Blog IT, Blog Marketing

Jak wytrwać w nauce programowania

Jak wytrwać w nauce programowania

Marcin Sarna , 14.01.2021 r.

Zdobywanie nowych kwalifikacji to nie zadanie dla niecierpliwych.

Dni, kiedy najlepiej nie wstawać z łóżka

Każdy z nas je ma. W każdej długoterminowej pogoni - zdobyciu doktoratu, szkoleniu do maratonu lub nauce programowania - zdarzają się ciemne dni. Wiesz, kiedy linia mety wydaje się być nieskończona. Wydaje się, że praca, którą wykonujesz, nie pasuje do wyników. Motywacja słabnie.

Ważne jest, aby wrócić na właściwe tory, gdy nadejdą takie dni. W przeciwnym razie jeden ciemny dzień może prowadzić do drugiego i kolejnego. Zduś to w zarodku i spróbuj z nami odnaleźć wewnętrzną motywację do kontynuacji wysiłku.

Zobacz, jak daleko zaszedłeś

Prowadzenie dziennika szkoleń z programowania (pogoogluj: programming training journal) jest przydatne z wielu powodów. Przypomni Ci o codziennych postępach, jakie robisz jako programista. Wskaże, co poszło dobrze, a co wymaga trochę pracy.

Może również pomóc Ci wyrwać się z ciemnych dni. Przejrzyj swój dziennik. Przeczytaj, nad czym pracowałeś miesiąc temu. Będziesz w szoku, widząc, jak daleko zaszedłeś. To, co uważałeś za trudne w zeszłym miesiącu, jest teraz dla ciebie łatwiejsze.

Aby uzyskać dalsze potwierdzenie swoich postępów, przeczytaj, nad czym pracowałeś kilka miesięcy temu. Następnie pomyśl, gdzie teraz jesteś. Jeśli konsekwentnie pracujesz nad poprawą, będziesz pod wrażeniem wyników. Twój codzienny wysiłek ma znaczenie: idziesz do przodu.

Popatrz na to z szerszej perspektywy

Na pewno są pewne części praktyki programistycznej, które wolisz od innych. W tej chwili pomysł robienia tych mniej ciekawych czynności może nie być pociągający. Ale kiedy cofniesz się i pomyślisz o szerszej perspektywie, zdasz sobie sprawę, że to dobrze spędzony czas. To są inwestycje w Twoje przyszłe ja.

To tak, jak pływak, który woli pływać niż podnosić ciężary ale to targanie żelastwa pomaga mu szybciej przemykać po wodzie. Znajduje więc motywację do uderzenia na siłownię (obecnie chyba tylko w ramach zawodów…) ponieważ pomaga mu to poprawić jego główny cel: pływanie.

Ilekroć zauważysz, że myślisz „Wolę…”, pomyśl o szerszej perspektywie. Przypomnij sobie, dlaczego robisz to, co robisz. To znaczy: dlaczego w ogóle uczysz się programowania? Przypominanie sobie „dlaczego” jest najlepszym sposobem na zwiększenie motywacji. Nadaje znaczenie codziennemu wysiłkowi.

Znajdź jedną osobę, która w ciebie wierzy

Tzw. „naysayers są wszędzie. Będą kwestionować twój pościg i próbować odciągnąć cię od twojej ścieżki. Nie pozwól im. Staraj się unikać tych ludzi. Jednocześnie znajdź osobę, która wierzy w Ciebie. Może to być małżonek, rodzic, profesor lub szef. Wystarczy jeden.

Poza tym dzielenie się sukcesami - bez względu na to, jak duże czy małe - to ogromna przyjemność.

Wartość różnorodności

Różnicowanie swoich zajęć pomaga, działa odświeżająco i pomaga ponownie nas zainteresować tym co robimy rutynowo. To utrzymuje motywację. Z rutyną programistyczną jest tak samo. Programowanie ma być przyjemne.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Wariancja może przybierać różne formy. Jednym ze sposobów jest zmiana rutyny. Na przykład wybranie czegoś, co całkowicie różni się od Twojego podstawowego zainteresowania programistycznego. Załóżmy na przykład, że pracowałeś nad kilkoma projektami, aby ulepszyć React. Aby dodać wariancję, wybierz interesujący problem, który nie ma nic wspólnego z React - coś, nad czym praca wydaje się po prostu fajna - i przeznacz na to jeden dzień.

Zapobiegaj mrocznym dniom

Uważaj na swoje wybory. Jest dużo treści i przybierają one różne formy: książki, podcasty, kursy i artykuły. Wiele z nich jest przydatnych. Ale są też treści, które mogą rozpocząć negatywny cykl. Gdy zacznie się taka pętla, trudno się z niej wydostać. Zamiast tego bądź wybiórczy i znajduj treści, które pomogą Ci dotrzeć tam, gdzie chcesz. Czytaj TeamQuesta :).

Zapisuj swoje cele żeby zobowiązanie było znacznie bardziej realne. Pomóc może Ci też spisywanie planu na dzień, tydzień, miesiąc.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej