Blog IT, Blog Marketing

Korzystasz z Asystenta Google? Pracownicy Google odsłuchują nagrania twojego głosu

Korzystasz z Asystenta Google? Pracownicy Google odsłuchują nagrania twojego głosu

Maciej Olanicki , 10.07.2019 r.

Trzeba przyznać, że w wyścigu po największe nadużycie zaufania swoich klientów zakresie ochrony prywatności walka jest niezwykle zacięta. Wydawałoby się, że nikt nie jest w stanie pokonać Facebooka, ale ten czuje na karku oddech Amazona – ostatnio potwierdzono, że korporacja Jeffa Bezosa nigdy sama nie usuwa nagrań użytkowników Aleksy. W stawce pokaźny awans zaliczyło właśnie Google.

A to za sprawą informacji ujawnionych przez belgijską stację telewizyjną VRT. Sprawę zasygnalizował jeden z użytkowników Reddita – według ustaleń VRT, Google zatrudnia na całym świecie ludzi, którzy przesłuchują nagrania zarówno z Asystenta Google działającego na inteligentnych głośnikach Google Home, jak i z uruchomionej niedawno po polsku smartfonowej aplikacji Asystent Google.

Według ustaleń belgijskiej telewizji Google posiada zespoły pracowników analizujących nagrania na całym świecie. Ich celem jest transkrybowanie nagrań w celach doskonalenia silnika przetwarzania mowy na tekst. Dziennikarze telewizji VRT dotarli do ponad 1 tys. takich nagrań, z czego zaledwie część była świadomie wydawanymi przez użytkowników poleceniami.

Do sprawy ustosunkował się już belgijski rzecznik Google:

Google potwierdziło, że pracuje z ekspertami w zakresie lingwistyki na całym świecie w celu doskonalenia technologii [rozpoznawania – przyp. red.] mowy. Odbywa się to poprzez opracowywanie transkrypcji z niewielkiej liczby nagrań audio. Praca ta jest kluczowa dla rozwoju technologii, która sprawia, że istnienie takich produktów jak Asystent Google jest możliwe.

Przesłuchiwanych ma być zaledwie 0,2% wszystkich nagrań. Nie ma podstaw twierdzić, by wśród nich nie znajdowały się zapisy głosu użytkowników z Polski – wszak doskonalić silnik przetwarzania mowy na tekst trzeba oddzielnie na każdym rynku, na którym Asystent Google jest dostarczany w lokalnym języku. Fonetyczne rozbieżności pomiędzy językami nie pozwalają w tym zakresie na uogólnienia.

Niestety, ale w kontekście tej sprawy trudno mówić o zaskoczeniu, można nawet powiedzieć, że powoli przyzwyczajamy się do podobnych doniesień. Jak wspominaliśmy przy okazji opisu praktyk Amazonu dotyczących nagrań z głośników Echo, w kwestii naruszeń prywatności przez największe korporacje IT najczarniejsze scenariusze spełniają się wyjątkowo często.

Zobacz też: Project Alias – elektroniczny grzyb ma poskromić głosowych asystentów

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej