Z tego wpisu dowiesz się;
- na co trzeba być przygotowanym rozpoczynając naukę programowania?
- o czym powinien wiedzieć każdy junior developer?
Programista jest dziś jedną z najlepiej opłacanych profesji. Developerzy są wręcz rozpieszczani przez rynek pracy i mogą przebierać w ofertach zatrudnienia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem tej ścieżki kariery. O czym warto wiedzieć stawiając pierwsze kroki w tym zawodzie? Oto kilka wskazówek, jakie doświadczeni programiści z Quora podzielili się z młodszym kolegami po fachu.
Najskuteczniejszą metodą nauki programowania jest… programowanie
Materiały do nauki kodowania są dziś wszechdostępne. Bezpłatne kursy w Internecie, tutoriale na YouTube, książki czy polecane na branżowych forach artykuły to niewątpliwie bezcenne źródła wiedzy, bez których trudno wyobrazić sobie życie programisty. Choć oczywiście trudno odmówić znaczenia teoretycznym podstawom, nikt jeszcze nie został developerem oglądając jak ktoś inny programuje. Nauka kodowania to głównie samodzielne wykonywanie zadań i projektów. Praktyka powinna wypełniać nawet 90 procent czasu przeznaczonego na zgłębianie tajników kodu.
Nie wszystko da się zrozumieć
Próby dogłębnego zrozumienia każdego napotkanego problemu to droga donikąd. Nie da się zrozumieć wszystkiego. Trzeba przestać się oszukiwać i uświadomić sobie, że nie ma nawet takiej potrzeby. Najtrafniej oddaje to popularne wśród programistów powiedzenie „Mój kod działa – nie mam pojęcia dlaczego”.
Nie jest wstydem czegoś nie wiedzieć
Nie można dać się sparaliżować strachem przed popełnieniem błędu. W końcu nie myli się ten, który nic nie robi. Dlatego warto nie tylko poświęcać czas na analizowanie błędów popełnionych przez innych, ale również udostępniać innym własny kod, np. na GitHub z prośbą o ocenę. Konstruktywna krytyka może okazać się prawdziwą trampoliną do dalszego rozwoju.
Samodzielna nauka programowania jest bardzo trudna
Programowanie można zgłębiać na wiele sposobów – od studiów na kierunku informatycznym, poprzez kilkutygodniowe bootcampy po samodzielną naukę. Wbrew pozorom, ta ostatnia droga jest najbardziej wymagająca. Brak doświadczonego spojrzenia z boku czy możliwości porównania postępów swojej pracy z innymi może negatywnie wpływać na motywację i sprawić, że nauka programowania będzie dużo trudniejsza.
Korzystanie z pomocy innych to część pracy programisty
W programowaniu nie da się wiedzieć wszystkiego. Niezależnie od stażu pracy w życiu każdego programisty przychodzi taki moment, że spotyka się z problemem, którego nie potrafi rozwiązać.
Pomocne bywa wówczas „przegadanie” tematu z kolegami po fachu. Jednak najważniejszych źródłem wsparcia w takich sytuacjach jest dla każdego developera Internet. Szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania na platformach typu Q&A takich jak Stackoverflow to praktyka, bez której większość programistów nie wyobraża sobie codziennej pracy.
Początki nauki zawsze są trudne. Nie inaczej jest w przypadku programowania. Ciężko jest uniknąć poczucia zagubienia na starcie, kiedy to o kodowaniu nie wie się nic. Wskazówki bardziej doświadczonych specjalistów bywają na tym etapie nieocenioną pomocą. Warto z nich korzystać.