Z tego wpisu dowiesz się:
- co zrobić, aby gorące dni w pracy były mniej dokuczliwe?
- jak pracować efektywniej podczas upałów?
Lato w pełni. Upały sięgają 30 stopni Celsjusza i więcej. Nawet nocami jest bardzo ciepło. Niektórzy odpoczywają na wakacjach, chłodzą zimnymi napojami i bujają na hamakach. Jednak zdecydowanej większości, która urlop ma przed lub za sobą, taka pogoda nie cieszy za bardzo. Skoro jednak nie mamy wpływu na pogodę i temperaturę, należy przygotować się na upał samemu. Istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów, aby gorący dzień spędzony w biurze nie dawał w kość.
Poranny chłodny prysznic
Zacznij dzień od orzeźwiającego, chłodnego prysznica. Jeśli jednak nie jesteś fanem zimnej wody schłódź przynajmniej nogi i stopy. Warto również zastosować specjalne żele o zapachu mięty, mentolu czy eukaliptusa. Dzięki tym zabiegom łatwiej będzie dojechać do pracy i spędzić w niej pierwsze poranne godziny.
Lniane lub bawełniane ubrania
Podczas upałów najlepiej sprawdzą się ubrania z lnu lub bawełny. Są lekkie, ale jednocześnie izolują od gorąca dzięki powietrzu między ubraniem a skórą. Dodatkowo doskonale odprowadzają pot.
Kolor ma znaczenie
Jak wskazują różne badania, odczuwalna temperatura osoby w czarnym stroju stojącej w słońcu może być o kilkanaście stopni wyższa od tej rzeczywistej. Ciemne kolory odbijają mniejszą część energii słonecznej – niejako ją gromadząc. Dlatego warto wybierać w lecie jasne kolory.
Lekki obiad
W krajach śródziemnomorskich podczas upałów obiady są lekkostrawne a niekiedy zastępuje się je lodami: tradycyjnymi albo wodnymi. Ciężkostrawne potrawy nie tylko znacznie obciążą organizm, który „walczy” z upałem, ale doprowadzić mogą do senności i znacznego spadku koncentracji.
Niesłodzone napoje
Cukier wiąże wodę w organizmie. Dlatego picie nawet schłodzonych lecz słodkich napojów daje efekt tylko chwilowy. Ciało potrzebuje odprowadzać część ciepła poprzez skórę (pot) i nie powinniśmy nadmiernie temu przeciwdziałać. Dużo lepszy efekt da picie wody mineralnej lub herbaty miętowej. Co ciekawe, Arabowie podczas upałów piją ciepłą (gorącą) herbatę oraz słonawy laban (podobny do kefiru).
Zwiększ liczbę wypijanych płynów
W przeciętny dzień powinno wypijać się około 2 litrów płynów, w upały może to być nawet 3 litry. Aby przez cały dzień dostarczać organizmowi płynów, warto pić mniejszymi porcjami lecz często.
Klimatyzacja
Tak jak programiści cenią sobie pracę z domu, tak podczas upałów cenią biuro za klimatyzację. W dalszym ciągu nie jest to standard wyposażenia w domach. Pracując w klimatyzowanych pomieszczeniach warto pamiętać, by temperatura była nie niższa niż o 6-8 stopni od tej na zewnątrz.
Niewielkie zmiany w rutynie dnia codziennego, które opisane zostały powyżej, pozwolą nie tylko na bardziej komfortowe radzenie sobie z upałami, ale również na bardziej efektywną pracę. A podczas urlopu możemy już robić i ubierać się jak tylko się nam podoba!