Blog IT, Blog Marketing

DeepMind potrafi już przewidywać warunki wiatrowe z 36-godzinnym wyprzedzeniem

DeepMind potrafi już przewidywać warunki wiatrowe z 36-godzinnym wyprzedzeniem

Maciej Olanicki , 27.02.2019 r.

Odmieniana do znudzenia przez wszystkie przypadki sztuczna inteligencja kojarzona jest często z najbardziej demonicznymi scenariuszami rodem z „Terminatora” lub też z szeroko pojętym gadżeciarstwem spod znaku kolejnych niewiele różniących się od siebie smartfonów. Rzadziej mamy okazje przestudiować implementację maszynowego uczenia, która już dziś doskonali jakiś aspekt ludzkiej działalności.

DeepMind – sieć neuronowa przeznaczenia ogólnego

Jednym z chwalebnych wyjątków jest tu działalność firmy DeepMind Technologies, przejętej w 2014 roku przez Google. Wrażenia robią kolejne zwycięstwa AlphaGo czy Alpha Zero, ale przede wszystkim zastosowania medyczne. W ramach DeepMind Health rozwijane są na przykład uczone maszynowo skanery tęczówek, które są w stanie rozpoznawać na wczesnym etapie choroby wzroku. W ostatnim czasie Google pochwaliło się kolejnym ciekawym zastosowaniem Deep Mind dotyczącym przewidywania warunków pogodowych.

deepmind1 Wykres prezentujący rozbieżności między prognozą i faktycznymi warunkami wiatrowymi.

Dziś w żadnej konferencji szanującej się branżowej korporacji nie może zabraknąć wzmianki o przebudowie siedzib tak, aby były one samowystarczalne energetycznie z zachowaniem jak najwyższej troski o środowisko naturalne. Nie inaczej jest w przypadku Google – od zeszłego roku budynki i infrastruktura tej korporacji jest zasilania w 100% energią odnawialną. Równolegle Google pracuje nad oprogramowaniem, które przyniesie wzrosty rentowności turbin wiatrowych. Dzięki uczeniu maszynowemu możliwe jest już prognozowanie siły wiatru z 36-godzinnym wyprzedzeniem.

Zobacz też: Spowszedniała osobliwość – najwyższy czas przestać mylić SI z uczeniem maszynowym

DeepMind na farmie wiatrowej Google

Poligonem doświadczalnym dla DeepMind była należąca do Google 700-megawatowa farma wiatrowa położona w centralnej części Stanów Zjednoczonych. DeepMind jest siecią neuronową ogólnego przeznaczenia, więc nic nie stało na przeszkodzie, by nauczyć maszynowo już istniejących instancji danych dostarczanych przez prognozy pogody oraz zbieranych latami przez mierniki montowane na samych turbinach. DeepMind może się także z czasem doskonalić samodzielnie poprzez rewizję własnych prognoz post factum i wyciągnie wniosków.

deepmind2 Dzięki DeepMind cena produkowanego przez Google prądu wzrosła o 1/5.

Google informuje, że dzięki DeepMind osiągnięto wzrosty w szczególnie ważnym dla elektrowni wiatrowych parametrze – przewidywalności dostaw, czyli gwarancji, że turbiny będą mogły w danym momencie zasilić infrastrukturę energetyczną. Dzięki DeepMind Google może zadeklarować produkcję dzień przed tym, gdy ta się rozpocznie. To zaś pozwala w większym stopniu polegać administratorom sieci energetycznej na dostawach z farm. W ten sposób cena prądu produkowanego przez Google wzrosła o 20%.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej