Blog IT, Blog Marketing

Ubuntu 18.04.2 LTS (Bioniczny Bóbr) już jest – przegląd nowości i poprawek

Ubuntu 18.04.2 LTS (Bioniczny Bóbr) już jest – przegląd nowości i poprawek

Maciej Olanicki , 15.02.2019 r.

Cykl wydawniczy oparty na dwóch premierach rocznie oddzielonych o sześć miesięcy sprawdził się w przypadku Ubuntu na tyle dobrze, że znalazł wielu naśladowców. Przecież dokładnie w ten sam sposób są dziś udostępniane aktualizacje Windowsa, przynajmniej na papierze. Równolegle Canonical rozwija także wydania o wydłużonym okresie wsparcia.

Ubuntu 18.04.2 LTS – co nowego?

Właśnie udostępniono nową wersję LTS, czyli Ubuntu 18.04.2. Oczywiście nie należy się tu spodziewać ogromu nowych funkcji, bo i nie o to chodzi w wydaniach Long Term Support. Zamiast tego otrzymaliśmy solidną porcję aktualizacji i poprawek. Co najważniejsze – zaktualizowano jądro Linux. Zamiast wersji 4.15, którą dystrybucja wykorzystywała w kwietniu zeszłego roku, mamy już do czynienia z Linuksem 4.18 – tym samym, które jest w Ubuntu od wydania 18.10.

Zaktualizowany został zatem stos graficzny, pojawiły się nowe wersje serwera X, Waylanda i Mesy dodano obsługę wielu nowych podzespołów, zaktualizowano sterowniki graficzne. Dobre wieści mamy także dla miłośników komputerów jednopłytkowych – od wersji 18.04.2 serwerową wersję Ubuntu można uruchomić na płytkach Raspberry Pi 2 oraz Raspberry Pi 3. W podstawowym wydaniu Ubuntu z GNOME Shell wprowadzono także liczne optymalizacje, które mają przyśpieszyć działanie środowiska graficznego.

Przede wszystkim jednak wydanie LTS aktualizowane jest po to, by eliminować błędy. W rezultacie w wersji 18.04.2 nie uświadczymy już wycieków pamięci z Nautiliusa, usunięto także błąd, który sprawiał, że na starszych integrach Intela (Core 2 i Atom) niepoprawnie wyświetlał się ekran logowania. Zażegnano także problem, w którego rezultacie dock wyświetlał się na ekranie logowania. Dock nie będzie już ponadto sprawiał problemu (podwójne instancje) na urządzeniach wyposażonych w ekrany dotykowe.

Wydanie nowej wersji systemu jest oczywiście okazją do aktualizacji oprogramowania. W najnowszej wersji LTS domyślną przeglądarką jest Firefox 65, klienta poczty Thunderbird zaktualizowano do wersji 60.4.0. Aktualizacje nie ominęły także domyślnego pakietu biurowego – Libre Office występuje tu w wersji 6.0.7.

Ubuntu LTS można zaktualizować do najnowszej wersji za pomocą graficznego menedżera lub polecenia sudo apt-get dist-upgrade. Obrazy instalacyjne znaleźć można na serwerach Canonicala. Ubuntu 18.04.x LTS wspierane będzie do 2028 roku.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej