Blog IT, Blog Marketing

Jak skutecznie demotywować zespół?

Jak skutecznie demotywować zespół?

TeamQuest 08.11.2015 r.

Dobrze funkcjonujący i zmotywowany zespół to cel każdej organizacji. Wysoki poziom motywacji wpływa nie tylko na poziom produktywności i jakości. To również wyższy poziom satysfakcji pracowników, a tym samym lepsza atmosfera pracy w zespole.

Skuteczna i mądra polityka motywacji wymaga dużych nakładów pracy, zaangażowania i współpracy działu human resources i kadry zarządzającej. Można stworzyć dobry system motywacyjny, który nie będzie dobrze funkcjonował. To ogromna rola menedżera, aby swoją pracą i przykładem motywował swoich podwładnych do wykonywania zadań. „Ryba psuje się od głowy”, ta zasada na pewno sprawdza się w przypadku zarządzania zespołem. Bardzo łatwo o błędy, które wpływają na zaangażowanie zespołu. Jakie? O tym poniżej:

Twoje biurko wygląda jak pobojowisko

Jak skutecznie demotywować zespół?

Z pozoru, uporządkowane miejsce pracy przełożonego nie ma wpływu na pracę podwładnych. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy z nas jest bardzo dobrym obserwatorem. Dodatkowo lubimy zwracać uwagę na zachowanie osoby, która wymaga od nas określonych zachowań; to naturalna potrzeba porównywania i oceny. Jeżeli jako menedżer posiadasz nieuporządkowane biurko, Twoje dokumenty leżą wokół Ciebie, to trudno wymagać od swoich podwładnych uporządkowanej i metodycznej pracy. Jesteś traktowany jako przykład do naśladowania; jeżeli nie dotrzymujesz terminów nie możesz tego oczekiwać od swoich podwładnych. Takie wymaganie nie będzie traktowane poważnie.

Negujesz świeże pomysły

Kreatywność to ogromna wartość każdego zespołu. Menedżerowie robią wiele, aby ich zespół miał świeże pomysły na rozwiązanie trudnych zadań. Jako menedżer nie możesz negować pomysłów tylko dlatego, że na pierwszy rzut oka nie są zbieżne z Twoimi poglądami. Pomysł rodzi pomysł; jeżeli uważasz, że pomysły Twojego podwładnego idą w złym kierunku, postaraj się je jedynie kierunkować, aby ten mógł „wskoczyć” na właściwe tory. Krytyka pomysłów dusi kreatywność; nikt nie chce proponować odważnych rozwiązań, jeżeli może narazić się na śmiech przełożonego.

Nie umożliwiasz rozwoju zawodowego

Jeżeli chcesz mieć zaangażowany zespół, to musisz zapewnić jego członkom rozwój zawodowy. Te dwie cechy są ze sobą skorelowane. Pracownik, który nie ma szans na rozwój, awans zawodowy, będzie traktował swoje stanowisko, jako źródło generowania pensji. Taki pracownik będzie jedynie wykonywał niezbędne minimum. Zespół takich pracowników „bez szans” to ogromne ryzyko dla organizacji, czy powodzenia jakiegokolwiek projektu. Rozwój zawodowy jest tym ważniejszy, im większy deficyt specjalistów w danym sektorze.

Ustalasz bezcelowe spotkania

Zaangażowany pracownik zna cenę czasu. Poświęca swój czas na jak najbardziej efektywne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Spotkania służbowe, robocze, to ważna część pracy zespołowej. Wiele rzeczy wymaga wspólnych ustaleń, czy też wcześniej wspomnianych nowych pomysłów, które najlepiej generowane są w grupie. Nie ustalaj bezcelowych spotkań, które tak naprawdę są stratą czasu. Nikt z nas nie lubi, jeżeli marnujemy swój czas. Zaangażowany i zmotywowany pracownik nie ma czasu się nudzić, tym samym nie może sobie pozwolić na spotkania, które niewiele wnoszą do jego pracy.

Nigdy nie rozmawiasz z podwładnym osobiście

Dobry menedżer to jednocześnie lider zespołu. To osoba, którą szanuje się w ramach zespołu, ceni jej zdanie. To również osoba, która ma za zadanie rozwiązywać problemy swoich podwładnych. Jeżeli traktujesz swoich pracowników jedynie jako grupę, którą należy zarządzać, to nie osiągniesz w zespole wysokiego poziomu motywacji i zaangażowania. Dzięki rozmowie face to face jesteś w stanie dowiedzieć się o bieżących zadaniach, jakie wykonuje Twój podwładny, możesz poznać ewentualne problemy. To również jest to okazja do zmotywowania danej osoby do jeszcze lepszego wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Jeżeli zainteresował Ciebie wpis o motywowaniu zespołu, to koniecznie przeczytaj:

Co naprawdę motywuje millennialsów?

Jakie cechy posiada zespół odnoszący sukcesy?

Motywowanie pracowników przy niskich nakładach finansowych

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej