Blog IT, Blog Marketing

Według Forbesa chiński deepin Linux w 2020 roku zawstydzi Windowsa 10 i macOS-a

Według Forbesa chiński deepin Linux w 2020 roku zawstydzi Windowsa 10 i macOS-a

Maciej Olanicki , 20.10.2019 r.

Na naszym blogu skrupulatnie odnotowujemy nowości w kolejnych wersjach deepin Linuksa – ciekawej dystrybucji przyciągającej uwagę przede wszystkim za sprawą efektownego, acz minimalistycznego środowiska graficznego, rozwijanej przez chińskich programistów. Nachodzi premiera kolejnego dużego wydania i to z okrągłym numerem – premiery deepina 20 spodziewamy się w przyszłym rok.

deepin Linux 20 – najpiękniejszy pulpitowy system operacyjny na świecie?

Na oficjalnym kanale dystrybucji na YouTube pojawił się przedsmak tego, czego możemy się spodziewać w nowej wersji deepina. Dość powiedzieć, że nowości robią na tyle duże wrażenie, że artykuł na ten temat opublikowano na łamach Forbesa, nie przebiegając przy tym w słowach, jeśli chodzi o tytuł publikacji. Internetowe wydanie jednego z najbardziej opiniotwórczych czasopism finansowych pisze o deepinie jako o „linuksowym pulpicie, który zawstydzi Windowsa 10 i macOS-a w 2020 roku”.

Trzeba przyznać, że jak na medium amerykańskie, taki entuzjazm wobec oprogramowania produkowanego w Chinach jest niecodzienny. Nic do rzeczy nie mają tu oczywiście zagadnienia jakościowe czy techniczne, narracje zdominowały jednak przekonania, że każdy wydrukowany w Chinach układ i każda linijka napisanego tam kodu mają służyć wyłączenie destabilizacji świata zachodniego. Skąd zatem taka zmiana tonu? Uwagę redaktora Jasona Evangelho przyciągnął nowy rozbudowany launcher, którego możliwości prezentuje poniższy film:

Evangelho nie ma wątpliwości, że deepin to w tej chwili najpiękniejszy desktopowy system operacyjny. Jest on również w ścisłej czołówce pod względem intuicyjności obsługi – warto przypomnieć, że cała konfiguracja środowiska graficznego i systemu operacyjnego w ogóle dokonuje się w chińskiej dystrybucji w zasadzie wyłącznie z poziomu panelu bocznego. Nachodzące wydanie oznaczone jako 20 zdaje się krokiem milowym w rozwoju dystrybucji, między innymi za sprawą nowego launchera, ale na kompletną listę zmian musimy zaczekać.

Redaktor Forbesa nie jest odosobniony w zachwytach na deepinem i jego dopracowanym środowiskiem graficznym. Podobne spostrzeżenia ma Brian Fagioli z redakcji betanews.com. Według niego deepin ma szansę zachwycić świat, panowie zgadzają się także w pełni co do tego, że chińska dystrybucja to w tej chwili najładniejszy pulpitowy system operacyjny, przewyższając pod względem estetycznym, ale też ergonomicznym macOS-a oraz o całe długości deklasując Windowsa.

Premiery kolejnej wersji systemu z robiącym duże wrażenie launcherem spodziewamy się w przyszłym, można już jednak korzystać z kompilacji testowych. Warto także wspomnieć, że z lwiej części dobrodziejstw środowiska graficznego można wygodnie korzystać między innymi w Fedorze, która dodała je do listy domyślnie obsługiwanych. Warto jednak zaznaczyć, że na Fedorze środowisko nie będzie tak dopracowane i konsekwentne pod względem estetycznym, jak na gruncie macierzystej dystrybucji.

Zobacz też: Nowy deepin 15.11 wprowadza synchronizację ustawień systemowych w chmurze

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej