Blog IT, Blog Marketing

Chrome OS 75 zaprezentowany – kolejne postępy w integracji z Androidem i Linuksem

Chrome OS 75 zaprezentowany – kolejne postępy w integracji z Androidem i Linuksem

Maciej Olanicki , 28.06.2019 r.

Google zaprezentowało nowe duże wydanie systemu Chrome OS oznaczone numerem 75. Nowy Chrome OS intensywnie rozwija się w kierunku obranym przez wcześniejsze wydania – integracji tak z Androidem, jak i oprogramowaniem stricte linuksowym. Co tym razem przygotowano dla miłośników desktopowego systemu Google?

Zobacz też: Chrome OS – czy ma szansę być Linuksem dla mas?

Chrome OS ma świetną prasę – sam Linus Torvalds stwierdził w jednym z wywiadów, że to właśnie ten system ma szansę (ale tylko szansę) stać się „Linuksem dla mas”. Mark Shuttleworh z kolei docenił go za innowacyjność – stworzenie systemu w oparciu o mechanizm otwierania nowej karty w przeglądarce szef Canonicala ocenił jako nowatorstwo, którego brakuje w pewnym sensie odtwórczym linuksowym światku.

chromeos Źródło: aboutchromebooks.com

W najnowszym wydaniu wizja „Linuksa dla mas” staje się jeszcze bliższa, przynajmniej pod względem technicznym. W Chrome 75 możliwe jest już uzyskiwanie przez oprogramowanie linuksowe dostępu do urządzeń z Androidem za pośrednictwem interfejsu USB. Ponadto implementacja androidowego API DocumentsProvider umożliwia odtąd integrację z „zewnętrznymi dostawcami plików”.

Co to oznacza w praktyce? Chrome OS 75 pozwala odtąd na integrację z popularnymi schowkami online, np. Dropboksem czy OneDrivem, a nie tylko z Dyskiem Google. Odpowiednie lokalizacje są wyświetlane bezpośrednie w menedżerze plików Chrome OS-a. To ważny sygnał, który pozwala mieć nadzieję, że Google uchyli w przyszłości nieco drzwi swojego systemu dla usług dostarczanych przez konkurencję.

Mimo postępów na drodze integracji Chrome OS-a z Linuksem oraz samym Androidem, największym ograniczeniem tego systemu, jak pisaliśmy już na naszym blogu wcześniej, wydaje się samo… Google. Korporacja niezbyt troszczy się o dostępność samego sprzętu, co odczuwalne jest także w Polsce. O bogatym wyborze chromebooków czy chromeboksów nad Wisłą można marzyć, podobnie jak o dostępności smartfonów Pixel.

Zobacz też: Red Hat zapowiada prace nad ARM-owymi laptopami z Fedorą

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej