Blog IT, Blog Marketing

Informatyk – jeden zawód czy wiele różnych profesji?

Informatyk – jeden zawód czy wiele różnych profesji?

TeamQuest 27.07.2016 r.

Analityk, developer, architekt – wbrew powszechnej opinii obszar IT to nie po prostu „informatycy”. Różnice pomiędzy poszczególnymi specjalizacjami w ramach tego sektora z roku na rok pogłębiają się i obecnie, w wielu przypadkach, możemy mówić o zupełnie odrębnych zawodach, których nazwy, nie tylko dla osób spoza branży, brzmią co najmniej obco. Z kim więc mamy do czynienia podczas realizacji projektów IT? Jacy specjaliści odpowiedzialni są za to, żeby przedsięwzięcie mogło zakończyć się sukcesem?

Analityk biznesowy

Analityk biznesowy

Analityk biznesowy to specjalista działający na pograniczu IT i biznesu. Ma wykształcenie techniczne i odpowiada za sprawną komunikację oraz „tłumaczenie” oczekiwań klienta na język nowych technologii. Na tym jednak jego rola się nie kończy. Do czasu zakończenia projektu analityk czuwa nad tym, aby dokumentacja była spójna i odzwierciedlała stan faktyczny, ustala priorytety a także, kiedy to konieczne, wprowadza zmiany. Oprócz zdolności analitycznych, precyzji, umiejętności czytania i tworzenia dokumentacji projektowej, stanowisko to wymaga umiejętności miękkich, niezbędnych do pracy z klientem, takich jak dyplomacja czy zdolność do spokojnej oceny sytuacji.

Developer / programista

Developer to osoba, która de facto zajmuje się pisaniem systemów informatycznych na podstawie dokumentacji. Choć dla ludzi spoza branży niełatwo ich odróżnić, to programiści Python, Java czy PHP to praktycznie inne profesje. Wymagają innej wiedzy i doświadczenia oraz znajomości zupełnie różnych bibliotek, frameworków i samej składni języka programowania. W pracy programisty najważniejsza jest znajomość technologii/języka programowania oraz doświadczenie.

Architekt / projektant systemów IT

Architekt to ściśle techniczna profesja. Osoba na tym stanowisku koordynuje i kontroluje wdrażanie systemów informatycznych, a także administruje nimi w przestrzeni firmy. To architekt dostarcza dokumentację projektową niezbędną dla każdego zespołu IT do wyceny projektu oraz rozpoczęcia pracy nad nim. Nadzoruje także projektowanie oprogramowania a niejednokrotnie sam uczestniczy w tym procesie. Jest mentorem dla reszty zespołu, dlatego też oprócz bycia ekspertem w danej technologii, zdolności interpersonalne mają w tym fachu niebagatelne znaczenie.

Project Manager

Project Manager

Najmniej techniczna z opisywanych funkcji, niemniej jednak stanowi „mózg” każdego projektu i bezpośrednio odpowiada za jego powodzenie bądź porażkę. Budowa zespołu, motywowanie jego członków, pilnowanie deadline’ów i budżetu to cząstka tego, z czym na co dzień mierzy się kierujący projektem. Choć wiedza techniczna nie jest tu wymagana, z pewnością jest atutem, który ułatwia komunikację na różnych etapach prac. Niezbędne są natomiast doskonałe umiejętności interpersonalne i zdolności przywódcze.

Front-end developer / Webmaster

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zajęcie poświęcone temu, co się dzieje „z przodu” aplikacji, czyli części widocznej dla użytkownika, czego sztandarowym przykładem jest strona internetowa. Wśród zadań front-end developera jest m.in. umieszczanie na niej wszystkich elementów graficznych, w tym animacji. Znajomość technologii (HTML, JavaScript, Angular.JS itp.) musi tu iść w parze ze zmysłem estetycznym, aby finalnie kliknięcie w dany przycisk wywołało pożądaną reakcję a interfejs był jednocześnie czytelny i przykuwający uwagę.

Tester

Do podstawowych zadań testera oprogramowania należy upewnienie się, czy aplikacja działa bez zarzutów i czy wykryte błędy zostały usunięte. Testerzy często tworzą również automatyczne scenariusze testowe służące do sprawdzania dużej ilości przypadków w krótkim czasie. Stanowisko to często bywa pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy w IT, również dla osób, które nie mają doświadczenia w tej branży. Wśród kompetencji istotnych w tym zawodzie, duże znaczenie mają wnikliwość, dokładność, cierpliwość a także znajomość terminologii dotyczącej aplikacji webowych, aby być w stanie precyzyjnie opisywać znalezione problemy.

Błyskawiczny rozwój nowych technologii przyniósł wysyp nowych zawodów, których nie da się już wrzucić do jednego worka z napisem „informatyk”. O zróżnicowaniu profesji IT świadczy fakt, że coraz trudniej przekwalifikować się z jednej specjalizacji w inną a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej