Blog IT, Blog Marketing

Praca w IT bez studiów informatycznych – czy to możliwe?

Praca w IT bez studiów informatycznych – czy to możliwe?

TeamQuest 30.08.2021 r.

Wysokie zarobki i atrakcyjne perspektywy rozwoju sprawiają, że zainteresowanie pracą w IT rośnie z roku na rok. Jednak nie każdy chętny może pochwalić się wykształceniem informatycznym. Czy brak studiów przekreśla szanse na znalezienie zatrudnienia w branży IT?

Praca IT – czy studia informatyczne są niezbędne?

Wyniki badań są jednoznaczne – aż 90 proc. osób ubiegających się o stanowisko w branży IT ma wykształcenie wyższe, jednak niewiele ponad połowa z nich (54 proc.) ukończyła studia na wydziałach technicznych. Absolwentów kierunków informatycznych jest jeszcze mniej. Szacuje się, że co roku kończy je ok. 14 tysięcy studentów.

Tymczasem zapotrzebowanie na specjalistów IT systematycznie rośnie. Rynek nie znosi jednak próżni. W konsekwencji zwiększa się odsetek pracowników, którzy pracują w branży IT, lecz nie mają wykształcenia kierunkowego. Brak studiów informatycznych nie przekreśla więc szans na znalezienie zatrudnienia w IT.

Co więcej, już nie tylko absolwenci kierunków ścisłych (np. matematyka, fizyka, ekonomia) są mile widzianymi kandydatami na stanowiska informatyczne. W branży coraz bardziej cenione są kompetencje, które jeszcze do niedawna były uznawane za domenę osób kończących studia humanistyczne. Nie oznacza to jednak, że dyplom ukończenia studiów informatycznych jest nic niewart. Wręcz przeciwnie. Daje przewagę na rynku pracy, o ile idą za nim rzeczywiste umiejętności.

Co ważne, studia informatyczne są źródłem wiedzy ogólnej. Największe sukcesy, a co za tym idzie zarobki można uzyskać, specjalizując się, czego nie da się osiągnąć bez dodatkowego zaangażowania. Dlatego studia uznaje się za atrakcyjny dodatek, a nie warunek konieczny.

Praca w IT bez wykształcenia informatycznego – dostępne stanowiska

Jak już zostało wspomniane, branża informatyczna jest otwarta na osoby bez studiów informatycznych. Niezbędną wiedzę można bowiem zdobyć innymi drogami – korzystając z bezpłatnych materiałów dostępnych w sieci czy też uczestnicząc w płatnych szkoleniach lub bootcampach programistycznych. Od wykształcenia ważniejsze są bowiem doświadczenie i umiejętności, a w przypadku osób bez praktyki – predyspozycje i chęci do nauki.

Osoby zainteresowane pracą w IT często jednak zastanawiają się, na jakie stanowiska można aplikować, jeśli nie ma się wykształcenia informatycznego. Spieszymy z odpowiedzią.

- Programista. W przypadku tego zawodu bardziej niż studia liczy się rzeczywista znajomość języków programowania.

- Tester manualny. Powinien odznaczać się przede wszystkim skrupulatnością i dokładnością działania.

- UX designer. Bez znajomości narzędzi do makietowania, podstaw HTML i CSS oraz testów zdalnych trudno będzie znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie.

- UI designer. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się przede wszystkim znajomości programów graficznych i umiejętności pisania kodu w HTML, JavaScript czy też CSS.

Predyspozycje do pracy w IT

Oprócz określonych umiejętności i doświadczenia osoby chcące pracować w branży informatycznej powinny dysponować określonymi predyspozycjami. W ogłoszeniach pracodawcy najczęściej wymieniają:

- zdolność analitycznego myślenia,

- komunikatywność,

- umiejętność pracy w grupie,

- kreatywność i twórcze myślenie,

- dokładność,

- zdolność do pracy pod presją czasu.

Istotna jest również znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym, a w przypadku stanowisk UX i UI designer także poczucie estetyki. W branży IT nie da się odnieść sukcesu bez ustawicznego rozwoju umiejętności. Wykorzystywane technologie podlegają bowiem dynamicznym przeobrażeniom. Dlatego ważna jest również chęć do nauki.

Żeby pracować i odnosić sukcesy w branży IT, nie trzeba mieć wykształcenia informatycznego. Najważniejsze są rzeczywiste umiejętności i doświadczenie. Same studia nie są w stanie tego zagwarantować. Niemniej dają pewne podstawy do wykonywania zawodu, podobnie zresztą jak kursy, szkolenia czy też samodzielna nauka.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej