Blog IT, Blog Marketing

Jak zorganizować swoje biurko i podnieść efektywność pracy?

Jak zorganizować swoje biurko i podnieść efektywność pracy?

KBM , 09.01.2019 r.

Nie jest tajemnicą, że programowanie wymaga ogromnego skupienia uwagi. Stan głębokiej koncentracji oznacza zwykle więcej linijek kodu lepszej jakości. Na efektywność w pracy ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest uporządkowane otoczenie. 9 stycznia obchodzimy Dzień Sprzątania Biurka. Być może warto rozpocząć nowy rok od okiełznania chaosu w swojej przestrzeni do pracy? Podpowiadamy kilka sposobów, jak to skutecznie zrobić.

Zminimalizuj liczbę niezbędnych przedmiotów

Papiery, karteczki, dokumenty, książki, zza których ledwo widać monitor – biurko programisty potrafi pomieścić naprawdę wiele. Jedną z metod na zrobienie na nim porządku raz a dobrze, jest zdjęcie wszystkiego, co na nim zalega i złożenie w jednym miejscu. Dzięki temu, na biurko będą mogły wrócić tylko te rzeczy, które okażą się niezbędne podczas wykonywania konkretnych zadań. Dla pozostałych przedmiotów warto znaleźć nowy „dom”. Być może będzie to szuflada, półka albo po prostu… kosz na śmieci. Może się okazać, że po takich porządkach na biurku, oprócz komputera pozostanie jedynie notes, przybornik z długopisami i telefon.

Zadbaj o wolną przestrzeń

Rzuć okiem na przestrzeń do pracy

Praca programisty nie ogranicza się wyłącznie do „klepania kodu” przed komputerem. Każdy developer musi od czasu do czasu zrobić odręczne notatki czy przejrzeć tradycyjne dokumenty. Dlatego na swoim biurku warto wyodrębnić przestrzeń, która będzie zawsze dostępna i wolna od jakichkolwiek przedmiotów. Ważne, by była wystarczająco duża, żeby w razie potrzeby móc komfortowo korzystać z notatnika lub po prostu postawić dodatkowy laptop czy monitor bez konieczności pośpiesznego uprzątania sterty papierów czy kubków.

Usuń rozpraszacze

Sam uporządkowany blat biurka może nie sprzyjać efektywności pracy, jeśli zbyt wiele elementów wokół będzie konkurować o naszą uwagę. Przykładem mogą być z samoprzylepne karteczki zapiskami i „to-do” listami umieszczane wokół monitorów. Choć takie „przypominacze” mogą wydawać się dobrym sposobem na skuteczną organizację pracy, jeśli jest ich zbyt wiele, stają się rozpraszaczami utrudniającymi koncentrację na tym, co naprawdę ważne. Rozwiązaniem może być zastąpienie ich papierowym kalendarzem, planerem lub jednym z elektronicznych narzędzi do przechowywania notatek, przypomnień i zaplanowanych wydarzeń.

Sales Specialist

Błonie
Aplikuj

Zmniejsz ilość wytwarzanych śmieci

Chcąc utrzymać porządek na biurku, warto samemu ograniczyć liczbę śmieci, które sami produkujemy. Zanim wydrukujemy kolejny plik, dobrze zadać sobie pytanie, czy na pewno jest to konieczne i zastanowić się, co z nim później zrobimy. W miarę możliwości, lepiej przechowywać niezbędne materiały w wersji elektronicznej. W ten sposób nie tylko zyskamy więcej miejsca na blacie, ale nasze dokumenty dużo łatwiej będzie kategoryzować i przeszukiwać.

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Administrator IT - obszar kontenerów i wirtualizacji

Katowice
Aplikuj

Sprzątaj na koniec dnia

Sprzątanie

Nie da się uporządkować biurka raz na zawsze. Warto wyrobić sobie nawyk sprzątania na nim pod koniec każdego dnia pracy, usuwając wszystkie zbędne dokumenty i wydruki a przybory i długopisy odkładając na swoje miejsce. W ten sposób biurko codziennie rano będzie jak biała kartka czekająca na zapisanie. Umieszczając na nim tylko te przedmioty, które są związane z jednym projektem, nic innego nie będzie w stanie nas rozproszyć a nasza skuteczność wzrośnie.

Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, to czego oznaką jest puste biurko – pytał retorycznie Albert Einstein. Wydaje się, że nie wziął pod uwagę trzeciej alternatywy, jaką jest praca w uporządkowanej przestrzeni. Wbrew pozorom bowiem to nie „artystyczny chaos”, ale ład i porządek pozwalają stworzyć umysłową przestrzeń, która daje swobodę i łatwość myślenia oraz dobrą koncentrację. Dlaczego tego nie spróbować?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej