Blog IT, Blog Marketing

Nauka programowania: jak wyznaczać sobie cele?

Nauka programowania: jak wyznaczać sobie cele?

TeamQuest 04.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie cechy powinien mieć dobrze postawiony cel?
  • jak skuteczniej uczyć się programowania?
  • w jaki sposób zwiększyć szanse na realizację swoich zamierzeń?

Nauka programowania to prawdziwe wyzwanie. O tym, czy zakończy się powodzeniem, decyduje wiele różnych czynników. Oczywiście silna wola i determinacja a także wybór odpowiednich metod i narzędzi mają tu kluczowe znaczenie. Jak się jednak okazuje, niemniej ważny na drodze do sukcesu jest sposób, w jaki precyzujemy swoje dążenia. Oto kilka wskazówek, jaki powinien być dobrze postawiony cel według koncepcji SMART.

Konkretny (Specific)

Brak konkretów to jedna z najczęstszych przyczyn nieosiągania celu. Trudno oczekiwać sukcesu, kiedy nie wiadomo dokąd tak naprawdę zmierzamy. W rezultacie mamy problem z doborem odpowiedniej strategii i określenia planu działania. To jak dryfowanie po wodzie w nieznanym sobie kierunku. Mogłoby się wydawać, że nauczenie się programowania to bardzo dobry cel. Pod tym ogólnym sformułowaniem może się kryć jednak bardzo wiele. O ile łatwiej będzie nam osiągnąć to, co chcemy, jeśli swój cel nazwiemy: zdobycie pracy jako programista czy stworzenie własnej aplikacji.

Mierzalny (Measurable)

Nauka programowania Java

Możliwość określenia postępów realizacji to kolejna fundamentalna cecha dobrze określonego celu. W przeciwnym razie trudno nam będzie zweryfikować skuteczność dotychczasowych działań, stwierdzić, że zrealizowaliśmy to, na czym nam zależało i… móc z czystym sumieniem świętować.

Osiągalny (Achievable)

Cel powinien być realistyczny, czyli oparty na zasobach, które w danym momencie mamy do dyspozycji lub które możemy bez problemu zdobyć. Stawianie sobie zbyt wygórowanych oczekiwań podkopuje wiarę w nasze możliwości a tym samym zmniejsza motywację do działania. Oczywiście można postawić sobie za cel zostanie architektem IT. Nie trzeba jednak dodawać, że dla osoby, która dopiero stawia pierwsze kroki w programowaniu, zrealizowanie takiego planu jest odległą perspektywą. Dużo lepsze rezultaty osiągniemy, jeśli taki cel podzielimy na mniejsze, łatwe do wykonania etapy.

Istotny (Relevant)

Realizowany cel musi stanowić dla nas wartość. Jeśli nie jesteśmy w stanie się z nim utożsamić, z dużym prawdopodobieństwem nie uda nam się go osiągnąć. Słowem – musi być dla nas atrakcyjny. Osoba, której rozwiązywanie logicznych problemów nie sprawia przyjemności, chce się jednak nauczyć programowania ze względu na dobrą sytuację developerów na rynku pracy, powinna rozważyć, czy nie lepiej wybrać dla siebie inną dyscyplinę, która będzie miała dla niej większe znaczenie.

Określony w czasie (Time-bound)

Cel powinien również mieć dokładnie określony horyzont czasowy, w jakim zamierzamy go osiągnąć. Jeśli mamy harmonogram, w którym widnieje data rozpoczęcia i zakończenia realizacji naszego zamierzania oraz poszczególnych etapów, jakie po drodze musimy zrealizować – wiemy, czego się trzymać. Nasze działanie i zarządzanie czasem będą wówczas znacznie skuteczniejsze. Po prostu będziemy mieli wszystko pod kontrolą.

Jak widać, wbrew pozorom, formułowanie celu nie jest łatwą sztuką. Choć korzystanie ze specjalnych metod może wydawać się zbędne i czasochłonne, trafne określenie tego, co chcemy osiągnąć zwiększa nasze szanse na to, że to, co pozostaje w sferze marzeń, stanie się rzeczywistością. Czy nie o to w końcu chodzi?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej