Aplikuj Regular PHP Developer

Aplikuj iOS Software Developer

Informatyk – jeden zawód czy wiele różnych profesji?28 lipca 2016

Informatyk – jeden zawód czy wiele różnych profesji

Analityk, developer, architekt – wbrew powszechnej opinii obszar IT to nie po prostu „informatycy”. Różnice pomiędzy poszczególnymi specjalizacjami w ramach tego sektora z roku na rok pogłębiają się i obecnie, w wielu przypadkach, możemy mówić o zupełnie odrębnych zawodach, których nazwy, nie tylko dla osób spoza branży, brzmią co najmniej obco. Z kim więc mamy do czynienia podczas realizacji projektów IT? Jacy specjaliści odpowiedzialni są za to, żeby przedsięwzięcie mogło zakończyć się sukcesem?

Analityk biznesowyAnalityk biznesowy

Analityk biznesowy to specjalista działający na pograniczu IT i biznesu. Ma wykształcenie techniczne i odpowiada za sprawną komunikację oraz „tłumaczenie” oczekiwań klienta na język nowych technologii. Na tym jednak jego rola się nie kończy. Do czasu zakończenia projektu analityk czuwa nad tym, aby dokumentacja była spójna i odzwierciedlała stan faktyczny, ustala priorytety a także, kiedy to konieczne, wprowadza zmiany. Oprócz zdolności analitycznych, precyzji, umiejętności czytania i tworzenia dokumentacji projektowej, stanowisko to wymaga umiejętności miękkich, niezbędnych do pracy z klientem, takich jak dyplomacja czy zdolność do spokojnej oceny sytuacji.

Developer / programista

Developer to osoba, która de facto zajmuje się pisaniem systemów informatycznych na podstawie dokumentacji. Choć dla ludzi spoza branży niełatwo ich odróżnić, to programiści Python, Java czy PHP to praktycznie inne profesje. Wymagają innej wiedzy i doświadczenia oraz znajomości zupełnie różnych bibliotek, frameworków i samej składni języka programowania. W pracy programisty najważniejsza jest znajomość technologii/języka programowania oraz doświadczenie.

Polecane oferty pracy

Architekt / projektant systemów IT

Architekt to ściśle techniczna profesja. Osoba na tym stanowisku koordynuje i kontroluje wdrażanie systemów informatycznych, a także administruje nimi w przestrzeni firmy. To architekt dostarcza dokumentację projektową niezbędną dla każdego zespołu IT do wyceny projektu oraz rozpoczęcia pracy nad nim. Nadzoruje także projektowanie oprogramowania a niejednokrotnie sam uczestniczy w tym procesie. Jest mentorem dla reszty zespołu, dlatego też oprócz bycia ekspertem w danej technologii, zdolności interpersonalne mają w tym fachu niebagatelne znaczenie.

Project ManagerProject Manager

Najmniej techniczna z opisywanych funkcji, niemniej jednak stanowi „mózg” każdego projektu i bezpośrednio odpowiada za jego powodzenie bądź porażkę. Budowa zespołu, motywowanie jego członków, pilnowanie deadline’ów i budżetu to cząstka tego, z czym na co dzień mierzy się kierujący projektem. Choć wiedza techniczna nie jest tu wymagana, z pewnością jest atutem, który ułatwia komunikację na różnych etapach prac. Niezbędne są natomiast doskonałe umiejętności interpersonalne i zdolności przywódcze.

Front-end developer / Webmaster

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zajęcie poświęcone temu, co się dzieje „z przodu” aplikacji, czyli części widocznej dla użytkownika, czego sztandarowym przykładem jest strona internetowa. Wśród zadań front-end developera jest m.in. umieszczanie na niej wszystkich elementów graficznych, w tym animacji. Znajomość technologii (HTML, JavaScript, Angular.JS itp.) musi tu iść w parze ze zmysłem estetycznym, aby finalnie kliknięcie w dany przycisk wywołało pożądaną reakcję a interfejs był jednocześnie czytelny i przykuwający uwagę.

Tester

Do podstawowych zadań testera oprogramowania należy upewnienie się, czy aplikacja działa bez zarzutów i czy wykryte błędy zostały usunięte. Testerzy często tworzą również automatyczne scenariusze testowe służące do sprawdzania dużej ilości przypadków w krótkim czasie. Stanowisko to często bywa pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy w IT, również dla osób, które nie mają doświadczenia w tej branży. Wśród kompetencji istotnych w tym zawodzie, duże znaczenie mają wnikliwość, dokładność, cierpliwość a także znajomość terminologii dotyczącej aplikacji webowych, aby być w stanie precyzyjnie opisywać znalezione problemy.

Błyskawiczny rozwój nowych technologii przyniósł wysyp nowych zawodów, których nie da się już wrzucić do jednego worka z napisem „informatyk”. O zróżnicowaniu profesji IT świadczy fakt, że coraz trudniej przekwalifikować się z jednej specjalizacji w inną a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Może zainteresuje Cię również:
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

5 najbardziej podstępnych złodziei czasu

Kod pod specjalnym nadzorem czyli jak współpracować z programistą z zewnątrz

Módl się i… koduj. Zaskakujący kodeks etyczny SQLite developerów

5 strategii, jak zachęcić millenialsów do relokacji

Zaangażowany zespół – cel każdej organizacji

Najnowsze komentarze

Diskbit Diskbit
2018-11-07 19:47:34
januszkopyto
2018-11-07 19:10:40
TamaraBurska
2018-10-21 19:33:20
Moneetor
2018-10-12 00:42:16
http://netpoint.systems
2018-10-10 21:04:58
Marcin Adamski
2018-10-06 20:07:02
Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43