Blog IT, Blog Marketing

JetBrains: najpopularniejsze JavaScript i Python, Golang „najbardziej obiecujący”

JetBrains: najpopularniejsze JavaScript i Python, Golang „najbardziej obiecujący”

Maciej Olanicki , 28.06.2019 r.

Producent oprogramowania JetBrains znany jest między innymi z przeprowadzania badań opinii wśród programistów. Właśnie został udostępniony nowy raport, który rzuca nieco światła na najpopularniejsze w tej chwili języki oprogramowania oraz narzędzia, którymi programiści będą posługiwać się w najbliższej przyszłości.

jetbrains

Jak nietrudno było się domyślić, wciąż nie mam mowy o podważeniu hegemonii JavaScriptu. W badaniach JetBrains do znajomości i wykorzystywania w codziennej pracy JS-a w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyznało się aż 69% ankietowanych. Kolejne 5% natomiast deklaruje, że będzie pracowało z javascirptowym projektem w najbliższym czasie.

Zobacz też: StackOverflow Developer Survey 2019 – Python i Visual Studio Code biorą wszystko

Wśród języków programowania drugie miejsce należy do Javy, którą zna i używa połowa badanych deweloperów. Dalej plasuje się Python z wynikiem 49%. Warto jednak zwrócić uwagę, że Python plasuje się na pierwszym miejscu na liście programów, których deweloperzy uczą się najchętniej. W ciągu ostatniego roku Pythona zaczęło poznawać 27% respondentów.

jetbrains2

To jednak nie do Pythona należy miano „najbardziej obiecującego” języka programowania. W tej kategorii prym wiedzie Go. Na jakiej podstawie JetBrains wysnuło takie wnioski? W zeszłorocznym badaniu w Golangu programowało zaledwie 8% badanych, w tegorocznej odsłonie jest to już 18%. Co ważne, kolejne 13% zamierza nauczyć się Go w najbliższym czasie.

Zobacz też: Google: „jeśli zaczynasz nowy projekt, powinieneś pisać go w Kotlinie”

W badaniach JetBrains udział wzięło niemal 7 tys. programistów. 69% z nich zajmuje się kodowaniem w pełnym wymiarze czasowym, 15% z nich to studenci, zaś 12% to osoby samozatrudnione i freelancerzy. Z pełną treścią najnowszego raportu JetBrains zapoznać się można na oficjalnej stronie firmy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej