Blog IT, Blog Marketing

Jak pisać CV aby było ono zrozumiałe dla przyszłego pracodawcy?

Jak pisać CV aby było ono zrozumiałe dla przyszłego pracodawcy?

TeamQuest 05.11.2018 r.

Curriculum Vitae, łac. „bieg życia”, „przebieg życia”

Jak sama nazwa wskazuje, CV jest niczym innym jak skrótowym opisem naszego życia, ale ściśle zawodowego. Jest to zdawałoby się prosty do stworzenia dokument podsumowujący zdobyte przez nas doświadczenie i przybliżający nasz profil przyszłemu pracodawcy.

W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jak stworzyć CV aby prawidłowo opisać przebieg naszej kariery w sposób czytelny dla przyszłego pracodawcy, zwiększając jednocześnie nasze szanse w procesie rekrutacyjnym.

Nazwa stanowiska – czy naprawdę określa Twoje kompetencje?

Miejsce pracy

Chciałabym żeby każdy z Was odpowiedział sobie na to pytanie. Przeglądamy na co dzień w swojej pracy niezliczone ilości CV. Niestety bardzo często ich zawartość, a konkretnie część mówiąca o doświadczeniu ogranicza się do miejsca pracy, stanowiska i okresu zatrudnienia.

Zadajmy sobie więc pytanie, co Rekruter bądź potencjalny pracodawca jest w stanie powiedzieć o Java Developerze, tudzież o Project Menadżerze albo o DevOps’ie, wiedząc tylko jakie obejmował stanowisko? Odpowiem Wam: NIC.

Oczywiście, możemy polegać na kompetencjach i wiedzy Rekruterów, którzy spojrzą wtedy na technologie i wyczytają z nich, że na przykład dany Programista zajmował się głównie webdevelopmentem, natomiast w przypadku wspomnianego stanowiska DevOps’a czy Project Manager’a technologie niewiele nam podpowiedzą.

Firmy są niezwykle kreatywne w wymyślaniu nowych nazw stanowisk, których obecnie jest tak wiele, jak wiele jest możliwych kompetencji i obowiązków na pełnionych pozycjach. Programista programiście nie równy, a ścieżki zawodowe jakie sobie wyznaczacie opisują tak naprawdę dopiero Wasze obowiązki i kompetencje. Nie wymieniając ich dajecie najprawdopodobniej pierwszeństwo w procesie rekrutacyjnym i kontakcie telefonicznym osobom, które poświęciły więcej czasu i opisały na czym polegała ich praca.

Czas jest faktycznie niezwykle cenny dla każdego z nas, ale CV pisze się raz. Potem już tylko na bieżąco uzupełnia. Warto więc poświęcić te parę minut dłużej i opisać swoje obowiązki lub projekty. Ponadto taki zabieg skróci pierwszy wywiad rekrutacyjny i usprawni sam proces rekrutacji, a także pozwoli na uniknięcie niedopowiedzeń.

B2B czy umowa o pracę?

Pytanie to na pewno padnie z naszych ust, ponieważ oferty zawodowe, którymi dysponujemy często zakładają obydwie opcje, ale nierzadko tylko jedną z nich. Dzięki tej wiedzy będziemy dobierać dla Ciebie właściwe propozycje.

Kandydaci często podkreślają nam w rozmowach, że preferują konkretną formę współpracy, ale nie zamykają się na inne. Jest to również cenna informacja dla nas, bo dzięki temu będziemy wiedzieli w jaki sposób rozmawiać z Twoim potencjalnym przyszłym pracodawcą i na co naciskać. :) Pamiętaj, że nie jesteśmy tu tylko dla naszego Klienta, ale również dla Ciebie. W momencie kiedy decydujesz się na udział w rekrutacji za pośrednictwem TeamQuest stajesz się naszym Kandydatem, a co za tym idzie będziemy Ci towarzyszyć na każdym etapie rekrutacji służąc poradą, informując na bieżąco o statusie rekrutacji, a ponadto pośrednicząc w kontakcie między Tobą a potencjalnym pracodawcą.

Przeprowadzka? Czemu nie!

Przeprowadzka za pracą

Kiedy przesyłasz CV do Agencji Rekrutacyjnej na konkretną ofertę, nie wykluczając jednak udziału w innych rekrutacjach wprawiasz w ruch nie tylko pojedynczy proces rekrutacyjny, ale również umysły Rekruterów, którzy starają się dokładnie zapoznać z Twoim doświadczeniem i zadecydować czy mają dla Ciebie inne interesujące propozycje dopasowane do Twoich umiejętności i oczekiwań. W związku z tym jeśli aktywnie poszukujesz pracy i ciekawych wyzwań warto abyś umieścił w CV również krótką informację czy jesteś otwarty na propozycje zawodowe z innych miast, a co za tym idzie na przeprowadzkę. Dzięki temu nie umkną Ci inne oferty dające możliwości rozwoju, ponieważ posiadając taką informację sami zadzwonimy do Ciebie z gotowymi, dopasowanymi propozycjami zawodowymi.

Wpisywanie okresów zatrudnienia

Jest to kolejny punkt, który ułatwi i przyspieszy naszą pracę, ale jednocześnie zaoszczędzi Twój czas. Dzięki temu Rekruter będzie świadomy jak długo pracujesz komercyjnie, co już wstępnie określi Twój poziom jako Specjalisty. Obawiasz się, że zostanie on zaniżony, ponieważ posiadasz ogromne doświadczenie hobbystyczne zbudowane na podstawie indywidualnych projektów, o których możesz dokładnie opowiedzieć w rozmowie? Twoje obawy dotyczą tego, że po wstępnej ocenie CV w ogóle do Ciebie nie zadzwonimy i nie damy Ci szansy na określenie swojego doświadczenia i opowiedzenie o nim? Nic bardziej mylnego! Takie sytuacje nie mają miejsca w TeamQuest. Zawsze dzwonimy do Kandydatów i prowadzimy z nimi indywidualne rozmowy, poświęcając na to tyle czasu ile potrzebujesz aby nam o wszystkim opowiedzieć. Nigdy nie ocenimy po samym CV. Nie ma bardziej kompetentnej osoby, która by lepiej opowiedziała o Twoim doświadczeniu niż Ty sam. My zaś znamy wymagania naszego Klienta i podpowiemy Ci jak dobrze zaprezentować posiadane doświadczenie oraz pomożemy Ci tego dokonać, dostarczając odpowiednie informacje Klientowi przy wstępnej weryfikacji CV. Ponadto, z racji prowadzenia wielu różnorodnych projektów, po wspólnej rozmowie za Twoją zgodą przedstawimy Ci inne możliwości zawodowe dopasowane do Twojego doświadczenia i oczekiwań poznanych podczas wywiadu. :) Rozmawiajmy!

Określanie poziomu biegłości języka obcego

Najczęściej spotykam określenie średnio zaawansowany, w którym zawiera się bardzo wiele możliwości. Jest to bezpieczne określenie poziomu naszego języka kiedy jesteśmy zmuszeni do samodzielnej oceny naszych umiejętności. Określenie, które kompletnie nic nie mówi poza tym że znasz język angielski na poziomie wyższym niż podstawowy. Przypuszczenia podpowiadają, że znasz ten język nawet na poziomie bardzo dobrym. Ale nie wiemy czy w mowie, piśmie czy może w czytaniu dokumentacji technicznej? Czy korzystasz z języka w obecnej pracy czy ostatnią możliwość wykorzystania go w życiu (zawodowym) miałeś 3 lata temu i wtedy komunikowałeś się swobodnie.

W związku z powyższym poza określeniem B1/B2 lub średnio zaawansowany należy uwzględnić w jakim zakresie, a możliwości jest kilka:

  • czytanie/pisanie dokumentacji
  • swobodna komunikacja
  • do odświeżenia
  • angielski biznesowy
  • używany codziennie w pracy

Ułatwi to nam znacznie pracę, a Ciebie uchroni przed błędnym odbiorem Twojego poziomu języka na podstawie samego CV. Niezrozumienie zapisu w CV może Cię niesłusznie wykluczyć z udziału w rekrutacji nim ktokolwiek się z Tobą skontaktuje albo narazić Cię na nieporozumienia z przyszłym pracodawcą. Na szczęście Konsultanci TeamQuest zawsze dopytują o szczegóły w CV aby nie było żadnych niejasności, a jednocześnie by wzbogacić je o uzyskane w rozmowie informacje, które następnie zostaną przedstawione Twojemu przyszłemu pracodawcy jako podkreślenie Twoich umiejętności i kompetencji.

Po stworzonym i wysłanym w świat CV nie pozostaje Ci nic innego jak oczekiwać pierwszego telefonu i rozmowy z Rekruterem. Kiedy otrzymasz taki telefon wykorzystaj ten czas aby krótko opowiedzieć o swoim doświadczeniu uzupełniając informacje z przesłanego dokumentu o dodatkowe elementy, które trudno było przekazać w formie pisemnej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej