Blog IT, Blog Marketing

Zmiany w Chrome Omnibox

Zmiany w Chrome Omnibox

Marcin Sarna , 07.07.2021 r.

Google sprawia, że wszystkowiedzące okienko będzie jeszcze bardziej użyteczne.

Stary problem rozwiązywany na nowo

Google dokonywał już wielu zmian w omniboksie Chrome, stopniowo czyniąc go coraz bardziej użytecznym. Ale nowości, które teraz zachodzą to naprawdę świetna wiadomość dla każdego, kto często potrzebuje dostępu do tej samej garstki witryn.

Google zauważyło w końcu, że wielu użytkowników odwiedza te same witryny od czasu do czasu. A ponieważ tak się dzieje, całkiem sensowne jest ułatwienie dostępu do tych ulubionych witryn – tak właśnie się dzieje i jest to szczególnie dobra wiadomość dla użytkowników Androida. Ale zaraz? Odkryli „ulubione” w 2021 roku, czy o co chodzi?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać zakładki do najczęściej odwiedzanych witryn, ale nawet po latach ulepszania system zakładek pozostawia trochę do życzenia, zwłaszcza na wspomnianym Androidzie. I dlatego Google wzmacnia omnibox, dodając linki do często odwiedzanych witryn, aby uzyskać do nich dostęp za jednym dotknięciem.

Szybsze wyszukiwanie witryn

Zmiana polega na dodaniu przydatnych ikon, które pozwalają przejść bezpośrednio do ulubionych witryn - i to ten element jest nowy, a nie sugestie witryn same w sobie. Portal Android Police tak to opisuje:

Niektórzy użytkownicy widzą już w swoich przeglądarkach te okrągłe kafelki z faviconą w ich środku, z najbardziej trafnymi wynikami wyrównanymi do lewej strony. Wyniki pojawiają się jeszcze przed wprowadzeniem jakiegokolwiek tekstu.
Chrome Omnibox

Jak więc uzyskać dostęp do tej nowej funkcji? Niestety wygląda na to, że Google albo jest dopiero w trakcie testowania jej z różnymi grupami użytkowników albo jest już na etapie powolnego, etapowego wdrażania dla wszystkich. Tak czy siak – być może przyjdzie nam na to jeszcze chwilę poczekać ale zmiana jest tuż tuż. Nowe działanie omniboksa widziano już we wszystkich wersjach przeglądarki a także w kanałach wydań Beta, Dev i Canary – ale wydaje się, że działanie funkcji jest włączane póki co po stronie serwera.

Oznacza to, że na razie nie możesz nic zrobić, aby włączyć skróty do najczęściej odwiedzanych witryn, jeśli ich jeszcze nie widzisz. Jeśli jednak masz tę funkcję i uznasz, że jej nie lubisz, możesz ją wyłączyć. Po prostu odwiedź chrome://flags/#omnibox-most-visited-tiles i wyłącz ją stamtąd.

chrome.omnibox

Przy okazji nie sposób nie przypomnieć programistom o API do omniboksa. Otóż Google udostępnia interfejs API, który umożliwia zarejestrowanie słowa kluczowego w pasku adresu Google Chrome, czyli właśnie w omniboksie.

Jest to szczególnie przydatna możliwość dla osób piszących rozszerzenia do Google Chrome’a. Gdy użytkownik wprowadzi słowo kluczowe rozszerzenia, rozpocznie się interakcja wyłącznie z tym rozszerzeniem. Każde naciśnięcie klawisza będzie wysyłane bezpośrednio do danego rozszerzenia więc programista może w odpowiedzi podawać skonfigurowane przez siebie sugestie (podpowiedzi). Dzięki temu użytkownik w łatwiejszy sposób znajdzie konkretną opcję konfiguracyjną danego rozszerzenia.

Wystarczy tylko umieścić w manifeście pole słowa kluczowego omnibox i określić faviconę o wymiarach 16x16 pikseli, która będzie wyświetlana w pasku adresu, gdy zaistnieje możliwość przejścia omniboksa w tryb słów kluczowych:

{
"name": "Moje rozszerzenie",
"version": "1.0",
"omnibox": { "keyword" : "teamquest" },
"icons": {
"16": "rozszerzenie.png"
},
"background": {
"persistent": false,
"scripts": ["background.js"]
}
}

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej