Blog IT, Blog Marketing

Atom 1.34 – rozwijany przez GitHub edytor tekstu dostępny w nowej wersji

Atom 1.34 – rozwijany przez GitHub edytor tekstu dostępny w nowej wersji

Maciej Olanicki , 09.01.2019 r.

Wiele dzieje się w ostatnim czasie w związku z GitHubem. Wczoraj ogłoszono korzystne dla użytkowników zmiany w modelu subskrypcji, dziś dostępność nowej wersji stabilnej i beta lubianego przez programistów edytora tekstu rozwijanego przez GitHub. Atom 1.34 jest gotowy do pobrania.

atomzrzut1

Atom – co oferuje?

Atom to rozwijany przez GitHub od 2014 roku edytor tekstu dystrybuowany na licencji MIT. Można z niego korzystać na Linuksie, Windowsie i macOS-ie. Jako jego największą zaletę wymienia się „hakowalność”, co oznacza w praktyce, że każdy, kto zna JavaScript może bez przeszkód dopisać Atomowi nowe funkcje. W rezultacie edytor posiada pokaźną kolekcję rozwijanych przez społeczność i samego GitHuba rozszerzeń. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Teletype, który umożliwia jednoczesną pracę nad kodem wielu osób (świetne, gdy chce się komuś coś wyjaśnić) oraz integrację z GitHubem.

Największą zaletą Atoma jest zatem jego konfigurowalność – poza wspomnianymi rozszerzeniami i rozbudową funkcjonalność z wykorzystaniem JS, możliwe jest także edytowanie interfejsu. A co w Atomie siedzi pod maską? Z całą pewnością nie spodoba się to każdemu – edytor działa w oparciu o Electron, jest zatem w pewnym sensie instancją Chrome’a. Dzięki temu może działać na różnych systemach operacyjnych, ale może być także łasy na RAM. Interfejs wykorzystuje HTML. JavaScript/Node.js, edytować można go po prostu przez modyfikację CSS-ów.

atomzrzut2

Atom 1.34 – co nowego?

W najnowszej wersji edytora dodano przydatną funkcję podglądu commitów. Dzięki niej możliwe jest przejrzenie w osobnym oknie wszystkich zmian wprowadzonych w ramach pojedynczego commitu. Są one wyświetlane na czytelnej liście z zakreślonymi zmodyfikowanymi fragmentami. Aby przejrzeć pełną listę commitów wystarczy w oknie Commit Preview nacisnąć przycisk „Show All Stage Changes”. Kolejna nowość także dotyczy podglądu commitów – odtąd można korzystać ze szablonów w wiadomościach. W ten sposób Atom oferuje możliwość ustandaryzowania komunikacji per projekt.

W Atomie 1.34 wprowadzono także zmiany w diffach – odtąd różnice w kodzie będą renderowane z wykorzystaniem TextEditora, co ma mieć pozytywne przełożenie na wydajność całego edytora. Ponadto w blokach kodu wykorzystujących Markdown wprowadzono kolorowanie składni dla języka Kotlin, nie zabrakło także poprawek i optymalizacji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej