Blog IT, Blog Marketing

Co zrobić, aby kandydat czuł się komfortowo w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?

Co zrobić, aby kandydat czuł się komfortowo w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?

TeamQuest 20.07.2016 r.

Jako rekruter przeprowadzasz prawdopodobnie kilka rozmów z kandydatami każdego dnia. Widzisz, jak kandydaci w wyniku stresu tworzą nieodpowiednie „pierwsze wrażenie” i tym samym tracą możliwość otrzymania oferty pracy. A przecież w Twoim interesie jest to, żeby kandydat wypadł jak najlepiej w trakcie spotkania z Tobą.

Wielu z Was może pomyśleć, że kandydata należy zestresować, stworzyć dla niego skrajną sytuację i tym samym wydobyć jego prawdziwe oblicze. Panuje również przekonanie, że ofertę powinien otrzymać kandydat najbardziej odporny na stres. Jednak czy każde oferowane przez nas stanowisko pracy wymaga stalowych nerwów? Być może warto zachęcić kandydata do pokazania wszystkich swoich atutów, których na pierwszy rzut oka nie widać?

Jeżeli chcesz stosować nieco bardziej ludzkie metody rekrutacji, poniżej kilka porad, które mogą być pomocne:

Przekaż kandydatowi tyle informacji, ile możesz

Głównym źródłem stresu jest niewiedza. Dlatego też postaraj się, aby w zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną zawrzeć jak najwięcej praktycznych informacji. Mogą dotyczyć kwestii, które chcesz poruszyć na spotkaniu, czy będziesz weryfikował znajomość języków obcych, jak również praktyczne informacje o lokalizacji miejsca rozmowy.

Kandydaci z reguły oczekują informacji na temat zasad procesu rekrutacyjnego, warto przedstawić im po krótce reguły gry w której bierą udział.

Skorzystaj z pomocy osoby, która przywita kandydata

Dobrym rozwiązaniem jest wypracowanie w zespole zasady, gdzie jedna osoba wita kandydata, a druga przeprowadza rozmowę. Rekruter ma czas, aby przygotować się do rozmowy; a kandydat w tym czasie rozmawia z drugą osobą, czy również ma czas na przygotowanie się do spotkania z Tobą.

Pierwsze wrażenie

Postaraj się wzbudzić w kandydacie pozytywne emocje. Przywitaj się, bądź miły i uśmiechnięty. Aby przełamać niepotrzebne napięcie, zadaj kilka pytań niezwiązanych z tematem spotkania.

Dobrym rozwiązaniem jest również opisanie na początku stanowiska pracy, na które prowadzisz projekt rekrutacyjny, czy też przedstawienie specyfiki organizacji, którą reprezentujesz. Dzięki temu kandydat zyska więcej informacji i zmniejszy się jego poziom niepewności.

Daj kandydatowi czas na odpowiedź

Co zrobić, aby kandydat czuł się komfortowo w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?

Ważne, aby w czasie rozmowy nie przerywać kandydatowi wypowiedzi, jeżeli nie ma ku temu istotnych powodów. Nie ponaglaj swojego rozmówcy, daj mu czas na zastanowienie się nad odpowiedzią. Uzyskasz więcej informacji, a przecież taki jest cel tego spotkania.

Ogranicz rzeczy, które mogą rozpraszać rozmowę

W czasie rozmowy rekrutacyjnej powinieneś być skoncentrowany na tym, co chce Tobie przekazać kandydat. Wibrujący telefon, pukanie do drzwi wprowadza niepotrzebny zamęt. Kandydat może również uznać, że tym samym nie skupiasz się na spotkaniu z nim, skoro spoglądasz na ekran telefonu komórkowego.

Warto postarać się o dobrą atmosferę w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Wszyscy jesteśmy ludźmi i informacja o sympatycznym i profesjonalnym rekruterze może szybko zaprocentować poleceniami wśród innych kandydatów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej