Blog IT, Blog Marketing

Project Mu – Microsoft prezentuje własną otwartą implementację UEFI

Project Mu – Microsoft prezentuje własną otwartą implementację UEFI

Maciej Olanicki , 20.12.2018 r.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że UEFI w pewnym sensie ukształtowało dzisiejszy sprzęt, oprogramowanie i postawę jego producentów. Ograniczanie wolności wyboru użytkownikowi jest dziś smutnym standardem, który ukryto pod płaszczykiem OOBE, czyli koncepcji Out Of the Box Experience. Słowem – wszystko ma działać zaraz po uruchomieniu i lepiej, żeby użytkownika nie interesowała kwestia tego, jak działa.

UEFI – zmora w świecie Linuksa

UEFI to schwarzcharakter szczególnie dla miłośników Linuksa – zdarzały się nawet przypadki blokowania płyt głównych, gdy chcieli oni zastąpić czymś preinstalowanego na maszynie Windowsa. UEFI jest problematyczne z jeszcze jednego powodu – posiada ogromne przywileje i w zasadzie niewiele wiadomo o tym, jak działa oraz co oferuje w kwestii bezpieczeństwa. Tyle wystarczyło, by powstał Coreboot, otwarty następca BIOS-a i alternatywa dla UEFI, ale także TianoCore, otwarta implementacja UEFI. Teraz do akcji wkracza Microsoft, prezentując Project Mu – własną otwartą implementację UEFI. Jak widać, korporacja na dobre rozgościła się w świecie Open Source.

Jak to zwykle bywa, matką tego wynalazku była potrzeba. Microsoft miał bowiem problem z wdrażaniem na szeroką skalę TIanoCore na urządzeniach z serii Surface – dostosowywanie go do potrzeb zróżnicowanego sprzętowo portfolio hybryd zajmowało w korporacji zbyt wiele czasu. W rezultacie Project Mu napisano tak, jego ewolucja przebiegała w sposób mniej lub bardziej ciągły, podobnie jak ma to miejsce z Windowsem. Według zapewnień korporacji nie tyczy się to jednak modelu aktualizacji, co struktury kodu, który szybko można dostosowywać do nowych urządzeń.

Project Mu – realna alternatywa?

Poza modnym hasłem w postaci Firmware as a Service, Project Mu ma także do zaoferowania między innymi klawiaturę ekranową oraz zestaw narzędzi analitycznych. Microsoft chwali się też, że pozbyto się starszego kodu, co ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo. Kod Project Mu jest już dostępny w repozytorium GitHub, zaś Microsoft deklaruje, że do udziału w jego rozwoju będą zachęcani inny producenci i przedsięwzięcie wkrótce wykroczy poza rodzinę urządzeń Surface.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej