Blog IT, Blog Marketing

Android Płatny? Przynajmniej na terenie UE

Android Płatny? Przynajmniej na terenie UE News!

TeamQuest 17.10.2018 r.

Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google ogromną karę w wysokości 4,3 mld euro za praktyki monopolistyczne.

Działania nieuczciwej konkurencji polegały, zdaniem Komisji, na wymuszaniu na producentach smatfonów, dostarczania nowych urządzeń wraz aplikacjami giganta z Mountain View w tym: google play, klienta poczty gmail, przeglądarki chrome, wbudowanej wyszukiwarki.

Ten model pozwalał Google oferować swoje usługi za darmo w zamian za możliwość bardzo precyzyjnego śledzenia użytkowników i serwowania im spersonalizowanych reklam.

Firma z Kalifornii dostosowując się do prawa unijnego, postanowiła zmienić model dystrybucji Androida i swój model biznesowy. Każdy producent, który będzie chciał dostarczyć telefon z Androidem z zainstalowanymi aplikacji z ekosystemu Google będzie musiał wnieść opłatę. Jedynie zainstalowanie przeglądarki Chrome wraz z modułem wyszukiwarki google będzie dla producentów nadal darmowe.

Oczywiście Google tak jak do tej pory będzie rozpowszechniać czystego Androida na otwartej licencji w ramach Android Open Source Project, choć dla większości użytkowników będzie to rozwiązanie mocno wybrakowane, ponieważ większość użytkowników to właśnie ze sklepu „play" pobiera i instaluje swoje aplikacje.

Google zaraz po wyroku zapowiedział odwołanie się od decyzji Komisji Europejskiej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej