Blog IT, Blog Marketing

Co założyć na rozmowę o pracę?

Co założyć na rozmowę o pracę?

TeamQuest 11.10.2018 r.

Rozmowa o pracę to najdogodniejszy sposób weryfikacji kandydata. Oprócz sprawdzenia faktów na jego temat wynikających z CV można zobaczyć jak się zachowuje i czy w łatwy sposób nawiązuje się z nim kontakt. Jak w przypadku każdego spotkania, to pierwsze wrażenie może grać kluczową rolę. Kandydat na pracownika musi zdawać sobie sprawę z tego, że o tym jak zostanie odebrany przez pracodawcę decyduje też po części jego wygląd. Trzeba więc dobrać odpowiednio swój strój, a niestety nie każdy robi to w sposób umiejętny.

Odpowiednie ubranie

W klasycznym modelu na rozmowy kwalifikacyjne przychodziło się w garniturze. Dzisiaj czasy pod tym względem się zmieniły. Oczywiście, garnitur jest często odpowiednim strojem, lecz nie wszędzie. Doskonałym przykładem będzie firma IT, gdzie generalnie nie przykłada się uwagi do żadnego z góry narzuconego ubioru. W takiej sytuacji wyglądałoby to co najmniej dziwnie, jeżeli pracodawca byłby ubrany zupełnie luźno, a kandydat na pracownika miałby ubrany garnitur. Dobrym pomysłem może być dowiedzenie się wcześniej jakie wymogi co do stroju obowiązują w danym miejscu pracy. W takim wypadku na rozmowę kwalifikacyjną można ubrać się właśnie według nich lub troszkę lepiej (nie zostanie to wtedy odebrane jako coś nagannego, a może powodować pewien szacunek w oczach przeprowadzającego rozmowę o pracę). Przykładowo jeżeli w firmie panuje strój typu bussines casual, możemy założyć zwykłą marynarkę z jeansami, ale garnitur nie będzie żadnym przewinieniem. Wymaga to oczywiście poświęcenia chwili na poszukiwanie informacji, lecz pracodawca na pewno to doceni.

Jakość ubioru

Niektórzy może nie zdają sobie z tego sprawy (szczególnie jeżeli na co dzień się tak nie ubierają), ale samo ubranie czegoś z kategorii ubrań eleganckich nie sprawia, że wygląda się elegancko. Jeżeli ktoś ubierze białą koszulę z krótkim rękawem do garnituru, niezależnie od jego wyobrażeń nie będzie wyglądał dobrze. Podobnie jeżeli ktoś założy zbyt szeroki krawat, albo zawiąże go tak, że będzie sięgał do połowy torsu to będzie wyglądał raczej śmiesznie, niż elegancko. Trzeba ubrać się w strój dopasowany, wyprasowany i tworzący zgraną całość. Nie ma tu miejsca na eksperymenty. Przed rozmową o pracę może warto poczytać kilka artykułów o dopasowaniu ubrań na blogach modowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeprowadzający rozmowę o pracę wie jak należy się ubierać. Kandydat też powinien te informacje posiadać. W każdym razie, jeżeli będzie dobrze wyglądał – może tylko zyskać. Nawet w najbardziej niezwracających uwagi na ubiór firmach IT zawsze dobrze jest zaprezentować się jako ktoś, kto o siebie dba.

Wyjątek od reguły

W kwestii ubioru branża IT rządzi się swoimi prawami. W większości przypadków kandydaci na wolne stanowisko w ramach testu otrzymują zadanie do wykonania. Pomyślność jego wykonania to ogromna cześć sukcesu na drodze o otrzymania nowej pracy. Dla przykładu jeżeli kandydat ubiegający się o stanowisko w dużej korporacji, gdzie elegancki ubiór jest codziennością popełni gafę i przyjdzie na rozmowę w swetrze. To dobre przygotowanie i wiedza mogą zapewnić mu pracę. Bowiem pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że dobry programista to kolejny krok do sukcesu firmy. Oczywiście wyżej opisana sytuacja może zdarzyć się w każdej branży, jednak to przeważnie w IT ubiór odgrywa drugorzędną rolę.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej