Praca Webmaster

Charakterystyka stanowiska

Jest to pracownik, który zajmuje się procesami związanymi z tworzeniem i zarządzaniem stroną internetową na warunkach zleceniodawcy. Ze względu na to, że przy tworzeniu strony potrzebni są różni specjaliści aktualnie czynności rozdziela się pomiędzy specjalistów od: pozycjonowania, grafiki, optymalizacji, contentu, programowania a także wielu innych. Zatem można uznać, że Webmaster to określenie zbiorcze dla administratorów, webdesignerów, webdeveloperów i wszystkich innych osób odpowiedzialnych za projektowanie i implementację stron internetowych. Webmaster głównie wykonuje swoje obowiązki zgodnie z oczekiwaniami i wytycznymi klienta ale również dba o bieżące standardy.

Wymagania

Kandydat na Webmastera ma trochę ułatwione zadanie, gdyż na jego stanowisku nie są wymagane sztywne wymogi rekrutacyjne. Jasne jest, że zdobyte wykształcenie wyższe informatyczne będzie bardzo ułatwiało jego pracę, jednak pracodawcy głównie biorą pod uwagę dotychczasowe doświadczenie i umiejętności praktyczne. Jednak kwestią, której nie można pominąć to konieczność bardzo dobrej znajomości języków programowania, środowisk graficznych a także rozeznanie w bieżących standardach tworzenia stron www i trendach.

Warunki pracy

Webmaster może wykonywać pracę w dwojaki sposób. Pierwszą możliwością jest praca w siedzibie firmy, natomiast drugą, znacznie wygodniejszą jest praca zdalna.

Możliwości zatrudnienia

Zatrudnienia można poszukiwać w firmach zajmujących się internetową promocją innych firm lub jako samodzielna jednostka.

Warunki finansowe

Pensja zależy od kwalifikacji danego kandydata, zdobytego doświadczenia ale także od rodzaju zleceń.