Blog IT, Blog Marketing

Dobry programista i ninja koder – czym się różnią?

Dobry programista i ninja koder – czym się różnią?

TeamQuest 19.11.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • po czym poznać wybitnego programistę?
  • jakie nieoczywiste cechy wyróżniają najlepszych developerów?
  • które kompetencje warto rozwijać, aby dołączyć do grona najbardziej pożądanych na rynku pracy specjalistów IT?

Według różnych danych na świecie jest około 21 mln zawodowych programistów. Wielu z nich to naprawdę dobrzy w swoim fachu specjaliści. Najlepsi z najlepszych stanowią jednak zaledwie niewielki procent całej społeczności. Wychodzący spod ich rąk kod to prawdziwe dzieło sztuki a ich wydajność bywa nawet kilkakrotnie wyższa niż u przeciętnego programisty. Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób udaje im się to osiągnąć? Zebraliśmy kilka cech, które wyróżniają prawdziwych „wymiataczy kodowania” od po prostu dobrych programistów.

Doskonałe zdolności komunikacyjne

Zdolności komunikacyjne

Umiejętnością, bez której nie sposób wyobrazić wybitnego programisty jest efektywne komunikowanie się. Najlepszych koderów cechuje niezwykła zdolność zadawania trafnych pytań i szybkiej identyfikacji problemu. Potrafią stawiać właściwe hipotezy a dostarczane przez nich rozwiązania są spójne. Techniczne pojęcia z łatwością przekładają na język zrozumiały zarówno dla klientów jak i użytkowników końcowych. Jeżeli umieją porozumiewać się skutecznie jedynie z kolegami po fachu, są w swojej pracy po prostu… dobrzy.

Umiejętność zarządzania czasem i zadaniami

Najlepsi programiści są godni zaufania, niezawodni i znakomicie zorganizowani. Mają bardzo silną etykę pracy i jeśli są umówieni na spotkanie, nie każą na siebie czekać. Żaden deadline nie jest im straszny, bo potrafią bezbłędnie oszacować czas potrzebny na wykonanie danego zadania i można mieć pewność, że dostarczą go w terminie. W przeciwieństwie do dobrych kolegów po fachu, nie potrzebują managera, aby nimi kierował – świetnie zarządzają sami sobą.

Zdolność szybkiego uczenia się

Zdolność szybkiego uczenia się

Prawdziwi ninja, niezależnie od formalnego wykształcenia, mają świetnie opanowaną umiejętność samodzielnego uczenia. Żadna technologiczna nowinka nie zdoła im umknąć. Mają niesamowitą zdolność wychwytywania nowych informacji i błyskawicznego przetwarzania ich. Mimo że, jak każdy programista, doświadczają sytuacji, kiedy czegoś nie wiedzą, bez względu na wszystko dążą do znalezienia najlepszego z możliwych sposobów na rozwiązanie problemu.

Świadomość biznesowa

Wielu dobrych programistów, dążąc do perfekcjonizmu, ma tendencję do marnowania czasu na szlifowanie tych elementów kodu, które nie mają większego wpływu na efekt finalny. Najlepsi z najlepszych potrafią spojrzeć na swoją pracę „z lotu ptaka”. Mają intuicję, która podpowiada im, co naprawdę ma znaczenie dla klienta, a co nie. Dzięki temu potrafią priorytetyzować swoje zadania i wiedzą, co rzeczywiście warte jest tego, by poświęcić temu swój czas.

Koncentracja na użytkowniku końcowym

Koncentracja

Dobry koder robi to, o co zostanie poproszony, zapominając często o tym, czemu jego praca ma służyć. Nie przywiązuje większej wagi do szczegółów lub – przeciwnie – kieruje nim perfekcjonizm a stworzenie pięknego kodu staje się celem samym w sobie. Świetni programiści mają świadomość tego, że programowanie jest dyscypliną wysoce użyteczną. Dążąc do mistrzowskich rozwiązań, chcą mieć świadomość, że budowana przez nich funkcja będzie miała wysoką wartość dla tych, którym ma ona służyć.

Umiejętność pracy w zespole

Dążenie wszystkich członków zespołu do wspólnego celu to dla świetnego programisty wartość nadrzędna. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem a pokora i dystans do siebie pozwalają mu uznać czyjeś rozwiązania za lepsze. Gra do wspólnej bramki liczy się dla niego bardziej niż osobista chwała. Przywiązuje wagę do dokumentacji, mając świadomość, że w ten sposób nie tylko pomaga kolegom z zespołu, ale i społeczności programistów w ogóle.

O tym, czym programista jest „tylko” dobry czy też można go uznać za mistrza w swoim fachu, często decydują mało oczywiste cechy. Z całą pewnością nawet najszersza wiedza i umiejętności techniczne na najwyższym poziomie nie wystarczą, aby dołączyć do tego zaszczytnego grona. To, co widzi idealny developer znacznie wykracza poza to, co znajduje się na ekranie jego komputera.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej