Z tego wpisu dowiesz się:
- jaką technologię wybrać będąc web developerem?
- jakich umiejętności oczekują pracodawcy?
- jak stać się lepszym programistą aplikacji webowych?
Mało co tak ułatwia codzienne życie programisty, jak magiczne słowo na „f”. Dzięki temu narzędziu nie tylko można stworzyć kod szybciej, ale również jest on dużo lepszej jakości. Dodatkowo, ci którzy mają za sobą przynajmniej kilka miesięcy stażu w programowaniu z pewnością zgodzą się z tym, że pisanie aplikacji bez użycia frameworka jest po prostu mało przyjemne. Przyjrzyjmy się platformom ułatwiającą tworzenie aplikacji webowych. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?
Angular JS
To firmowany przez Google otwarty framework JavaScript, który pomaga w tworzeniu aplikacji single page lub dynamicznych kawałków naszej strony. Jedną z największych zalet tej platformy jest two way Winding, który polega na tym, że zmiany w modelu są automatycznie odzwierciedlane w HTML oraz każda zmiana wartości w HTML jest automatycznie propagowana do modelu, co bardzo usprawnia pracę programisty. Dodatkowo, kod w Angular podzielony jest na moduły. To pozwala zachować niezależność między poszczególnymi częściami i przydaje się np. przy ładowaniu samego kodu.
Ruby on Rails
RoR to framework open-source przeznaczony do szybkiego tworzenia dynamicznych serwisów internetowych stworzony głównie przez duńskiego programistę Davida Heinemeiera Hanssona. Można w nim stworzyć właściwie każdy rodzaj aplikacji webowej. Platforma ta oparta jest o architekturę MVC, co pozwala odizolować logikę biznesową od interfejsu użytkownika i utrzymać kod o reguły DRY. Dodatkowym atutem jest ogromna społeczność, na której pomoc można liczyć.
Django
Wolny o otwarty framework, napisany w Pythonie, który powstał pod koniec 2003 roku jako ewolucyjne rozwinięcie aplikacji internetowych, tworzonych przez grupę programistów związanych z Lawrence Journal-World. Jego nazwa pochodzi od gitarzysty Django Reinhardta. Django realizuje wzorzec architektoniczny model-template-view (pokrewny z MVC). Funkcjonalnością, która wyróżnia tą platformę jest automatyczne generowanie panelu administracyjnego strony. Mając zaprojektowane modele strony, za pomocą kilku linijek kodu można wygenerować kompletny system zarządzania treścią, razem z panelem logowania oraz systemem użytkowników i uprawnień. Framework ten wykorzystują takie serwisy jak Instagram czy Pinterst.
Laravel
Ten opensourcowy framework znany jest przede wszystkim developerom programującym w PHP. Jego twórcą jest Taylor Otwell, który pierwszą wersję platformy wypuścił w 2011 roku. Szybko okazało się, że jest to potężny zestaw narzędzi , dzięki któremu można tworzyć solidne, rozbudowane aplikacje. Charakteryzuje się ekspresyjnym, intuicyjnym systemem migracji i posiada ściśle zintegrowane testowanie. Dodatkowym atutem jest silna społeczność.
Express
Framework ten został stworzony przez TJ Holowaychuka dla platformy Node.js. Programiści doceniają go za łatwość obsługi, użyteczność oraz to, że sprawdza się przy tworzeniu różnorodnych projektów. Express szczególnie przydaje się, kiedy chcemy wykorzystywać wielowątkowość, szablony routing czy bazy danych. Warto dodać, że korzyści płynące z wykorzystywania tej technologii doceniły takie firmy jak MySpace czy Storify.
ASP.NET
To technologia powstała w 2002 roku, wykorzystująca środowisko uruchomieniowe CLR oraz ogromną funkcjonalność stworzonej przez Microsoft platformy .NET Framework. Umożliwia tworzenie w prosty sposób dynamicznych aplikacji internetowych, stron domowych czy sklepów internetowych.