Blog IT, Blog Marketing

Rozmawiałam z wirtualnym doradcą kariery

Rozmawiałam z wirtualnym doradcą kariery

Aleksandra Golenia , 20.10.2023 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym zajmuje się doradca kariery
  • Jak wirtualny doradca kariery może pomóc w otrzymaniu awansu
  • Jakich wskazówek udzielił wirtualny doradca kariery w temacie ubiegania się o podwyżkę
  • Czy wirtualny doradca kariery może pomóc w powrocie na rynek pracy
  • Czy wirtualny doradca kariery naprawdę jest w stanie zastąpić specjalistę

Ale właściwie po co mi doradca kariery?

Zacznijmy od tego, że doradca kariery może okazać się znaczącą pomocą na każdym etapie kariery zawodowej. To człowiek, który pomaga w opracowaniu ścieżki kariery, znalezieniu odpowiedniego kierunku, ocenie predyspozycji, dopasowaniu ich do konkretnego zawodu, przebranżowieniu i stworzeniu CV oraz listu motywacyjnego dopasowanego do ofert pracy.

Rola doradcy zawodowego często jest jednak niedoceniana. Coraz częściej z jego usług mają możliwość skorzystania uczniowie i studenci. Nie zawsze jednak wykorzystują tę szansę, twierdząc, że to człowiek, który ich nie zna i nie za wiele może im pomóc. A to nieprawda…

Doradca zawodowy wykorzystuje wiele technik i narzędzi, aby pomóc konkretnej osobie odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy i przybliżyć go do wyznaczonego sobie celu. Są to różnego rodzaju testy psychologiczne i osobowości, kwestionariusze dotyczące zainteresowań, ale i po prostu skutecznie przeprowadzony wywiad, który pozwala doradcy dobrze poznać osobę, której zamierza pomóc. Następnie wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie, ale i rozbudowaną sieć kontaktów, opracowuje indywidualną strategię rozwoju ukierunkowaną na wyznaczony wspólnie z podopiecznym cel. Dobrze przeprowadzona konsultacja przynosi pożądane efekty. Doradca zawodowy jest w stanie odnaleźć i skoncentrować się na mocnych stronach swojego podopiecznego, których być może wcześniej on sam nie dostrzegał i tym samym nie mógł z nich odpowiednio korzystać na rynku pracy. Często okazuje się, że obrał on zupełnie inny kierunek niż ten, który w rzeczywistości jest dla niego lepszą perspektywą. Zdarza się, że właśnie po konsultacji z doradcą kariery zapada decyzja o przebranżowieniu z myślą – przecież jestem nie w tym miejscu, co powinienem.

Rola współczesnego doradcy zawodowego jest nieco inna, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Dzisiaj jest on również pewnego rodzaju coachem, który motywuje ludzi do większego zaangażowania się w swój rozwój. Kiedyś był to jedynie człowiek oferujący gotowe rozwiązania, sprawdzający predyspozycje podopiecznego i oferujący konkretne kierunki nauki. Pokazywał, jak powinno wyglądać dobre CV, ale raczej koncentrował się na ogólnym jego zarysie bez dopasowania jego treści do konkretnego ogłoszenia. Obecnie współpraca z doradcą kariery jest zdecydowanie bardziej spersonalizowana i tym samym skuteczniejsza.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Doradców Kariery przeprowadzonego przez portal Perso.in, najczęściej z pomocy doradcy kariery korzystają osoby uczące się, tak odpowiedziało prawie 80% ankietowanych. Drugą grupą są osoby na początku ścieżki zawodowej z wynikiem 39%, a na trzecim rodzice poszukujący wsparcia dla swoich dzieci – 34%. Jeśli chodzi o osoby, które chcą się przebranżowić, to stanowią one 32% wszystkich podopiecznych doradców kariery, a osoby chcące się rozwijać – 25%.

Chcę awansować! Co na to wirtualny doradca kariery?

Ok, można pójść po odpowiedzi na swoje pytania do doradcy kariery, ale jak się okazuje, nie jest to dzisiaj jedyna opcja wsparcia. W planowaniu naszej ścieżki kariery może nam pomóc sztuczna inteligencja – wirtualny doradca kariery. Poprosiliśmy go o poradę i o to, co nam odpowiedział.

Ubiegamy się o awans i zastanawiamy się, jak to zrobić. Wirtualny doradca kariery poprosił nas o więcej informacji dotyczących branży, w której pracujemy i obecnego stanowiska. Założyliśmy, że jesteśmy testerem oprogramowania. E-doradca ponownie zadał pytanie, tym razem dotyczące szczegółu naszego awansu. Naszym celem jest zostać Seniorem Testerem. Po podaniu takiej informacji, mamy już „konkret”:

Dziękuję za dodatkowe informacje. Awans na stanowisko Senior Testera zazwyczaj wymaga od Ciebie zdobycia dodatkowego doświadczenia i umiejętności. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:

  • Rozwijaj swoje umiejętności: Senior Testerzy często muszą posiadać umiejętności, których nie wymagają stanowiska na niższym szczeblu. Do tych umiejętności mogą należeć: zaawansowane techniki testowania, zdolność do tworzenia i implementowania strategii testowych, a także umiejętność prowadzenia i szkolenia innych testerów.

  • Zdobądź certyfikaty: Istnieje wiele certyfikatów, które mogą pomóc Ci udowodnić swoje umiejętności i doświadczenie. Przykłady to certyfikaty ISTQB.

  • Zdobądź doświadczenie: Im więcej doświadczenia zdobędziesz jako Tester, tym łatwiej będzie Ci awansować. Staraj się zatem brać na siebie coraz to nowe projekty i wyzwania.

  • Buduj relacje: Networking to klucz do awansu w wielu branżach, w tym również w IT. Budowanie silnych relacji z innymi profesjonalistami w Twojej branży może otworzyć przed Tobą nowe możliwości.


Pamiętaj, że każda firma ma swoje specyficzne wymagania dotyczące awansu, więc warto również porozmawiać z przełożonymi lub działem HR o tym, co konkretnie musisz zrobić, aby awansować.

Czy wirtualny doradca kariery zaproponował nam rozwiązania, o których wcześniej nie wiedzieliśmy? To ogólne wskazówki, które z pewnością każdy, kto chce awansować, wielokrotnie przerobił już w swojej głowie.

Wirtualny doradco kariery, dziękujemy za taką pomoc, ale masz jeszcze kilka szans na poprawę.

Ubiegam się o podwyżkę. Co doradził mi wirtualny doradca kariery?

Tym razem nasz wirtualny doradca kariery ma nam pomóc w wynegocjowaniu podwyżki. Ponownie dostaliśmy kilka dodatkowych pytań. Założyliśmy, że jesteśmy programistą i ostatni raz podwyżkę otrzymaliśmy 2 lata temu. Poinformowaliśmy naszego wirtualnego doradcę, że nasze obowiązki w tym czasie nieco się poszerzyły. Co na to nasz wirtualny doradca kariery?

Przede wszystkim, ważne jest, abyś przygotował się do tej rozmowy. Zbierz wszystkie informacje, które potwierdzają, że zasługujesz na podwyżkę – Twoje osiągnięcia, dodatkowe obowiązki, sukcesy. Tworzenie nowej aplikacji jest tu kluczowe.

Podczas rozmowy, staraj się być asertywny, ale nie arogancki. Wyjaśnij, dlaczego uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, podkreślając swoje osiągnięcia i dodatkowe obowiązki.
Pamiętaj, że nie zawsze podwyżka musi oznaczać więcej pieniędzy. Może to być też więcej korzyści, takich jak elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej czy dodatkowe dni urlopu.

Sztuczna inteligencja już po raz drugi postanowiła nakarmić nas ogólnymi wskazówkami, informując nas o tym, co już wiemy. Drugie faux pas, a więc do trzech razy sztuka…

Chcę wrócić na rynek pracy. Jakich wskazówek udzieli mi wirtualny doradca kariery?

Załóżmy, że jesteśmy kobietą, która po 2 latach przerwy chce wrócić do pracy na stanowisku project managera. Wirtualny doradca kariery zadawał jeszcze kilka pytań dotyczących naszych obaw związanych z powrotem do pracy, a także okoliczności przerwy. Wyjaśniając, że nasza przerwa była związana z wychowaniem dziecka, uzyskaliśmy następującą odpowiedź:

Jeżeli chodzi o Twoją przerwę w pracy, to nie ma powodów do obaw. Wielu pracodawców docenia kandydatów, którzy potrafią zrównoważyć swoje życie zawodowe i prywatne, a Twoje doświadczenie jako matki może być postrzegane jako atut, nie wada.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli temat Twojej przerwy w pracy się pojawi, radzę Ci być otwartą i szczerym. Możesz powiedzieć, że ta przerwa była czasem, kiedy skupiłaś się na swojej rodzinie, ale teraz jesteś gotowa i zmotywowana, aby wrócić do pracy.

Trzecia próba uzyskania pomocy od wirtualnego doradcy kariery również zakończyła się niepowodzeniem. W każdym z przypadków odpowiedzi były bardzo ogólne, nie odnosiły się raczej do konkretnej sytuacji. Za każdym razem były to wskazówki, które słyszymy od znajomych lub po prostu sami mamy świadomość, że tak należy postąpić. Nie miały za wiele wspólnego z profesjonalnym doradztwem zawodowym. Zatem to nie była udana i owocna konsultacja…

Czy sztuczna inteligencja naprawdę może pomóc w rozwoju kariery?

Jeśli chodzi o doradztwo zawodowe, to sztuczna inteligencja poległa. Rozmowa z chatbotem nie pomogła nam znaleźć odpowiedzi na kluczowe dla nas pytania i nie udzieliła konkretnych wskazówek, jak powinniśmy postąpić w danej sytuacji. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja bazuje na algorytmach. Analizuje kierowane do niej komunikaty i odpowiada na nie w wyuczony wcześniej sposób, a więc dopasowując odpowiedzi według już znanych jej schematów. Sztucznej inteligencji brakuje krytycznego myślenia, kreatywności i umiejętności analizy konkretnej sytuacji. Nie dąży ona do poznania człowieka, a jedynie do uzyskania takich informacji, które pasują do jej wyuczonych wcześniej odpowiedzi. Działa schematycznie, a nie elastycznie. „Rozmawia” z człowiekiem bezpiecznie, posługując się ogólnikami i powszechnie znaną wiedzą. Nie tego oczekujemy od doradcy kariery…

To jednak nie oznacza, że AI nie może być pomocne w rozwoju kariery. Może i nawet jest, do czego przyznaje się 45% ankietowanych, którzy brali udział w badaniu Hays Poland. Chodzi jednak o wsparcie w ich codziennych obowiązkach, a nie w planowaniu ścieżki kariery. Sztuczna inteligencja pozwala na automatyzację wielu procesów, przejmując częściowo obowiązki człowieka, który może poświęcić się innym zadaniom. Nie jest jednak w stanie zastąpić człowieka, od którego oczekujemy, że przeprowadzi nas przez kluczowy etap w rozwoju naszej kariery zawodowej. Wyraźnie widać braki w jej „kompetencjach”.

W kwestii sztucznej inteligencji jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli oczekuje się od niej, że wygryzie człowieka z wielu obszarów naszej codzienności. Póki co tak się nie stanie, a na pewno jeśli chodzi o doradztwo zawodowe. Oczekiwanie od niej, że pomoże nam dostać podwyżkę, szybko się przebranżowić czy wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie jest wciąż bliższe science fiction niż realnej rzeczywistości.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej