Blog IT, Blog Marketing

Prosty kanban dla Ciebie

Prosty kanban dla Ciebie

Marcin Sarna , 17.02.2021 r.

Tablica, którą możesz zainstalować sobie lokalnie i nie polegać na narzędziach online.

Czym jest kanban?

Wśród różnych technik wspomagających programowanie można wskazać kanban. Jest to słowo oznaczające szyld czy tabliczkę z informacją. Chodzi o spisanie wszystkich zadań jakie masz do zrobienia (albo Twój team ma) w takiej formie aby można było łatwo i szybko zorientować się co jest do zrobienia, kto to robi oraz na jaki etapie jest praca. Kanban umożliwia także natychmiastowe aktualizowanie tego spisu tak aby cały czas odpowiadał on faktycznym postępom prac.

W swojej tradycyjnej postaci, powstałej jeszcze w Japonii w fabrykach Toyoty, kanban był po prostu tablicą na której przeklejano różnokolorowe, samoprzylepne karteczki. Kluczowy jest tu podział zadań na kategorie, na przykład zadania do zrobienia, zadania w toku i zadania ukończone. Po co to wszystko? Podstawową zaletą jest pilnowanie aby dana osoba nie była obciążona jednocześnie zbyt dużą ilością zadań do wykonania. Pozwala to na skoncentrowaniu uwagi pracownika na konkretnym zadaniu do wykonania.

Obecnie kanban to naturalnie aplikacja internetowa. Większość team liderów korzysta z gotowych rozwiązań online, które pozwalają na całkiem sprawne zarządzanie zespołem programistów. Ale czy nie można mieć kanbana w jakiejś prostszej formie niż np. Jira?

nullboard

Na tej stronie znajdziemy całkiem prosty, wręcz minimalistyczny kanban w formie jednego pliku .html. Rozwiązanie będzie idealne do szybkiego podziału pracy w przypadku mniejszych projektów. Doskonale nada się też jako taki „podkanban” w większym projekcie, pozwalając programiście rozpisać sobie samemu własne zadanie na konkretne czynności, którymi ma się zająć w najbliższym czasie. Przypomnijmy, że przecież jedną z dobrych technik zarządzania swoim czasem jest dzielenie problemów na mniejsze i ich systematyczne rozwiązywanie według określonego klucza.

Nullboard został pomyślany jako przenośny, czytelny i szybki w użyciu. Najlepiej od razu zobaczyć demo tutaj. Od strony technicznej to html + jQuery + zwykła czcionka webowa Barlow. Może być używany zupełnie offline. Wszystkie dane wprowadzone do nullboarda są przechowywane wyłącznie lokalne z wykorzystaniem Window.localStorage.

Bardzo przemyślany

Wszystkie dane edytujesz bezpośrednio, niejako je „nadpisując”. Oczywiście przesuwanie zadań działa z wykorzystaniem drag & drop a zmiany są zapisywane automatycznie na bieżąco. Co więcej, ostatnie 50 zmian możesz cofnąć używając opcji undo (redo też jest oczywiście dostępne). Wszystkie kontrolki, których na ogół nie potrzebujesz, są ukryte i pojawiają się po najechaniu na znak symbol w postaci trzech poziomych kresek.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Większe notatki mogą być zwijane tak aby było widać tylko ich pierwszą linijkę. Możesz także łączyć notatki w grupy, tworząc sekcje. Obsługiwane są hiperłącza więc łatwo klikniesz zapisane adresy URL (nie są one podświetlane aby nie wprowadzać zbędnego zamętu ale wciśnij CapsLock i od razu wszystkie Ci się ukażą). Możesz też przenosić całe tabele, zamieniając je miejscami. Zmienisz też kolor i możesz zwiększyć rozmiar czcionki. Są też (dość ograniczone) skróty klawiaturowe, np. Tab przełączy Cię po poszczególnych taskach.

Boisz się, że będzie musiał się kiedyś przenieść z nullboarda gdzieś indziej? Nie ma problemu – dane mogą być zarówno eksportowane jak i importowane z wykorzystaniem proste JSONa. Jeśli Twój kolega ma przejąć Twoje zadanie rozpisane szczegółowo w nullboardzie, będziesz mu więc mógł łatwo udostępnić postęp swoich prac.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej