Blog IT, Blog Marketing

Ubuntu 18.04.3 LTS dostępne do pobrania! Na pokładzie jądro Linux w wersji 5.0

Ubuntu 18.04.3 LTS dostępne do pobrania! Na pokładzie jądro Linux w wersji 5.0

Maciej Olanicki , 08.08.2019 r.

Wydania Ubuntu o wydłużonym okresie wsparcia to bardzo częsty wybór między innymi programistów, którzy nad proponowane przez Canonicala eksperymenty i nowości przedkładają stabilność i solidność swojej stacji roboczej. Dla nich i dla pozostałych miłośników Ubuntu LTS mamy dobre wieści – dostępne jest już Ubuntu 18.04.3. Przyjrzyjmy się nowościom.

Ubuntu 18.04.3 wykorzystuje stos HWE z Ubuntu 19.04, co stanowi ważną zmianę. Oznacza bowiem, że wydanie LTS tej dystrybucji korzysta już z jądra w wersji 5.0, a nie, jak to miało miejsce jeszcze w 18.04.2, z Linuksa 4.18. W rezultacie dystrybucja oferuje już obsługę FreeSync via DisplayPort czy szyfrowania Adiantum. Bardziej szczegółowo Linuksowi 5.0 przyglądaliśmy się w dniu premiery.

harmonogram-ubuntu Harmonogram wydawniczy Ubuntu.

Od wydania wersji 18.04.2 minęło pół roku, w najnowszej wersji możemy się zatem spodziewać wszystkich poprawek i łatek bezpieczeństwa, jakie Canonical wydał od lutego. Zgodnie z przyjętym mechanizmem aktualizacji stosu HWE zaktualizowany do wersji znanej z Ubuntu 19.04 został serwer xorg oraz biblioteka Mesa. Najnowsze Ubuntu LTS dostępne jest już we wszystkich oficjalnych wariantach.

Wokół premiery najnowszej wersji Ubuntu LTS nie należy spodziewać się wielkiego medialnego szumu – wszak to tylko wydanie „po kropce” wariantu o wydłużonym okresie wsparcia. Należy jednak pamiętać, że według telemetrii prowadzonej przez Canonical instalacje wydań LTS stanowią aż… 95% wszystkich instalacji Ubuntu. Aż 60% chmur produkcyjnych korzystać ma z wersji 18.04, 16.04, a do niedawna także 14.04.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej