Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest konferencja Google I/O
- Jak Google wykorzystało AI w swoich najnowszych rozwiązaniach
- Co to jest funkcja „Ask Pictures”
- Jakie nowości pojawiły się w poczcie Gmail i wynikach wyszukiwania
- Co oferuje najnowszy model Google Pixel 8a
Stały punkt programu, czyli coroczna konferencja Google
Czekają na nią programiści i technologiczne freaki przez cały rok. To właśnie podczas corocznej konferencji Google I/O firma zdradza swoje plany na najbliższe miesiące, a także prezentuje najnowsze rozwiązania. Jak wiadomo, to jeden z liderów w branży technologicznej, który wytycza trendy i to na niego skierowane są oczy całego świata, jeśli chodzi o to, co nowego w technologiach piszczy. Ponadto z produktów Google korzystają miliony ludzi na całym świecie. Trudno teraz sobie wyobrazić bez nich codzienność. Już sama wyszukiwarka Google jest bezkonkurencyjna w swojej dziedzinie i zdecydowanie deklasuje wszystkie inne, które raczej nawet nie próbują stawać z nią w jednym szeregu.
Tegoroczna konferencja Google I/O 2024 odbyła się 14 maja i wydarzenie zgromadziło programistów i deweloperów z całego świata. Podobnie jak w latach ubiegłych całość skoncentrowana była wokół innowacji, jakie wprowadza lub ma w planach wprowadzić Google, a więc była mowa zarówno o konkretach, jak i nieco o obietnicach (pamiętamy i trzymamy za słowo).
Podczas głównej prezentacji, która miała miejsce w pierwszej kolejności, Google przedstawiło najnowsze strategie, które wdraża. Dotyczą one organizacji informacji na świecie. To ważny temat, ponieważ obecnie jesteśmy zalewani falami danych, informacji i newsów, co często wymyka się spod kontroli. Druga część Google I/O 2024 to prezentacja dla programistów. To właśnie wtedy przedstawiciele Google pokazali nowe narzędzia usprawniające procesy pracy i napędzające innowacje. Z pewnością nie jest zaskoczeniem, że prawie wszystko oscylowało wokół sztucznej inteligencji. W ostatnim czasie Google nas mocno przekonywało, że właśnie w tym kierunku zmierza, że to właśnie jego nowy konik i ma w planach ujarzmić sztuczną inteligencję i stać się jej najbliższym sojusznikiem.
Konferencję można było zobaczyć na żywo, jak również uzyskać do niej dostęp na żądanie. Dzięki temu każdy uczestnik mógł posłuchać tego, co go naprawdę interesuje. Co roku to wydarzenie jest też szansą na nawiązanie ciekawych i inspirujących kontaktów dzięki towarzyszącej mu grupie społecznościowej. Można się na niej dzielić swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i opiniami.
Google ponownie postawiło na sztuczną inteligencję
Nie jest to zaskoczeniem. Podczas konferencji Google I/O 2024 było bardzo dużo o rozwiązaniach dotyczących AI, które Google planuje wprowadzić lub też już wdrożyło. Zostały przedstawione zaawansowane technologie AI mające na celu poprawę użyteczności i funkcjonalności aplikacji oferowanych dla konsumentów i zaawansowanych narzędzi dla deweloperów.
Google przedstawiło kilka nowych narzędzi i modeli AI. Niektóre są całkowicie nowe, inne już dobrze znane, ale zostały przez firmę udoskonalone pod kątem sztucznej inteligencji. O czym mowa?
- Google Gemini – w obszarze tej platformy ma zajść najwięcej zmian. Została ona zaktualizowana z uwzględnieniem najnowszych standardów dotyczących sztucznej inteligencji. Rozbudowano ją o nowe możliwości przetwarzania danych. Google zaprezentowało też nowy model Gemini 1.5 Pro z długim kontekstem aż do 1 mln tokenów. Firma zapowiedziała jednak, że ma zostać on rozszerzony nawet do 2 mln tokenów. Wprowadza ponadto lżejszą i bardziej ekonomiczną wersję tego modelu – Gemini 1.5 Flash, która charakteryzuje się optymalizacją pod kątem niskiego opóźnienia i efektywności.
- Google Workspace – pojawiły się też ulepszenia Gemini dla Google Workspace. Do najważniejszych należą automatyzacja przepływów pracy między aplikacjami, a także podsumowania spotkań. To ciekawe opcje, które na pewno usprawnią pracę w zespole i stworzą lepsze warunki do dzielenia się informacjami.
- Firebase Genkit – jest to nowe narzędzie zaproponowane przez Google. Jest dedykowane dla programistów. Oczywiście wykorzystuje w swoim działaniu technologię AI. Dokładnie chodzi o usprawnienie tworzenia aplikacji na platformach Firebase. Jest to narzędzie, które ułatwia integrację z istniejącymi projektami. Poza tym zapewnia rozwiązania AI przeznaczone do zarządzania danymi.
- Project Astra – to absolutna nowość, ciekawa inicjatywa Google, projekt, którego celem jest stworzenie zaawansowanego asystenta AI. Astra to asystent wielomodalny, a więc ma zdolność do komunikowania się i reagowania poprzez różne formy wejścia, np. mówienie, nagrywanie wideo czy fotografowanie. Podczas prezentacji wersji demo pokazano m.in. jak użytkownik w czasie rzeczywistym pyta asystenta AI o znalezienie zgubionych okularów.
- Sztuczna inteligencja w edukacji – Google postanowiło też wesprzeć środowisko edukacji. Zaproponowało generatywne AI wspierające proces nauczania poprzez dostosowanie materiałów dydaktycznych do potrzeb użytkowników/uczniów.
- Nowe funkcje AI na Android – Google mocno wspiera użytkowników urządzeń mobilnych, rozwija funkcjonalności z tym związane. Podczas konferencji firma zaprezentowała kilka nowych funkcji AI, które mają poprawić jakość korzystania z urządzeń mobilnych z systemem Android. Wśród takich usprawnień znalazły się m.in.: automatyzacja codziennych zadań i inteligentne zarządzanie aplikacjami.
Zdjęcia Google na wyższym poziomie
W tym zakresie ponownie dużo udało się osiągnąć dzięki Gemini. Udało się go zintegrować ze Zdjęciami Google. Ułatwiło to przeszukiwanie całej biblioteki z uwzględnieniem dowolnej frazy. Wprowadzono nową funkcję „Zapytaj o Zdjęcia”, znaną też pod nazwą „Ask Photos”. Jak ona działa?
Ma ona pomóc w wyszukiwaniu konkretnych informacji na zdjęciach. Podczas konferencji Google I/O 2024 pokazano to na konkretnym przykładzie. Wyobraź sobie sytuację, że potrzebujesz znaleźć numer rejestracyjny swojego samochodu (tak tak, załóżmy, że go nie pamiętasz). Aby znaleźć go na zdjęciu samochodu, wcześniej musiałeś otworzyć aplikację Zdjęcia i przejrzeć fotografie. Dzięki Ask Photos nie musisz już tego robić. Wystarczy proste zapytanie: „przypomnij mi numer rejestracyjny mojego samochodu”. AI przeanalizuje dostępne w galerii fotografie i rozpozna konkretny samochód wraz z jego numerem rejestracyjnym. Ta funkcja może się okazać przydatna w wielu sytuacjach, szczególnie jeśli mamy bogatą galerię zdjęć.
Zmiany w Gmailu i wynikach wyszukiwania zaprezentowane na Google I/O 2024
Google w swoich innowacjach i zmianach nie mogło oczywiście pominąć wyników wyszukiwania. Konferencja Google I/O 2024 pokazała, że technologiczny gigant wciąż mocno koncentruje się na swoim flagowym produkcie, jakim jest wyszukiwarka i dopieszcza ją w każdym calu, oczywiście korzystając z dobra sztucznej inteligencji.
W ostatnim czasie wprowadzono nowe algorytmy AI. Jeszcze lepiej rozumieją one zamiary użytkowników i z większą skutecznością analizują kontekst zapytań. Ma to na celu oczywiście dostarczania użytkownikom jeszcze trafniejszych odpowiedzi. Google ma w tym swój plan na przyszłość. Dzięki nowym algorytmom AI ma być możliwa implementacja bardziej interaktywnych odpowiedzi. Oznacza to, że łatwiejsze będzie generowanie treści na żądanie np. opisów i podsumowań.
W zmianach Google nie pominęło też poczty Gmail. Uzupełniono ją o nowe funkcje AI. Dzięki nim użytkownik jeszcze lepiej może zarządzać swoją skrzynką pocztową. Dokładnie chodzi o kategoryzowanie wiadomości czy też wyróżnienie najważniejszych maili.
Prezentacja Google Pixel 8a
Na konferencji Google I/O 2024 pojawiło się też kilka konkretnych słów na temat nowego smartfonu Google Pixel 8a. Oczywiście jest naszpikowany zaawansowanymi funkcjami AI i posiada najnowszy chip Tensor G3, czyli procesor, który jest przystosowany do lepszej obsługi zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Do kluczowych funkcji Google Pixel 8a zalicza się AI-powered tools. To zespół narzędzi tj.: Best Take, Magic Editor i Audio Magic Eraser do edycji zdjęć i filmów wideo. Smartfon wyposażono w główny aparat z obiektywem 64-megapikselowy oraz 13-megapikselowym obiektywem ultrawide oraz przednią 13-megapikselową kamerę.
Zadbano też o kwestie bezpieczeństwa. Dokładnie odpowiadają za nie chip bezpieczeństwa Titan M2 oraz wbudowany VPN, które stanowią dodatkową ochronę. Należy też wspomnieć o wsparciu oprogramowania na aż 7 lat, która obejmuje m.in. aktualizację bezpieczeństwa i systemu operacyjnego Android.
To, co Google Pixel 8a ma na pewno do zaoferowania, to doskonała jakość zdjęć. Tak też jest promowany, jako smartfon, który wiedzie prym w kwestii wykonywania ponadprzeciętnej jakości zdjęć, jak również funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. Chcąc jednak ocenić go bardziej krytycznym okiem, należy bliżej przyjrzeć się jego aspektom technicznym. I tutaj duże zaskoczenie. W niektórych kwestiach jest on nawet lepszy od modelu Pixel 8.
Konferencja Google I/O 2024 zaspokoiła głód technologiczny wyjadaczy i na pewno nie rozczarowała tych, którzy oczekiwali od Google, że dostarczy im wartościowego „mięsa”. Tak też się stało. To spotkanie mocno skupiło się na integracji sztucznej inteligencji z produktami Google. Firma jeszcze mocniej zaimplementowała AI w swoje usługi, obecnie sztuczna inteligencja jest praktycznie w każdym z oferowanych przez Google rozwiązaniach. W kolejnych miesiącach dużo się będzie działo w tym obszarze. Najbardziej zainteresowani już testują nowe funkcjonalności.