Pamiętacie karę dla Google za działania monopolistyczne na terenie Unii Europejskiej?
Włoski urząd antymonopolowy w środę poinformował, że nakłada na Samsung i Apple karę za aktualizację spowalniające Smartfony. Samsung otrzymał 5 mln euro a Apple łącznie 10 milionów euro, podał Reuters. Większa kara dla Apple ma wynikać z braku poinformowania użytkowników jak wymienić baterie w słuchawkach bezprzewodowych tego producenta.
Skargi do włoskiego urzędu wnosili zarówno indywidualni użytkownicy jak i organizacje konsumenckie. Twierdzono w nich, że przygotowane przez programistów Androida i iOS aktualizacje oprogramowania zmniejszają możliwości smartfonów a ich głównym zadaniem jest zachęcenie klientów do zakupu nowych urządzeń.
Włoski urząd antymonopolowy w uzasadnieniu kar podał, że aktualizacje software "spowodowały znaczne dysfunkcje i znacznie obniżyły wydajność, co przyspieszyło proces ich wymiany", oraz że żaden z wymienionych producentów nie informował klientów o działaniu aktualizacji i nie dostarczył "jakichkolwiek środków przywracających pierwotną funkcjonalność produktów".
Apple w zeszłym roku przyznał się że upgrade oprogramowania na starszych iPhonach celowo obniżał taktowanie procesorów w przypadku problemów z bateriami. Firma jednak stanowczo zaprzeczyła, że podjęła jakiekolwiek działania w zakresie celowego postarzania urządzeń. Apple przeprosiło za brak informowania użytkownika o obniżeniu wydajności smarfonów, jednocześnie obniżyła koszt wymiany baterii, oraz wydała oprogramowanie pokazujące stan pojemności baterii.
Samsung nie miał takich przypadków, jak Apple, ale włoski regulator powołał się na skargi na Galaxy note 4 z 2014 roku, oraz odkryte w logach i mailach pomocy technicznej informacje że aktualizacja androida wydana w 2016 roku nie została zoptymalizowana pod kątem Galaxy Note 4. "Aktualizacja spowodowała poważne awarie, w tym niechciane automatyczne ponowne uruchamianie, ponieważ zbyt duży nacisk położony został na starzenie się urządzeń Note 4, stwierdził regulator.(cyt. Reuters)".
Samsung zapowiedział w wydanym oświadczeniu odwołanie się od decyzji:
Samsung nie wydał żadnej aktualizacji oprogramowania, która zmniejszyłaby wydajność Galaxy Note 4"[...]" W przeciwieństwie do tego, Samsung zawsze udostępniał aktualizacje oprogramowania, dzięki którym nasi klienci mogą korzystać z najlepszej wydajności sprzętu.
Czy polski Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów także zainteresuje się tą sprawą?