Blog IT, Blog Marketing

Podsumowanie tygodnia #22 – przegląd najważniejszych wydarzeń w branży IT

Podsumowanie tygodnia #22 – przegląd najważniejszych wydarzeń w branży IT

Maciej Olanicki , 30.06.2019 r.

Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.

Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest

W mijającym tygodniu największym zainteresowaniem cieszył się artykuł na temat wypowiedzi Linusa Torvaldsa – sądzi on, że za sprawą ograniczeń sprzętowych rozwijanie oprogramowania będzie się stawało coraz trudniejsze. Za nim uplasowało się omówienie raportu JetBrain dotyczącego najpopularniejszych języków programowania, tekst na temat krytyki trybu poufnego w Gmailu przez administrację ProtonMaila, omówienie ciekawego przypadku włamania do NASA oraz plotki o wprowadzeniu zakazu szyfrowania end-to-end przez USA.

SQL Database Developer

Warszawa
Aplikuj

Testing Engineer 5G (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

USA wycofują blokadę Huawei

huawei

A jeśli jesteśmy już przy polityce prowadzonej przez Stany Zjednoczone, to nie sposób nie wspomnieć o decyzji ogłoszonej przez Donalda J. Trumpa podczas szczytu G20 w Japonii. Prezydent USA zdecydował, że blokada Huawei zostaje zniesiona. Amerykańskie przedsiębiorstwa znów mogą dostarczać swoje produkty i usługi chińskiej korporacji. Zniesienie blokady ma jednak dotyczyć tylko tych urządzeń i oprogramowania, które nie stanowi problemy z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego USA. O ile zatem Google i Microsoft mogą kontynuować partnerstwo z Huawei, tak los współpracy na polu infrastruktury 5G wciąż stoi pod znakiem zapytania. Nieznane są także decyzje Huawei dotyczące dalszych losów autorskiego mobilnego systemu operacyjnego. Nie należy jednak oczekiwać, że jego rozwój zostanie wstrzymany.

DeepNude

Spore kontrowersje wzbudził w mijającym tygodniu program DeepNude – usługa, dzięki której dowolne zdjęcie kobiety mogło zostać przetworzone przez algorytmy tak, aby pozbawić modelkę ubrań. Podobnie jak zaawansowane algorytmy przetwarzające obraz mogą dziś komukolwiek wkładać w usta dowolne słowa, tak DeepNude generowało realistyczne akty. Twórcy udostępnili darmową wersję, jednak pod wpływem ogromnego zainteresowania szybko zamrozili dostęp. Sama usługa wzbudziła sporo kontrowersji, przez co po zaledwie kilku dniach twórcy zdecydowali się całkowicie zamknąć usługę. Stwierdzili oni, że świat nie jest jeszcze gotowy na DeepNude.

Johny Ive odchodzi z Apple

apple-mac-2

Johny Ive, przez lata główny projektant urządzeń Apple, żegna się z dotychczasowym stanowiskiem. Iv'a można określić mianem ojca lwiej części sprzętowego portfolio Apple w ciągu ostatnich trzech dekad, od futurystycznych półprzezroczystych obudów Maków na przełomie wieków, przez kolejne generacje iPhone'ów, Apple Watcha, a na słuchawkach bezprzewodowych AirPods kończąc. Oczywiście w karierze Ive'a zdarzały się katastrofalne wpadki, niemniej nie brakuje głosów, że jest on ostatnim łącznikiem dzisiejszego Apple z podejściem do projektowania urządzeń wyznawanym przez Steve'a Jobsa. W ciągu ostatnich lat Ive miał coraz mniejszy udział w projektowaniu urządzeń Apple, a teraz zdecydował się na uruchomienie własnego biznesu. Mimo że wciąż będzie on doradzał pracownikom Tima Cooka.

Brave pokazuje, jak się blokuje reklamy

brave-logo-1

Nie tylko Firefox może być beneficjentem plan w manifeście rozszerzeń Chromium, które poskutkują najpewniej porzuceniem rozwoju niektórych lubianych rozszerzeń blokujących reklamy. Korzysta na tym także Brave, przeglądarka założona przez byłego dyrektora technicznego Mozilli, która umożliwia użytkownikom zarabianie na oglądaniu reklam. Od samego początku Brave blokuje zwykłe reklamy, w mijającym tygodniu twórcy zaprezentowali całkowicie nowy silnik blokowania napisany od zera w języku Rust. Skutek? W testach na wersji deweloperskiej odnotowano w stosunku do dotychczasowego silnika napisanego w C++ 69-krotne przyśpiesznie.

Nowy mobilny Firefox dostępny dla każdego

Mozilla także nie próżnuje – w mijającym tygodniu w publicznych testach zaprezentowano całkowicie nową przeglądarkę mobilną na Androida. Biorąc pod uwagę, że na tym systemie konkurencja na rynku przeglądarek sprowadza się do różnic w interfejsie, nowego Firefoksa (a raczej Feniksa) można nazwać prawdziwą rewolucją. Program posiada nowy silnik renderowania stron GeckoView, który już teraz bardzo dobrze radzi sobie w testach, ale także jest subiektywnie oceniany przez użytkowników jako bardzo szybki. Czyżby Mozilla chciała w końcu na poważnie zawalczyć o użytkowników Chrome'a także na jego androidowym boisku? Trzymamy kciuki!

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Business Development Manager

Warszawa
Aplikuj

Technischer Rollouter (d/m/w) 4000 - 4699 EUR

Ulm
Aplikuj

Starszy Inżynier Oprogramowania (C, Java)

Warszawa
Aplikuj

System Testing Nucleus (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

Dresden
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej