Blog IT, Blog Marketing

Typy programistów

Typy programistów

Marcin Sarna , 13.10.2021 r.

Warto wiedzieć kogo wybrać do danego rodzaju zadań programistycznych.

Typologia

Zwłaszcza gdy pracuje się w firmach, w których IT nie jest głównym biznesem, można zaobserwować pewne prawidłowości w zachowaniach programistów. Są one powtarzalne do tego stopnia, że zaproponujemy dziś ich ujęcie w postaci czterech typów programistów. Oczywiście nie jest to rozróżnienie nieznoszące sprzeciwu – w rzeczywistości wiele osób wykazuje cechy charakterystyczne dla - na przykład – dwóch z tych typów. Jednak takie sortowanie może pomóc w określeniu, które charakterystyki są najlepsze do konkretnych rodzajów zadań.

Analityk – rozwiązywacz problemów

Programiści rzeczywiście mają tendencję do bycia analitykami. Ale mało kto ma tak naprawdę w pełni analityczny umysł - lubi rozwiązywać trudne problemy za pomocą algorytmów, które mogą być bardziej złożone niż zazwyczaj. Takie osoby poważnie traktują najlepsze praktyki organizacji kodu; nie uciekają od refaktoryzacji i rozwiązywania trudnych błędów; zazwyczaj mają dobre przygotowanie matematyczne.

Ich słabością jest mała ochota na wykonywanie czynności wymagających z góry określonych instrukcji, takich jak konfiguracje lub instalacje. Działania, które wymagają niewielkiego myślenia, nie są dla nich pociągające.

Podstawowa zaleta takich osób to naturalnie zdolność rozwiązywania konkretnych problemów firmy, których zwykle nie można znaleźć w Internecie. Mają cierpliwość do dokładnego zbadania źródła problemów. Mogą zostać architektami, jeśli zdecydują się pozostać w 100% zaangażowani w części technicznej swojego zawodu. Jeśli jednak mają silną ciekawość poznania reguł biznesowych i przywiązują odpowiednią wagę do kontaktów z ludźmi, mogą również zostać doskonałymi menedżerami.

Praktyk

To programista, który skupia się na jednym – na dostarczeniu produktu. Ale niestety nie zależy mu przy tym zbytnio na najlepszych praktykach, więc rzadko spotyka się go w tego typu firmach jak Google, Facebook czy innych, które są oparte w 100% na solidnym programowaniu.

Praktyk ma tendencję do patrzenia z perspektywy krótkoterminowej, unika niepotrzebnych komplikacji. Lubi czynności takie jak konfiguracje serwerów i oprzyrządowania. Niestety - nie zwracając uwagi na szczegóły, zasady biznesowe i tego kto w przyszłości siądzie do stworzonego przezeń oprogramowania, ma tendencję prowizorki, czy tymczasowego rozwiązywania problemów, które prędzej czy później będą musiały zostać ponownie przeanalizowane w celu uzyskania bardziej niezawodnej lub elastycznej implementacji.

Programista tego typu zwykle z łatwością rozwiąże problemy także spoza strefy czysto technicznej. Może zostać menedżerem, zwłaszcza w firmach, w których IT nie jest głównym dostarczycielem dochodów. Inną opcją jest kariera DevOps i współpraca z architektami.

Technik

Taki „programista techniczny” uwielbia technologię i nudzą go dyskusje biznesowe czy szacowanie czasu na zadanie. Technik zawsze lubi być na bieżąco z najnowszymi technologiami i jest fanem technologii w ogóle, nie tylko programowania. Lubią też dobrze wykonany kod, tak jak analityk, ale bardziej koncentruje się na problemach w skali mikro niż na makro.

Bardzo lubi programować, nie ma problemu z kontynuowaniem kariery jako programista i często nie ma ciągot do szefowania. Niestety - nie ma umysłu zorientowanego na biznes lub klienta, więc jeśli zadanie wymaga dużej ilości tej wiedzy, będzie potrzebować pomocy. Zwykle takie osoby są dobrymi liderami technicznymi oraz ekspertami w technologiach, które najbardziej do nich przemawiają.

Projektant

Projektant jest programistą, którego perfekcjonizm przekłada się na doświadczenie użytkownika, więc jest programistą stworzonym dla frontendu. Ten facet będzie dumny z responsywnych ekranów i efektów wizualnych oraz innych zadań, których inni programiści podobno nie lubią.

Może mieć natomiast trudności z programowaniem logiki i algorytmów. Zwykle lubi pracować tylko z HTML i CSS, już JS dla nich to za dużo. Nigdy nie jest zadowolony z przeciętnych doświadczeń użytkowników i zazwyczaj wręcz pali się dostarczyć produkt, którego sam chciałby użyć.

Jeśli osoby w tym typie są silnie zainteresowane biznesem, mogą przejąć odpowiedzialność właściciela produktu. Warto aby współpracowały ściśle z kimś, kto ma rozeznanie w rzeczywistych potrzebach biznesu, równoważąc możliwy przesadny perfekcjonizm.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej