Blog IT, Blog Marketing

Jak przetrwać upały w biurze?

Jak przetrwać upały w biurze?

TeamQuest 05.08.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co zrobić, aby gorące dni w pracy były mniej dokuczliwe?
  • jak pracować efektywniej podczas upałów?

Lato w pełni. Upały sięgają 30 stopni Celsjusza i więcej. Nawet nocami jest bardzo ciepło. Niektórzy odpoczywają na wakacjach, chłodzą zimnymi napojami i bujają na hamakach. Jednak zdecydowanej większości, która urlop ma przed lub za sobą, taka pogoda nie cieszy za bardzo. Skoro jednak nie mamy wpływu na pogodę i temperaturę, należy przygotować się na upał samemu. Istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów, aby gorący dzień spędzony w biurze nie dawał w kość.

Poranny chłodny prysznic

Zimny prysznic

Zacznij dzień od orzeźwiającego, chłodnego prysznica. Jeśli jednak nie jesteś fanem zimnej wody schłódź przynajmniej nogi i stopy. Warto również zastosować specjalne żele o zapachu mięty, mentolu czy eukaliptusa. Dzięki tym zabiegom łatwiej będzie dojechać do pracy i spędzić w niej pierwsze poranne godziny.

Lniane lub bawełniane ubrania

Podczas upałów najlepiej sprawdzą się ubrania z lnu lub bawełny. Są lekkie, ale jednocześnie izolują od gorąca dzięki powietrzu między ubraniem a skórą. Dodatkowo doskonale odprowadzają pot.

Kolor ma znaczenie

Jak wskazują różne badania, odczuwalna temperatura osoby w czarnym stroju stojącej w słońcu może być o kilkanaście stopni wyższa od tej rzeczywistej. Ciemne kolory odbijają mniejszą część energii słonecznej – niejako ją gromadząc. Dlatego warto wybierać w lecie jasne kolory.

Lekki obiad

W krajach śródziemnomorskich podczas upałów obiady są lekkostrawne a niekiedy zastępuje się je lodami: tradycyjnymi albo wodnymi. Ciężkostrawne potrawy nie tylko znacznie obciążą organizm, który „walczy” z upałem, ale doprowadzić mogą do senności i znacznego spadku koncentracji.

Niesłodzone napoje

Napoje

Cukier wiąże wodę w organizmie. Dlatego picie nawet schłodzonych lecz słodkich napojów daje efekt tylko chwilowy. Ciało potrzebuje odprowadzać część ciepła poprzez skórę (pot) i nie powinniśmy nadmiernie temu przeciwdziałać. Dużo lepszy efekt da picie wody mineralnej lub herbaty miętowej. Co ciekawe, Arabowie podczas upałów piją ciepłą (gorącą) herbatę oraz słonawy laban (podobny do kefiru).

Zwiększ liczbę wypijanych płynów

W przeciętny dzień powinno wypijać się około 2 litrów płynów, w upały może to być nawet 3 litry. Aby przez cały dzień dostarczać organizmowi płynów, warto pić mniejszymi porcjami lecz często.

Klimatyzacja

Tak jak programiści cenią sobie pracę z domu, tak podczas upałów cenią biuro za klimatyzację. W dalszym ciągu nie jest to standard wyposażenia w domach. Pracując w klimatyzowanych pomieszczeniach warto pamiętać, by temperatura była nie niższa niż o 6-8 stopni od tej na zewnątrz.

Niewielkie zmiany w rutynie dnia codziennego, które opisane zostały powyżej, pozwolą nie tylko na bardziej komfortowe radzenie sobie z upałami, ale również na bardziej efektywną pracę. A podczas urlopu możemy już robić i ubierać się jak tylko się nam podoba!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej