Blog IT, Blog Marketing

10 najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Którą wybrać? (część II)

10 najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Którą wybrać? (część II)

TeamQuest 28.10.2018 r.

Na którą dystrybucję Linuksa postawić? – to podstawowe pytanie, jakie zadają sobie ci, którzy szukają alternatywy dla Windowsa czy MacOS. W dokonaniu właściwego wyboru pomocne bywają rankingi i statystyki. Serwis DistroWatch regularnie monitoruje popularność poszczególnych wersji Linuksa. Na jego podstawie publikujemy pierwszą piątkę dystrybucji, które cieszą się największym uznaniem użytkowników.

Realtime (C) Software Developer 10000 - 15000 PLN

Szczecin
Aplikuj

Dystrybucje Linuksa:

 1. 5. Debian

  Debian

  Jedna z najstarszych dystrybucji Linuksa, która w dużej części została oparta na oprogramowaniu z projektu GNU. Projekt jest realizowany przez rzeszę ochotników z całego świata. Debian ma opinię stabilnego systemu o wysokiej jakości, łatwego do aktualizacji. Jego twórcy kładą ogromny nacisk na bezpieczeństwo, dlatego nowe wersje systemu pojawiają się rzadko a w ich wydawaniu często pojawiają się opóźnienia. Jest to także jedna z najbardziej rozbudowanych wersji Linuksa, która w swojej stabilnej wersji posiada około 20 000 pakietów. Nazwa tej dystrybucji pochodzi od imion jej twórcy (Ian Murdock) oraz jego ówczesnej dziewczyny Debry Lynn.

 2. 4. Elementary OS

  Elementary OS

  To chyba najbardziej atrakcyjna wizualnie dystrybucja Linuksa, której stylistyka przypadnie do gustu miłośnikom Apple’a. Jej fundamentalną osią jest środowisko graficzne o nazwie Pantheon, które kładzie nacisk na łatwość obsługi zaraz po instalacji, funkcjonalność oraz minimalizację przystosowywania i ręcznej zmiany ustawień systemu. To propozycja dla osób, które lubią prostotę. Brak przeładowania funkcjami i programami sprawia, że system sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

 3. 3. Ubuntu

  Linux Ubuntu

  To propozycja dla początkujących użytkowników. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości obsługi. Dystrybucja ta jest kompletnym systemem operacyjnym do zastosowań biurowych i domowych. Podobny do Windowsa rozkład opcji i funkcji ułatwia nowym użytkownikom dostosowanie się do systemu. Twórca Ubuntu – firma Cananical – zadbał o automatyczne aktualizacje, dzięki którym mamy gwarancję, że sprzęt z tym systemem zawsze korzysta z najnowszych wersji aplikacji. Dodatkową zaletą jest duża i pomocna społeczność. Nazwa tej dystrybucji pochodzi o starego afrykańskiego słowa oznaczającego „człowieczeństwo dla wszystkich”.

 4. 2. Linux Mint

  Linux Mint

  System bazujący na Ubuntu oraz Debianie przeznaczony dla początkujących użytkowników. Dystrybucja wykorzystuje także zamknięte oprogramowanie, co znacznie ułatwia pracę z nią. Jej największymi zaletami jest prostota użytkowania, dostęp do dużego pakietu oprogramowania oraz pełne wsparcie dostępne zaraz po instalacji. Na standardowej płycie instalacyjnej znajduje się większość najpopularniejszego własnościowego oprogramowania, jak Adobe Flash czy Java a także kompletny pakiet kodeków audio i wideo, który pozwala odtwarzać popularne pliki bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Dodatkowym atutem jest przyjazny interfejs oraz możliwość zmiany wielu graficznych nakładek. Mimo że dystrybucja ta opiera się na Ubuntu, twórcy Mint odcinają się od jego ideologii.

 5. 1. Manjaro Linux

  Manjaro Linux

  To dystrybucja oparta na Arch Linux, która zyskuje popularność dzięki szybkości i niskim wymaganiom. System ten ma dwie wersje, które wspierają dwa środowiska graficzne - XFCE i KDE Plasma. Tym, co je różni są środowisko graficzne i prędkość działania. Repozytorium, do którego użytkownicy mają dostęp do instalacji to AUR. Zapewnia on wysoką stabilność i jest kompatybilne z większością sprzętu. Istnieje również możliwość korzystania z menadżera pakietów Arch Linux o nazwie Pacman. Nazwa samej dystrybucji pochodzi od góry Kilimandżaro, na którą udało się wspiąć Rolandowi Singerowi – jednemu z twórców Manjaro. Dystrybucja skierowana do bardziej doświadczonych użytkowników.

Ogromna liczba dystrybucji Linuksa może przyprawiać o ból głowy. Tym bardziej, że różnice między nimi bywają subtelne i wybór najlepszej opcji nie zawsze jest oczywisty. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie okaże się pomocne w dopasowaniu wersji tego systemu operacyjnego do swoich umiejętności i wymagań.

Jeśli nie zapoznałeś/-aś się jeszcze z pierwszą częścią artykułu zapraszamy do jego lektury: 10 najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Którą wybrać? (część I).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej