Blog IT, Blog Marketing

Windows porzuci obsługę WEP i TKIP – przestaną działać niektóre sieci Wi-Fi

Windows porzuci obsługę WEP i TKIP – przestaną działać niektóre sieci Wi-Fi

Maciej Olanicki , 24.05.2019 r.

Przy okazji premiery dużych aktualizacji Windowsa wydawanych zazwyczaj co 6 miesięcy z reguły zwracamy uwagę głównie na nowości. Rzadziej pamiętamy, że każdorazowo Microsoft uszczupla funkcjonalność swojego systemu operacyjnego, z reguły o komponenty w jakiś sposób przestarzałe, przez co nie jest to szczególnie odczuwalne dla przeciętnego użytkownika. Ale zdarzają się wyjątki.

Jak informuje Softpedia, z takimi będziemy mieć do czynienia być może już w ciągu najbliższych miesięcy. Ledwo wydano majową aktualizację, a już dowiadujemy się, co czeka nas w kolejnych. Niestety, mogą one się okazać dla części użytkowników jeszcze bardziej problematyczne niż dotychczasowe. Microsoft zamierza bowiem porzucić obsługę standardu szyfrowania WEP i protokołu TKIP.

Zobacz też: Pierwsza fala majowej aktualizacji Windowsa 10 i… pierwsze problemy

Na papierze to dobra decyzja – standard WEP udostępniono równo 20 lat temu, TKIP ujrzało światło dzienne w roku 2002. W praktyce może jednak powodować problemy. Zarówno WEP jak i TKIP nadal są bowiem wykorzystywane do zabezpieczania sieci Wi-Fi, mimo że stanowią dziś mało skuteczną ochronę. Microsoft porzucając ich obsługę, chce wymusić na posiadaczach routerów zmianę zabezpieczeń.

W idealnym świecie pewnie byłoby to skuteczne, w praktyce jednak większość przeciętnych użytkowników po pierwszym podłączeniu routera do prądu zapomina o nim na lata, a jedyne jego „aktualizacje” sprowadzają się do ścierania kurzu. Część użytkowników nie będzie także wiedzieć, jak zmienić protokół np. na WPA3. Już jesienią stanie przed wyborem – albo się tego dowiedzą, albo Windows nie połączy się z Wi-Fi.

Zobacz też: Windows 10 ma problemy z przywracaniem systemu – 0xc000021a straszy administratorów

Nie wiadomo jeszcze, czy Microsoft zdecyduje się na porzucenie WEP i TKIP już tej jesieni, czy może w którejś z kolejnych aktualizacji Windowsa. Możemy być jednak pewni, że korporacja będzie informowała za pomocą komunikatów wyświetlanych w samym systemie operacyjnym o wprowadzonych zmianach. Czy to sprawi, że frustracja użytkowników, którzy z dnia na dzień utracą dostęp do Wi-Fi będzie mniejsza?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej