, z którymi często mierzą się freelancerzy świadczący usługi dla konkretnej firmy. To właśnie oni często wpadają w pułapkę nadgodzin i przepracowania. Jeśli uważasz, że podołasz podobnym wyzwaniom, drzwi do kariery w IT stoją przed Tobą otworem!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej