Blog IT, Blog Marketing

Praca w cybersecurity – wszystko, co warto wiedzieć

Praca w cybersecurity – wszystko, co warto wiedzieć

Joanna Wasiak , 06.03.2023 r.

Praca związana z bezpieczeństwem w sieci jest bardzo na czasie i zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Nie jest to praca łatwa, jak może się wydawać, nie wystarczy szkolenie z etycznego hakera, by zacząć pracować jako Pentester. Co warto wiedzieć o pracy w Cybersecurity? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

W artykule wymieniono:

 • Jakie są obowiązki osoby pracującej w branży cybersecurity?
 • Jakie umiejętności pomogą Ci w pracy związanej z cyberbezpieczeństwem?
 • Ile możesz zarobić, pracując w sektorze cybersecurity?

Expert Recruiter 360 stopni 13000 - 15000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Inżynier oprogramowania .Net 23000 - 27000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Jakie są obowiązki osoby pracującej w branży cybersecurity?

Osoba pracująca jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa jest odpowiedzialna za:

 • monitorowanie, analizowanie, przewidywanie i przeciwdziałanie zagrożeń w sieci;
 • analizowanie i „łatanie” luk w zabezpieczeniach systemowych;
 • zarządzanie systemami i środowiskiem do wykonywania testów penetracyjnych;
 • opracowywanie przypadków testowych (scenariuszy) dotyczących cyberzagrożeń;
 • opracowywanie dokumentacji i planu działania w przypadku ataku hakerskiego;
 • współpraca z zespołami programistów;
 • wykorzystywanie systemu Machine Learning do kontroli obszarów systemowych np. kontroli ruchu sieciowego i wykrywania podejrzanych akcji;

  wykonywanie testów penetracyjnych w izolowanym środowisku, by testować wdrożone zabezpieczenia sieciowe;

 • projektowanie systemów zabezpieczeń wg wymagań klienta;
 • opracowywanie i dokumentacja norm bezpieczeństwa dla systemów firmowych.

Jak można zauważyć, zakres obowiązków osób pracujących w branży cyberbezpieczeństwa jest różny i zależny od stanowiska, jakie dana osoba zajmuje.

Jakie umiejętności pomogą Ci w pracy związanej z cyberbezpieczeństwem?

Potrafisz szybko łączyć ze sobą fakty? Nie masz trudności w szybkim znajdowaniu rozwiązań nawet dla najbardziej skomplikowanych problemów? To zdecydowanie jedna z umiejętności, która jest wręcz niezbędna na stanowiskach związanych z obszarem cybersecurity, takich jak Pentester.

Kolejnymi umiejętnościami, które pomogą Ci w tej pracy, jest analityczne myślenie, dobra ocena sytuacji oraz dyspozycyjność. Praca w cyberbezpieczeństwie wymaga stałego monitorowania, dlatego może się wydarzyć, że zostaniesz zmuszony przyjechać do pracy w niestandardowych godzinach, zwłaszcza jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego. Aby w ogóle dostać pracę w tym sektorze, potrzebna Ci będzie obszerna techniczna wiedza i umiejętności z zakresu architektury programowania, sieci i systemów operacyjnych, szyfrowania i protokołów bezpieczeństwa. Nie możesz liczyć na to, że nauczysz się ich w trakcie wykonywania zawodu. To odpowiedzialna praca, która wymaga nie tylko doskonałych umiejętności technicznych, ale także odporności na presję, stres i nieprzewidziane sytuacje.

Jeśli nie lubisz się uczyć i poszerzać swojej wiedzy, to również nie będziesz mógł się realizować w branży związanej z cyberbezpieczeństwem, w której tak naprawdę zmiany są nieustanne i trzeba być na bieżąco z najnowszymi dostępnymi technologiami i możliwościami wykorzystywania AI, by dobrze zarządzać bezpieczeństwem związanym z niepożądanymi wyciekami danych firmowych.

Ile możesz zarobić, pracując w sektorze cybersecurity?

Zarobki w tej branży nie należą do najniższych. To obszar, w którym specjaliści będą coraz częściej poszukiwani, w związku z systematycznym wytwarzaniem ogromnej ilości danych przez firmy i korporacje oraz rosnącą liczbą zagrożeń atakami hakerskimi. Na stanowisku juniorskim możesz zarobić średnio 5800 zł brutto, a na stanowisku doświadczonego specjalisty ponad 15.000 zł brutto. Są to dane uśrednione na rok 2022. Tak naprawdę, obszar cybersecurity ciągle się rozwija i rośnie zapotrzebowanie na dobrych specjalistów, dlatego stawki również będą ulegać zmianom.

Wdrożeniowiec ERP

Marki
Aplikuj

Senior Account Manager (stacjonarnie)

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej