Wiele mówi się o czynnikach, które wpływają na niski poziom zatrudnienia kobiet w obszarze nowych technologii. Jedni wskazują na naturalną skłonność managerów, wśród których dominują mężczyźni, do zatrudniania osób swojej płci, inni głównej przyczyny upatrują w niechęci kobiet do studiowania technicznych kierunków. Prawdą jest, że niezależnie od przyczyn, w obliczu wzrastającego zapotrzebowania na nowych specjalistów, sytuacja ta musi ulec zmianie. Poniżej udowadniamy, że branża IT jest wprost stworzona dla kobiet!
Pewna praca
Nie wnikając w przyczyny takiego stanu rzeczy, nie od dziś wiadomo, że kobiety są dużo mniej skłonne do podejmowania zawodowego ryzyka niż mężczyźni. Z tego względu pewna przyszłość wynikająca z faktu, że pracy w sektorze IT z pewnością nie zabraknie a zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży wręcz będzie rosło, jest dla nich bardzo kusząca. Stabilne zatrudnienie i relatywnie wysokie zarobki, jakie oferuje praca w IT, doceniają szczególnie te kobiety, które są matkami.
Ciekawe wyzwania
Mimo że kobiety cenią sobie stabilność, nie oznacza, że nie chcą się zawodowo realizować. Wręcz przeciwnie. Ogromna grupa z nich oczekuje, że praca będzie stawiała przed nimi nowe wyzwania, pozwoli im się rozwijać i sprawi, że ich życie zawodowe nie będzie monotonne. To wszystko oferują kobietom nowe technologie. Pracujące w IT kobiety podkreślają, że konieczność poszukiwania codziennie nowych rozwiązań programistycznych problemów i tworzenie ciekawych produktów dla szerokiego grona odbiorców, są dla nich źródłem dumy i ogromnej satysfakcji.
Zadaniowy czas pracy
Rodzina albo kariera – to dylemat przed którym, mimo wielu zmian, jakie zaszły na tym polu ostatnim czasie, wciąż staje wiele kobiet. Obowiązujące u większości polskich pracodawców sztywne godziny pracy i konieczność wykonywania obowiązków w siedzibie firmy nie sprzyjają godzeniu życia zawodowego z osobistym. Na tym tle praca w IT wydaje się idealnym rozwiązaniem. Chyba nie ma drugiej takiej branży, w której możliwość pracy zdalnej i elastyczny grafik byłyby tak powszechne. Dla wielu kobiet to wartości nie do przecenienia, które znacząco ułatwiają funkcjonowanie rodziny, szczególnie z małymi dziećmi.
Pozytywna atmosfera
Życzliwa atmosfera w pracy i przyjacielskie, wręcz rodzinne relacje panujące między współpracownikami to, jak wskazują liczne badania, wartości, do których kobiety przywiązują dużo większą wagę niż mężczyźni. To jeszcze jeden argument przemawiający na korzyść branży IT. Jedną z cech wspólnych większości firm z tego sektora jest bowiem inspirowana Google czy Facebookiem kultura „luzu”, która wyraża się nie tylko słynnymi pokojami relaksu dla zatrudnionych czy zjeżdżalniami zamiast schodów, ale przede wszystkim płaską strukturą ułatwiającą komunikację między wszystkimi pracownikami a zarządem i sprzyjającą rozwojowi.
Wsparcie dla matek
Możliwość dostosowania godzin i miejsca pracy do własnych potrzeb to nie jedyne udogodnienie jakie oferuje kobietom branża IT. W większości przypadków na szczególną opiekę mogą liczyć mamy, zarówno te świeżo upieczone, jak i mające nieco większe dzieci. Wśród wielu benefitów, jakie dla tej grupy kobiet proponują pracodawcy są m.in. dodatkowe dni wolne, rozszerzone pakiety opieki medycznej czy zaplecze do opieki nad maluchami. Wiele firm opracowuje specjalne programy umożliwiające kobietom kontakt z pracą podczas urlopów macierzyńskich a następnie łatwiejszy powrót do zawodowych obowiązków. Niektóre opłacają dzieciom swoich pracowników wakacyjne wyjazdy lub zakładają firmowe przedszkola. Świadomość tego, że pracodawca wspiera macierzyństwo i ułatwia sprawowanie opieki nad dziećmi dla wielu kobiet bywa cenniejsza niż wysokie wynagrodzenie.
Jak się okazuje, wbrew wciąż pokutującym stereotypom, branża IT to dla wielu kobiet szansa na pracę marzeń. Gdzie indziej bowiem mogą liczyć jednocześnie na wsparcie w rozwoju zawodowym, ciekawe projekty, dobrą płacę, szansę na międzynarodową karierę a przy tym spełniać się w roli mamy? Pozostaje mieć nadzieję, że zwiększanie udziału kobiet w polskich firmach to trend, który będzie przybierał na sile. Z korzyścią dla obu stron.