Blog IT, Blog Marketing

Zwróć uwagę na język ciała. 9 porad jak wykorzystać go w rozmowie o pracę

Zwróć uwagę na język ciała. 9 porad jak wykorzystać go w rozmowie o pracę

TeamQuest 06.11.2018 r.

Piękne CV, wysokie kwalifikacje, czy elokwencja mogą nie wystarczyć by dostać wymarzoną pracę. Niezwykle istotna jest również mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci w zdobyciu zatrudnienia.

Kontakt wzrokowy

Jest to niezwykle ważny element podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale absolutnie nie oznacza to ciągłego wpatrywania się w oczy rozmówcy. Bowiem uznawane jest to za niepokojące i wręcz agresywne. Jednocześnie unikanie kontaktu wzrokowego jest całkowicie niewiarygodne i może sprawiać wrażenie, że twoje odpowiedzi są nieuczciwe. Najlepiej zrównoważyć to: staraj się nawiązać kontakt wzrokowy podczas słuchania i udzielania odpowiedzi na pytanie. Od czasu to czasu pozwól oczom wędrować tak by nie skupiać swojej uwagi na jednym punkcie.

Postawa i styl siedzenia

Nie garb się. Lekko pochyl się do przodu, aby wykazać zainteresowanie. Nie opieraj się całkowicie - to może sprawić, że będziesz wyglądał na znudzonego. Unikaj krzyżowania rąk lub umieszczania przedmiotów na kolanach; te nawyki wskazują na nerwowość i potrzebę samoobrony. Zaś na rozmowie najważniejsza jest pewność siebie.

Nie bój się gestykulować

Związany jesteś z branżą IT to pewnie nie masz w zwyczaju trzymać swoich dłoni nieruchomo i dobrze. Wykorzystaj to podczas rozmowy o pracę. Zatrzymanie naturalnych gestów może prowadzić do niezręcznego wyglądu. Upewnij się tylko, że Twoje ruchy nie stają się tak entuzjastyczne, że odwracają uwagę od słów.

Unikaj niespokojnych nawyków

Jeśli masz skłonności do wiercenia się, kręcenia włosów, czy stukania palcami to postaraj się powstrzymać od tego. Takie zachowanie nie wygląda profesjonalnie, a raczej po prostu niegrzecznie. Co więcej wskazuje na nerwowość.

Pracuj nad sposobem chodzenia

Mówi się, że pierwsze 10 sekund jest bardzo ważne podczas rozmowy o pracę dlatego tak istotne jest jak zaprezentujesz się na wejściu. Podejdź prosto do osoby, z którą się spotykasz, kierując każdą część ciała w jego kierunku. Utrzymuj kontakt wzrokowy z nielicznymi przerwami.

Uśmiech?

Ludzie, którzy zbytnio się uśmiechają, są postrzegani jako ulegli i słabi! Wiele badań wykazało, że ludzie na najwyższych stanowiskach właściwie nie uśmiechają się wcale, ale raczej we właściwym czasie. Jednak idąc na rozmowę w IT możesz sobie pozwolić na drobny uśmiech, żeby osoba po drugiej stronie nie wzięła Cię za ponuraka.

Ton głosu

Kiedy jesteś niespokojny lub nerwowy, twój głos ma tendencję do wzrostu. Tuż przed wywiadem pozwól, aby twój głos rozluźnił się i był w optymalnym tonie

Potakuj głową

Od czasu do czasu kiwnij głową, aby poinformować rozmówcę, że go uważnie słuchasz.

Stopy trzymaj na ziemi

Po prostu, nic więcej. Mimo, że możesz mieć póki co inne wrażenie, ale tak naprawdę wszystkie powyższe porady są równie banalne jak ta. Musisz tylko naprawdę się do nich przekonać i nie pozwolić sobie by Twoimi ruchami sterował stres.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej