Blog IT, Blog Marketing

Jak poprawić zapamiętywanie? 4 skuteczne sposoby

Jak poprawić zapamiętywanie? 4 skuteczne sposoby

TeamQuest 25.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak mobilizować szare komórki do bardziej wytężonej pracy?
  • co robić, aby zapamiętywać więcej?
  • jak być bardziej efektywnym pracownikiem?

„Głowa bez pamięci to twierdza bez garnizonu” – trudno nie zgodzić się z tymi przypisywanymi Napoleonowi słowami. Sprawne zapamiętywanie nowych informacji to ważny element zawodowego życia i sukcesów. Kto z nas nie chciałby pamiętać więcej z tego, co czyta czy słyszy i zapomnieć o zapominaniu nazwisk klientów, deadline’ów, czy zadań do wykonania? Mało kto jednak świadomie dba o swoją pamięć. Jak to robić? Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zmian.

Nakarm szare komórki

Nikogo nie trzeba przekonywać, że istnieje ścisły związek między dostarczaniem organizmowi witamin i minerałów a zdolnościami intelektualnymi. Dobrze zbilansowana dieta korzystnie wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Aby usprawnić pracę mózgu, warto włączyć do swojego codziennego menu produkty pełnoziarniste, bogate w cynk (kakao, rośliny strączkowe, migdały, pestki dyni czy orzechy) oraz kwasy DHA i EPA (łosoś, śledzie, sardynki). Mózg pobiera 20 % energii z tego, co jemy. Z myślą o wspomaganiu procesów pamięciowych, warto więc bliżej przyjrzeć się temu, co mamy na talerzu.

Medytuj

Medytacja

Naukowcy są zgodni, że na zdolność zapamiętywania pozytywnie wpływa praktyka mindfulness. Już dwutygodniowy kurs uważności daje mierzalne efekty w postaci poprawy funkcji poznawczych obejmujących polepszenie zdolności logicznego myślenia oraz powiększenie i wydajność pamięci operacyjnej. Jak to działa? Uważność polegająca na nieustannym powracaniu świadomością do tu i teraz poprawia koncentrację na wykonywanym aktualnie zadaniu bez zbędnego angażowania emocji czy rozmyślania o rzeczach nieistotnych w danym momencie. W efekcie jesteśmy w stanie zapamiętać więcej.

Rozwiązuj łamigłówki

Im częściej stymulujemy mózg do działania, tym większe „ciężary intelektualne” możemy podnosić. Obojętnie, czy wybierzemy rozgrywkę Scrabble, partyjkę szachów, Sudoku czy strategiczną grę komputerową – to krok w dobrą stronę. Nawet zwykłe planszówki usprawniają nasze myślenie. Nie bez powodu polecane są przez Stowarzyszenie Mensa. Dodatkowo, regularne stawianie naszemu umysłowi intelektualnych wyzwań, zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w późniejszym wieku.

Zrób coś inaczej niż zwykle

Zrób coś inaczej niż zwykle

Wielokrotne powtarzanie tych samych czynności sprawia, że nasz umysł rozleniwia się. Aby mu na to nie pozwolić, warto od czasu do czasu wychodzić poza utrwalone nawyki. Nie musimy od razu robić wielkiego przewrotu. Warto zacząć od małych odstępstw od normy, takich jak zmiana kolejności porannych czynności, inna droga do pracy czy zjedzenie innego śniadania niż zwykle. Nowe sytuacje wymagają poświęcenia im większej uwagi. Dzięki temu mózg zmuszony jest do wytwarzania nowych połączeń. Im jest ich więcej, tym umysł pracuje sprawniej.

Powyższe sposoby na poprawę pamięci można stosować w dowolnym momencie. Najlepiej wykonywać je regularnie, aby nie tylko stać się bardzie produktywnym pracownikiem i poprawić swoje samopoczucie, ale również uniknąć problemów z zapamiętywaniem w przyszłości. Zadbana pamięć z pewnością niejednokrotnie nam się „odwdzięczy”.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej