Blog IT, Blog Marketing

Co dają programiście studia informatyczne?

Co dają programiście studia informatyczne?

TeamQuest 30.07.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • na czym polega przewaga absolwenta informatyki nad programistą-samoukiem?
  • dlaczego warto zainwestować w formalne wykształcenie?
  • jakich umiejętności wymagają od programistów pracodawcy?

Istnieje wiele dróg do zostania programistą. Młodzi koderzy zwykle stoją przed dylematem: iść na studia informatyczne, wybrać intensywny kurs programowania, który szybko pozwoli zacząć pracę w zawodzie a może uczyć się kodu na własną rękę korzystając z dostępnych za darmo w Internecie materiałów. Czy warto w ogóle decydować się na pierwszą opcję skoro jest ona najbardziej czaso- i kosztochłonna a pracodawcy dużo większą wagę przywiązują dziś do praktycznych umiejętności niż formalnego wykształcenia? Oto argumenty, dla których studia informatyczne to wciąż dobra inwestycja.

Wiedza

Wiedza

Niby oczywiste, ale przecież uczyć można się na wiele sposób, niekoniecznie w murach uczelni. Czy jest w ogóle sens poświęcać lata na wkuwanie teorii i uczestniczenie w wykładach z wydawałoby się zupełnie niepotrzebnych przedmiotów, takich jak statystyka, logika czy fizyka? W końcu żadne studia nie nauczą programowania. Otóż takie przygotowanie, na pierwszy rzut oka zbędne, daje developerom niezwykle cenną perspektywę. Pozwala rozumieć działanie systemów informatycznych, a dzięki temu znajdować krótsze i lepsze sposoby rozwiązywania programistycznych problemów.

Szersze możliwości zatrudnienia

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku programistów liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności. W sytuacji dużego niedoboru specjalistów IT, pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby bez dyplomu. Nie zmienia to faktu, że bardzo wiele rodzimych firm wciąż wymaga od kandydatów formalnego wykształcenia. Mając do wyboru dwie osoby o podobnym poziomie znajomości danej technologii, ale jedną po studiach informatycznych, zdecydowana większość pracodawców wybierze tę drugą.

Inspirujące otoczenie

Inspiracja

Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i egzaminy. To również możliwość uczestniczenia w wymianach studenckich, konferencjach, kołach naukowych i spotkaniach z osobami już pracującymi w branży IT. Takie otoczenie daje szansę lepszego rozeznania w tym, czym rzeczywiście chcielibyśmy się zajmować po studiach, zweryfikowania wyobrażeń na temat pracy w IT i daje świetne przygotowanie do życia zawodowego.

Nawyk systematycznego uczenia

Nowe technologie to branża, która rozwija się w błyskawicznym tempie. Dobry developer musi orientować się w aktualnych trendach i być na bieżąco ze stale pojawiającymi się nowymi narzędziami. Okres studiów pozwala wyrobić w sobie nawyk uczenia się, samodzielnej pracy i szukania informacji w wielu różnych źródłach. Czy można wyobrazić sobie bardziej przydatną umiejętność dla programisty?

Rozwijanie umiejętności miękkich

Rozwój

Zdobywanie wiedzy na własną rękę w przypadku wielu osób bywa bardzo skuteczne. Jednak umiejętności techniczne, doświadczenie i zdolność analitycznego myślenia to nie wszystko, aby dołączyć do grona najlepszych developerów. Skuteczna realizacja projektów IT zależy dziś od efektywnej współpracy wielu osób, dlatego od programistów wymaga się również rozwiniętych kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole. Również w tym obszarze studia mogą okazać się nieocenione. Kontakt z kadrą naukową i wspólna praca nad projektami zaliczeniowymi to świetny wstęp do tego, aby stać się znakomitym członkiem teamu.

Mimo że każdy zna przykłady osób, które odniosły sukces w świecie IT nie mając formalnego wykształcenia, argumentów przemawiających za posiadaniem dyplomu jednak nie brakuje. Warto to mieć na uwadze, zanim damy się przekonać zwolennikom bezużyteczności „papierka”.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej