Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
W mijającym tygodniu największą popularnością cieszyła się publikacja na temat premiery aktualizacji wersji Ubuntu o wydłużonym okresie wsparcia. Tuż za nią uplasował się przegląd nowości w najnowszej wersji testowej Windows Terminal, artykuł na temat SWAPGS, czyli kolejnej podatności wykorzystującej mechanizm predykcji procesorów x86-64 oraz publikacja opisująca Qualpwn – lukę bezpieczeństwa w firmware licznych SoC-ów Qualcomma. Pierwszą piątkę najpopularniejszych treści w minionym tygodniu zamyka opis nowego mechanizmu na identyfikację trybu incognito w Chrome.
Huawei prezentuje HarmonyOS
Nadszedł moment wyczekiwany od miesięcy – Huawei podzielił się nieco większą ilością informacji na temat autorskiego systemu operacyjnego oraz zaprezentował pierwsze urządzenie, na którym system ten został zainstalowany – SmartTV Honor Vision. O HarmonyOS, bo taką nazwę nosić będzie na Zachodzie oprogramowanie, nie wiemy jednak zbyt wiele. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, nie jest to fork Android Open Source Project, ani także dystrybucja Linuksa.
Do czynienia mamy z bazującym na mikrojądrze systemem operacyjnym, który dzięki modułom dodawanym w miarę potrzeb już w przestrzeni użytkownika będzie mógł z powodzeniem działać na smartfonach, komputerach, urządzeniach automatyki domowej czy telewizorach. Słowem – Huawei to kolejny chętny do dostarczania jednego systemu wszędzie. Od strony technicznej wiadomo bardzo niewiele. Oprócz wspomnianym wykorzystaniu mikrojądra wiemy też, że nie zostanie zapewnione środowisko uruchomieniowe dla aplikacji z Androida (Huawei dostarczy narzędzia do portowania), a wkrótce programistom udostępnione zostanie IDE z obsługą C/C++, Javy i Kotlina. HarmonyOS będzie oprogramowaniem z otwartym kodem źródłowym.
Microsoft podsłuchuje użytkowników Skype'a i Cortany
Na podsłuchiwaniu użytkowników inteligentnych głośników Home przyłapane zostało Google, od dawna wiadomo, że posiadaczy urządzeń z rodziny Echo podsłuchuje też Amazon. W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, że w tym niechlubnym gronie znajduje się także Microsoft. Anonimowi pracownicy korporacji, którzy skontaktowali się z redakcją Motherboard zdradzili, że ludzcy pracownicy Microsoftu przesłuchują nagrania głosu użytkowników asystentki Cortana oraz... rozmowy audio przeprowadzane za pośrednictwem Skype'a. Dlaczego takie praktyki mają miejsce? Uzasadnienie zawsze jest to samo: Microsoft deklaruje, że chodzi o doskonalenie usług, a miliony użytkowników na całym świecie muszą wierzyć przedstawicielom korporacji a słowo.
Rozszerzona rzeczywistość w Mapach Google
Przydatna i efektowna nowość pojawiła się w Mapach Google. Mowa o zapowiedzianej jeszcze podczas zeszłorocznej konferencji I/O funkcji Live View, którą można określić po prostu jako implementację w Mapach elementów rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki Live View na obraz z aparatu nakładane są znaczniki i pinezki, które ułatwiają odnalezienie żądanych miejsc. Nie należy mylić Live View ze Street View – mowa bowiem o nakładaniu elementów nawigacyjnych na obraz z kamery na bieżąco, co znacząco ułatwia sprawę. Nowość jest już dostępna na wybranych rynkach w Mapach Google na Androidzie i iOS-ie i będzie stopniowo pojawiała się w kolejnych państwach.
Apple utrudnia wymianę baterii w iPhone'ach
Apple ma długą tradycję sabotowania możliwości napraw swoich urządzeń przez niezależne firmy czy samych klientów. W swoim czasie korporacja weryfikowała identyfikator wyświetlacza i w przypadku wymiany na nieoryginalny blokowała TouchID, utrudniając lub uniemożliwiając korzystanie z iPhone'ów. W minionym tygodniu znów świat obiegły doniesienia o podobnych praktykach, tym razem dotyczących wymiany baterii. W iPhone'ach XR, XS oraz XS Max z wymienionym akumulatorem zaczęły pojawiać się uniemożliwiające korzystanie z urządzeń komunikaty o braku możliwości weryfikacji baterii. Co ciekawe, komunikat wyświetlany jest także, jeśli wymieniona bateria była oryginalna. Na razie jedynym rozwiązaniem jest udanie się do autoryzowanego partnera Apple, gdzie ten będzie mógł dokonać resetu firmware. Wygląda zatem na to, że liczba klientów, którzy zniechęceni brakiem innowacji wymieniają baterie w starych iPhone'ach, zamiast kupować nowe, zaczęła być dla Apple poważnym problemem.