Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
W tym tygodniu na naszym blogu największe zainteresowanie wzbudził przegląd nowości w nowej wersji Ubuntu 18.04.2 LTS, wielu Czytelników chciało się także dowiedzieć, czego programista nie powinien mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na trzecim miejscu pod względem popularności uplasował się kolejny popremierowy przegląd nowości z linuksowego podwórka – tym razem chodzi o środowisko KDE Plasma 5.15. Wielu czytelników znalazł także artykuł na temat wprowadzenia maszynowego debugowania w pracach nad Firefoksem o raz przegląd podcastów dla programistów.
Powrót Gadu-Gadu
Niewątpliwie najgłośniejszym wydarzeniem branżowym w Polsce były informacje o wielkim powrocie komunikatora Gadu-Gadu. W najnowszej odsłonie ma to być przede wszystkim aplikacja mobilna, która poza komunikacją umożliwi także losowanie rozmówców wśród innych użytkowników. Dzięki temu Gadu-Gadu ma się stać swojego rodzaju odpowiedzią na Tindera i aplikacje randkowe w ogóle.
Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy obiecuje się nam wielki powrót kultowego komunikatora. Nic dziwnego, producentowi sama marka zapewnia ogromne nagłośnienie medialne i zainteresowanie użytkowników w różnym wieku. Na razie jednak z prób reanimowania GG nic nie wyszło i nie ma podstaw, by domniemywać, że tym razem chodzi o cokolwiek innego, niż próbę zarabiania na sympatii Polaków.
Awaria systemów Urzędu Skarbowego
Zostajemy w Polsce – tym razem przy okazji kolejnej z licznych kompromitacji państwowej infrastruktury teleinformatycznej. W dostępnej pod adresem podatki.gov.pl usłudze e-PIT-y podatnicy mogą obejrzeć wypełnione za nich przez Urzędy Skarbowe zeznania podatkowe. Niestety, infrastruktura, która stoi za serwisem podatki.gov.pl, nie była przygotowana na zainteresowanie Polaków i pierwszego usługa była niedostępna. Jeśli podatnicy chcą wiedzieć, na co wydawane są ich pieniądze, to mogą być pewni, że nie na serwery.
Facebook rozważa blokowanie przeciwników szczepionek
Facebook, zdaje się, że po raz pierwszy w historii, tak otwarcie zadeklarował walkę z częścią swoich użytkowników. Serwis Marka Zuckerberga rozważa wprowadzenie surowych sankcji dla uczestników ruchów antyszczepionkowych. Na stole są tak atomowe opcje, jak usuwanie całych grup. Na razie jednak praca u podstaw ruchów gromadzących wakcynosceptyków ograniczy się do dostarczania im materiałów informacyjnych. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z niebezpiecznym precedensem. Jeśli bowiem podmienimy sprzeciw wobec szczepionek na jakąkolwiek inną opinię, choćby najgłupszą i najszkodliwszą, to zdamy sobie sprawę, że Facebook pod względem wolności wypowiedzi szoruje po dnie.
Rosja (nie) odłącza się od Internetu
„Rosja docina się od Internetu!” – takie nagłówki na fali rusofobii i braku umiejętności korzystania z rosyjskojęzycznych źródeł zdobiły w tym tygodniu media internetowe. Nie brakowało hipotez, według których lada moment Federacja Rosyjska całkowicie i na dobre odłączy się od Internetu. Oczywiście rychłe uruchomienie trybu runet-only nie ma nic wspólnego z prawdą. Rosyjska administracja planuje sprawdzić, czy odłączenie się jest możliwe. W razie wybuchu konfliktu ma to pozwolić na zabezpieczenie infrastruktury tego państwa przed zewnętrznymi cyberzagrożeniami. W wyniku eksperymentu sprawdzone zostanie także, w jakim stopniu runet może funkcjonować samodzielnie w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
Rozszerzona rzeczywistość w Mapach Google
Nachodzi kolejna długo wyczekiwana nowość, która przenosi nas krok bliżej w stronę futurystycznych wizji rodem z literatury i filmów SF. Wkrótce Mapy Google będą wykorzystywały do nawigowania rozszerzoną rzeczywistość. Wskazówki będą na bieżąco nakładane na obraz z aparatu smartfonu. Nietrudno domyślić się, jak wielkim ułatwieniem będzie taka nowość. Nic nie stanie na przeszkodzie, by wyświetlić trójwymiarową strzałkę, która – niczym przechodzień palcem – wskaże odpowiednią ulicę czy budynek. Dostępny będzie także tryb rozpoznawania otoczenia, który pozwoli po zlustrowaniu okolicy smartfonem dowiedzieć się, co znajduje się wokół użytkownika.