Z tego wpisu dowiesz się:
- jak uniknąć cyberkłopotów podczas wymarzonych wakacji?
- a czym pamiętać, aby uchronić się przed utratą danych i pieniędzy?
- jak bezkosztowo zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo?
Wakacyjnym wyjazdom zwykle towarzyszą skrupulatne przygotowania. Obok planowania podróży, noclegów i atrakcji, warto jednak również pomyśleć o tym, aby okres urlopu spędzić cyberbezpiecznie. W końcu hakerzy nie biorą wolnego! Chwila nieuwagi i brak zdrowego rozsądku mogą narazić nas na wiele niechcianych problemów. Na szczęście istnieją sposobowy na to, aby uniknąć takich sytuacji.
Łącz się z głową
Bez Internetu nie sposobów wyobrazić sobie dziś letniego wypoczynku. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na górskim szlaku, zwiedzamy europejskie stolice, czy wylegujemy się na plaży – chcemy korzystać z sieci. Korzystanie z publicznego Wi-Fi nie zawsze jednak bywa bezpieczne. Cyberprzestępcy mogą podszywać się pod niezabezpieczoną sieć, a stąd już krok od kłopotów. Odwiedzając nowe miejsca lepiej zatem wyłączyć w telefonie funkcję automatycznego łączenia z Wi-Fi. Do sieci warto podpiąć się tylko wtedy, kiedy mamy stuprocentową pewność, że to bezpieczna opcja.
Update’y to podstawa
Komu z nas nie zdarzyło się ignorować wyskakujących okienek informujących o konieczności przeprowadzenia aktualizacji programów i aplikacji. Tymczasem luki w oprogramowaniu to jedna z najczęstszych przyczyn udanych ataków hakerów. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby mieć zainstalowaną najnowszą wersję programu antywirusowanego, która będzie zawierała aktualną bazę potencjalnych zagrożeń.
Uważaj na to, w co klikasz
Podczas urlopu niejednokrotnie ulegamy pokusie (lub konieczności) logowania się do skrzynki mailowej. Hakerzy tylko na to czekają. W atmosferze letniego relaksu łatwo paść ofiarą pishingu. Jest to forma cyberataku, polegająca na wysyłaniu fałszywej wiadomości, która przekierowuje do stron łudząco podobnych do serwisów banków czy operatorów komórkowych. Jak upewnić się, że mamy do czynienia z próbą oszustwa? Po najechaniu kursorem myszy na link w wiadomości, powinien się wyświetlić prawdziwy adres URL. W fałszywym linku litery są zastąpione cyframi.
Hasło – im trudniej, tym lepiej
Wśród czynników, które najczęściej ułatwiają zadanie cyberprzestępcom, są niedostatecznie silne hasła oraz stosowanie tego samego szyfru w wielu miejscach. Oprócz zadbania o te elementy, warto również korzystać z dwuetapowej weryfikacji dostępu do kont. Logowanie za pomocą kodu otrzymanego w SMS-ie sprawi, że nasze dane osobowe i inne poufne informacje będą dużo bezpieczniejsze.
Don’t leave me alone
W towarzyszącym nierzadko letniemu wypoczynkowi pośpiechowi łatwo pozostawić gdzieś smatfona lub zapomnieć o wyłączeniu laptopa w pokoju hotelowym. Tymczasem bezpieczeństwo fizyczne naszych urządzeń jest niemniej ważne niż ich techniczne zabezpieczenie. Dlatego nigdy nie pozostawiajmy ich bez nadzoru a dostęp do dysku twardego szyfrujmy hasłem.
Troska o cyfrowe bezpieczeństwo, wbrew pozorom, nie wymaga wiele czasu ani nakładów finansowych. Tym bardziej więc podczas urlopu warto dołożyć starań, aby nie ułatwiać życia hakerom, a przy okazji móc spokojnie i niezakłócenie ładować akumulatory na kolejne miesiące.