Blog IT, Blog Marketing

Dobry kod, czyli jaki?

Dobry kod, czyli jaki?

TeamQuest 26.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym jest kod wysokiej jakości?
  • jakie cechy go charakteryzują?
  • jak odróżnić profesjonalnego programistę od amatora?

Każdy profesjonalny developer wie, że napisanie kodu źródłowego, który działa, to jedynie połowa sukcesu. Stworzony skrypt z ogromnym prawdopodobieństwem będzie w przyszłości czytany i rozwijany przez inne osoby. Któremu programiście nie zdarzyło się, że modyfikując cudzą aplikacji czuł się jak dziecko we mgle? Dlatego kod dobrej jakości to w branży IT kluczowa kwestia. Tylko co to oznacza? Przedstawiamy najważniejsze cechy, które pozwalają odróżnić dobry kod od złego.

Czytelność

Przez zdecydowaną większość czasu programiści czytają a nie piszą kod źródłowy. Dodanie nawet krótkiego fragmentu do istniejącego projektu wymaga przeczytania kilku lub kilkunastu linijek kodu. Im mniej są one zrozumiałe, tym bardziej wydłuża się czas potrzebny do napisania czegokolwiek nowego. To jeden z powodów, dla których czytelność jest jedną z najważniejszych cech dobrego kodu. Stosując odpowiednie wcięcia, spacje a w komentarzach objaśniając powody, dla których kod napisany jest w taki a nie inny sposób programista ułatwia pracę nie tylko innym, ale również sobie.

Elastyczność

Elastyczność

Łatwość wprowadzania w razie potrzeby modyfikacji to kolejna cecha dobrego kodu. Dzięki niej programistom łatwiej jest zidentyfikować linie kodu, które należy zmienić , aby aplikacja działała w pożądany sposób. Dobra modyfikowalność znacznie przyspiesza czas wprowadzania poprawek i niwelowania ewentualnych skutków ubocznych.

Efektywność

Efektywność oznacza, że napisany kod wykonuje oczekiwane zadania szybko i niezawodnie. Działające za jego pośrednictwem aplikacje nie tylko uruchamiają się natychmiastowo i w sposób niezawodny, ale również w błyskawicznym tempie reagują na wydawane przez użytkowników polecenia.

Spójność

Na czysty kod składa się również spójność jego tworzenia. Decydując się na jedną metodę programowania na początku lub na stosowanie panującej w danym środowisku konwencji, developer powinien konsekwentnie trzymać się ich do samego końca. Pomijając względy estetyczne, taki skrypt jest bardziej zrozumiały dla przeglądających go osób.

Testowalność

Testowanie

Zagadnienie testowalności kodu jest kluczowe z punktu widzenia poprawności działania aplikacji a także satysfakcji klienta końcowego. Co ono oznacza? To nic innego jak odpowiednia struktura znacznie ułatwia automatyczne testowanie, zmniejszając ilość błędów i pozwalając na szybszą reakcję na zmianę wymagań.

Zła jakość programowania nie tylko utrudnia pracę wszystkim, którzy będą mieli do czynienia z kodem, ale również przekłada się na działanie aplikacji. Dlatego tak ważne jest stosowanie w tej kwestii wysokich standardów. Warto przyzwyczajać się do nich już od początku swojej programistycznej ścieżki.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej