Blog IT, Blog Marketing

Sieć 5G może zmniejszyć skuteczność prognozowania pogody o 30%

Sieć 5G może zmniejszyć skuteczność prognozowania pogody o 30%

Maciej Olanicki , 23.05.2019 r.

W serwisach społecznościowych prężnie działają grupy mające na celu sabotowanie prac nad infrastrukturą 5G. Nie brakuje teorii, według których sieć ma mieć działanie rakotwórcze. Oczywiście na ich potwierdzenie brakuje rzetelnych dowodów, ale to nie bezpośredni wpływ na ludzkie zdrowie może się okazać w przypadku 5G największym problemem, lecz… spadek skuteczności prognoz pogody.

Eric Niler z redakcji Wired relacjonuje negocjacje, jakie trwają pomiędzy amerykańską Federalną Komisją Łączności a instytucjami naukowymi i organizacjami zajmującymi się prognozowaniem pogody reprezentowanymi między innymi przez NASA, Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery oraz Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne. Komisja w celu rozwoju infrastruktury 5G zamierza ogłosić przetarg na częstotliwości wykorzystywane w badaniach nad pogodą.

Zobacz też: DeepMind potrafi już przewidywać warunki wiatrowe z 36-godzinnym wyprzedzeniem

Chodzi konkretnie o pasmo częstotliwości 24 GHz, które miałoby zostać udostępnione dostawcom sieci 5G. Problem w tym, że jest ono zdecydowanie zbyt blisko częstotliwości 23,8 GHz, czyli częstotliwości fal emitowanych przez parę wodną w atmosferze. Na całym świecie (a także z kosmosu) instytucje prognozujące pogodę monitorują częstotliwość 23,8 GHz w celu lokalizowania skupisk pary wodnej.

Nietrudno się domyślić, że odczyty będą na nic, jeśli z dnia na dzień na paśmie 24 GHz będziemy mieli do czynienia z komunikacyjną burzą generowaną przez urządzenia 5G. Według prognoz Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery komercyjna łączność na paśmie 24 GHz zredukowałaby liczbę zbieranych przez satelitę danych wykorzystywanych do prognoz o 77%.

A to będzie miało bezpośrednie przełożenie na spadek skuteczności samych prognoz. Szacuje się, że ich sprawdzalność spadnie o około 30%, co ma stanowić ekwiwalent cofnięcia się o 30 lat w badaniach nad prognozowaniem pogody. W rezultacie w USA utrudnione będzie przewidywanie między innymi huraganów czy szacowanie wydajności farm wiatrowych.

Zobacz też: Jaki będzie mobilny Internet za 3 lata? Cisco publikuje prognozy

Co gorsza, przetarg na pasmo częstotliwości 24 GHz może być początkiem problemów. Naukowcy już dziś alarmują, że nie może dojść do sprzedaży kolejnych częstotliwości wykorzystywanych między innymi do monitorowania opadów deszczu i gradu, skupisk chmur i lodu, a także temperatury. Kwestia ta zostanie podniesiona w październiku podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej w Sharm el-Sheikh.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej