Blog IT, Blog Marketing

Benefity to za mało, czyli najbardziej niewiarygodne zachcianki programistów

Benefity to za mało, czyli najbardziej niewiarygodne zachcianki programistów

TeamQuest 29.07.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie nietypowe żądania wysuwają programiści podczas rozmów rekrutacyjnych?
  • w jaki sposób koderzy wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję na rynku pracy?
  • jakie prośby są w stanie spełnić pracodawcy IT, aby zatrzymać u siebie najlepszych specjalistów?

Programiści to niewątpliwie najbardziej rozpieszczona przez rynek pracy grupa zawodowa. Rekrutacja IT już dawno przybrała formę prawdziwej wojny o talenty a pracodawcy prześcigają się w pomysłach, aby przyciągnąć do siebie najlepszych speców od kodowania. Opieka medyczna, karnet na siłownię, szkolenia językowe, konsole do gier czy dodatkowe dni wolne to benefity, które zwykle znajdują się dziś w standardowym pakiecie oferowanych przez firmy świadczeń i nikogo już nie zaskakują. Zdarza się jednak, że programiści mają dużo większe oczekiwania. Przyjrzyjmy się niektórym niezwykle śmiałym jak na rodzime warunki żądaniom, z jakimi konsultanci HR spotkali się podczas rozmów rekrutacyjnych z kandydatami IT.

Łóżko w miejscu pracy

Łóżko w miejscu pracy

Jednym z legendarnych już przykładów krążących w środowisku HR jest kandydat, który zapytał, czy mógłby otrzymać karimatę, aby w trakcie przerwy przespać się pod biurkiem. Jak się okazało, powodem nie było lenistwo, ale małe dziecko, które nie pozwalało wyspać się w domu. Z doświadczenia rekruterów wynika, że prośby o prywatne łóżko, w którym w czasie pracy można uciąć sobie drzemkę nie należą do rzadkości.

Zatrudnienie żony

Dodatek relokacyjny do pensji, środki na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzką, pomoc w znalezieniu mieszkania czy załatwieniu niezbędnych formalności w przypadku obcokrajowców to najczęstsze składniki tzw. pakietów relokacyjnych proponowanych kandydatom, którzy zdecydują się na zmianę miejsca zamieszkania. Jeden z programistów uzależnił jednak swoją relokację od tego, czy w nowym miejscu zatrudnienie znajdzie również jego żona – fryzjerka. Specjalista ten musiał być wyjątkowo cenny, gdyż warunek ten został spełniony: w poszukiwanie zakładu fryzjerskiego zaangażował się cały zespół.

Relokacja niani

Do najbardziej kuriozalnych pomysłów koderów można pewnością zaliczyć inny związany z relokacją przypadek. Otóż pewien programista zażyczył sobie pakietu relokacyjnego dla… niani, gdyż nie wyobrażał sobie innej opiekunki dla swojego dziecka.

Praca nocą

Praca nocą

Elastyczny czas pracy to jedno z udogodnień, które mieszczą się w standardzie oferowanych przez firmy IT benefitów. W większości przypadków pracownicy rozliczani są za wykonanie konkretnych zadań, zatem późniejsze przyjście do biura, aby uniknąć korków lub załatwienie czegoś w godzinach pracy, nie stanowi dla pracodawców problemu. Trzeba jednak przyznać, że chęć wykonywania obowiązków od wieczora do rana budzi zdziwienie. Taką prośbę programisty spełniła jedna z firm. Efekt? Pracownika nikt nigdy w firmie nie widział.

Fotel lotniczy

Trudno nie zgodzić się z tym, że monitor oraz fotel to najważniejsze elementy wyposażenia stanowiska pracy programisty. Czasem okazuje się jednak, że ergonomiczne krzesło nie wystarcza. Dla jednego z programistów komfort siedzenia okazał się tak istotny, że poprosił o… fotel lotniczy. Dodatkowo, aby móc pracować w pozycji leżącej, zażyczył sobie monitora na suficie. Nie mamy informacji, czy również w tym wypadku pracodawcy poszli kandydatowi mu na rękę.

Jak widać pracownicy z branży IT doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na rynku pracy to oni dyktują warunki i część z nich skwapliwie (a przede wszystkim z powodzeniem) to wykorzystuje. Na szczęście wyjątkowo roszczeniowi stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich kandydatów. Większość z nich nie ma wygórowanych oczekiwań i zadowala się standardowymi warunkami zatrudnienia, których pracownicy innych branż i tak mogą programistom tylko pozazdrościć.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej