Blog IT, Blog Marketing

Programista w software housie

Programista w software housie

TeamQuest 14.10.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co to jest software house i czym się różni od agencji interaktywnej?
  • czego programista może się spodziewać po pracy w takim miejscu?
  • jakie są wady i zalety zatrudnienia w SH?

Zapotrzebowanie na usługi informatyczne niemal w każdym sektorze sprawia, że programiści mogą przebierać w ofertach zatrudnienia. Choć mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia, czy developer znajdzie się w międzynarodowej korporacji, niewielkiej firmie czy startupie (w końcu i tak przez większość czasu będzie pisał kod), praca w każdym z tych miejsc bardzo się różni i ma swoją specyfikę, którą warto poznać przed decyzją o wysłaniu aplikacji. Przyjrzyjmy się dziś bliżej software house’om. Z czym wiąże się praca w takim miejscu?

„Dom oprogramowania”

Project manager

Najprościej mówiąc software house to miejsce, gdzie wytwarza się oprogramowanie a w proces ten zaangażowane są osoby o przeróżnych specjalizacjach. W typowych projektach realizowanych przez SH przykłada się dużą gawędo analizy procesów biznesowych klientów, tworzenia specyfikacji funkcjonalnej, testowania aplikacji oraz integracji jej z innymi systemami. Firmy z tej branży zajmują głównie tworzeniem aplikacji na zamówienie. SH przez niektórych nazywane są agencjami interaktywnymi. Mimo że część usług oferowanych przez jednych i drugich rzeczywiście się zazębia, istnieje miedzy nimi zasadnicza różnica. SH specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych technologicznie produktów, które ze względu na stopień skomplikowania przekraczają techniczne możliwości AI.

Różnorodność projektów

Specyfiką software house’ów jest realizacja projektów od A do Z dla wielu klientów z rozmaitych branż, od finansowej po medyczną. To nie tylko daje możliwość poznania różnych środowisk pracy, ale również chroni przed nudą i pozwala poszerzyć kompetencje biznesowe. Programista może się tu spodziewać współpracy ze specjalistami o różnorodnych kwalifikacjach i stażu pracy, co szczególnie początkującym developerom stwarza szansę na czerpanie wiedzy z doświadczeń innych. W niektórych SH trzeba być przygotowanym na wyjazdy związane z koniecznością rozwiązywania technicznych problemów w siedzibie klientów czy też przeszkolenia pracowników z dostarczanego oprogramowania. Niewątpliwymi zaletami pracy w takim miejscu jest dostęp do najnowszych technologii IT i możliwość wrażania nowoczesnych metod realizacji projektów.

Opcja dla każdego?

Projekty

W SH projekt goni projekt. Zmieniający się klienci, brak stałości zadań i praca z różnymi technologiami, choć dla programistów dopiero zdobywających doświadczenie może być bardzo atrakcyjna, nie dla wszystkich stanowi zaletę. Wielu developerów preferuje pracę przy konkretnym produkcie, który znają od podszewki i rozwijają za pomocą tych samym perfekcyjnie opanowanych narzędzi. Specjalistom z dłuższym stażem może przeszkadzać również brak ciągłości, poczucie brak realnego wpływu na kierunek rozwoju danej firmy i budowania jej marki.

Praca w SH może być doskonałą nauką branży IT „od podszewki”, stwarzającą możliwość zbudowania gigantycznego portfolio. To miejsce, w którym może się wykazać i systematycznie rozwijać swoje umiejętności. Nie bez powodu marzy o niej tylu developerów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej