Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
Najpopularniejszą publikacją na naszym blogu podczas mijającego tygodnia był artykuł na temat ujawnienia ataku hakerskiego na TeamViewera. Tuż za nim plasuje się publikacja na temat uruchomienia programu GitHub Sponsors oraz artykuł dotyczący wolności Androida w kontekście blokady Huawei. Tuż za podium uplasował się wpis na temat wpływu sieci 5G na obniżanie skuteczności prognoz pogody.
Kryptowaluta Facebooka
Potwierdzają się powtarzane od miesięcy plotki – Facebook zamierza uruchomić własną walutę. Mark Zuckerberg spotkał się już nawet w tej sprawie z prezesem Banku Anglii. Według nieoficjalnych informacji GlobalCoin, bo taką nazwę ma nosić kryptowaluta, ma zostać udostępniony użytkownikom Facebooka najwcześniej w 2020 roku. GlobalCoin ma być uniwersalnym środkiem płatniczym, z wykorzystaniem którego użytkownicy Facebooka będą mogli opłacać zakupy i usługi wewnątrz serwisu, a także przekazywać środki znajomym.
Starlink
W mijającym tygodniu w przestrzeń kosmiczną wzbił się statek Falcon 9, który wyniósł na wysoką orbitę 400 należących do Space X satelitów. W ten sposób kosmiczna korporacja Elona Muska uruchomiła program Starlink. Satelity zostaną wykorzystane do dostarczania Internetu – docelowo orbitować ma ich 12 tys. W ten sposób Elon Musk chce dostarczyć bezprzewodowy Internet na powierzchni całej planety. Oczywiście pomysł nie jest nowy – sił w podobnych przedsięwzięciach wiele razy i najczęściej bez powodzenia próbował między innymi Facebook, Google czy Amazon. Żadna z tych korporacji nie dysponuje jednak takim zapleczem inżynieryjnym, jak Elon Musk.
Kolejne zarzuty dla Assange’a
Wokół zatrzymania Juliana Assange’a od początku było wiele niewiadomych. Nie wiedzieliśmy, czy przeprowadzona zostanie ekstradycja do Szwecji czy do USA, szybko jednak wyjaśniło się, że Brytyjczycy nawet samego zatrzymania dokonali w imieniu władz amerykańskich. Początkowo mowa była jedynie o zarzutach udziału w spisku, za co Assange’owi groziłoby maksymalnie 5 lat więzienia. Niestety, w mijającym tygodniu przedstawiono mu 17 kolejnych zarzutów, z których część regulowanych jest przez tzw. Espionage Act. W rezultacie Assange może zostać skazany na wieloletni pobyt w więzieniu, dożywocie lub… karę śmierci.
Google Glass 2
Dość nieoczekiwanie Google zaprezentowało nową odsłonę swoich okularów rozszerzonej rzeczywistości — Google Glass Enterprise Edition 2. Jak wskazuje sama nazwa, nie jest to produkt kierowany na rynek konsumencki, ma być przede wszystkim przydatny w pracy. Podobnie jak w poprzednich edycjach, mamy tu bardziej do czynienia z okularami niż z goglami – w solidnych oprawkach zamontowano niewielki wyświetlacz. Okulary posiadają własny procesor, Qualcomm Snapdragon XR1, preinstalowany jest na nich Android. Zamiast dostarczać własne oprogramowanie, Google wystawia API. W ten sposób chce zachęcić same przedsiębiorstwa do uruchamiania własnych aplikacji i usług.