Blog IT, Blog Marketing

Przepis na sukces rekrutacyjny według Elona Muska

Przepis na sukces rekrutacyjny według Elona Muska

KBM , 25.02.2019 r.

O pracy w SpaceX czy Tesla Motors marzą miliony osób na całym świecie. Tymczasem dostanie jej to prawdziwe wyzwanie. Wszystko za sprawą Elona Muska, który do procesu pozyskiwania pracowników podchodzi na swój sposób i daleko mu do trzymania się utartych ścieżek rekrutacyjnych. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że jego podejście działa! Jakie strategie stosuje prezes tych jednych z najbardziej innowacyjnych firm w skali globu, aby pozyskać do swoich zespołów najlepszych specjalistów?

Osobista weryfikacja kandydatów

elonmusk Elon Musk, fot. OnInnovation na licencji CC BY-ND 2.0

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, Elon Musk, osobiście brał udział w rozmowach kwalifikacyjnych z pierwszym tysiącem osób zatrudnionych w SpaceX, niezależnie od stanowiska. Mimo że obecnie w firmie liczącej 5000 pracowników jest to już praktycznie niemożliwe, Musk, wciąż samodzielnie przepytuje starannie wyselekcjonowanych przez swoich pracowników kandydatów. Ostateczne decyzje rekrutacyjne wciąż należą do niego.

Nieprzywiązywanie wagi do dyplomu i wykształcenia

Aby pracować w jednej z kierowanych przez Elona Muska korporacji, nie trzeba mieć nawet skończonej szkoły średniej. Dużo ważniejsze od kierunkowego wykształcenia, są dla Muska osiągnięcia kandydata i to na nich skupia swoją uwagę podczas procesu rekrutacyjnego. Uzasadniając swój sposób myślenia, wskazuje on przykład Billa Gatesa, Steve’a Jobsa czy Larry’ego Page’a, którzy nigdy nie otrzymali żadnego dyplomu.

Zatrudnianie kandydatów lepszych od siebie

Elon Musk podkreśla, że zależy mu na zatrudnianiu najlepszych kandydatów, jacy są obecni na rynku. Pracownicy HR zaangażowani w proces rekrutacji mają za zadanie szukać osób lepszych niż oni sami. Tylko w ten sposób, zdaniem Muska, mają szansę przyczynić się do realnego rozwoju firmy. Co istotne, zasada ta dotyczy zatrudniania wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska. Kiedy w SpaceX powstawało stoisko z jogurtami, Musk poinstruował Dolly Singh - byłą już szefową ds. pozyskiwania talentów „Idź do Pinkberry i znajdź mi pracownika miesiąca”.

Koncentracja na umiejętności rozwiązywania problemów

Jedną z kluczowych kompetencji, jakie Musk szuka u kandydatów jest umiejętność analitycznego myślenia i zdolność do rozwiązywania problemów. Aby je zweryfikować, współzałożyciel PayPala zadaje aplikującym osobom szczegółowe pytania dotyczące konkretnych trudności, jakie udało im się przezwyciężyć na poprzednich stanowiskach. Jego zdaniem ktoś, komu udało się samodzielnie znaleźć rozwiązanie skomplikowanego problemu, nigdy nie zapomina, w jaki sposób do tego doszedł. Kandydatom zadawane są również zaskakujące zagadki, które mają na celu poznanie ich sposobu myślenia. Do najsłynniejszych należy: „Stoisz na powierzchni Ziemi. Następnie idziesz jedną milę na południe, jedną na zachód oraz jedną na północ. Kończysz wędrówkę dokładnie tam, gdzie ją zacząłeś. Gdzie jesteś?”.

Oczywiście nie jest powiedziane, że strategie HR stosowane przez Muska, sprawdzą się w przypadku każdej organizacji, z pewnością jednak od szefa Tesli i SpaceX można nauczyć się odwagi poszukiwaniu własnych metod rekrutacyjnych, tak aby odpowiadały potrzebom i celom biznesowym firmy.

Junior Account Manager (Warsaw)

Warszawa
Aplikuj

IT Administrator (Server & Network Infrastructure area) 12000 - 16000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej