Blog IT, Blog Marketing

Czego pracodawcy oczekują od Junior Developera?

Czego pracodawcy oczekują od Junior Developera?

TeamQuest 17.06.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie umiejętności trzeba posiadać poszukując pierwszej pracy IT?
  • na co pracodawcy zwracają uwagę rekrutując na stanowiska juniorskie?

Każdy maratończyk, zanim dobiegnie do mety, musi zrobić swój pierwszy krok, przebiec pierwszy kilometr. Tak samo każdy developer, zanim zostanie seniorem rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem na stażu lub jako tytułowy junior. Pracodawcy mają zwykle wobec programistów debiutujących na rynku pracy określone oczekiwania. I choć mogą się one różnić w zależności od firmy, można wyróżnić elementy, które są wspólne bez względu na wymagania na konkretnym stanowisku. Co zatem jest wysoko oceniane podczas rekrutacji juniorów?

Znajomość podstaw danej technologii

Junior, jak sama nazwa wskazuje, jest na początku swojej drogi programistycznej. Trudno oczekiwać od niego szerokiego doświadczenia. Jednak tym, czego bez wątpienia oczekuje każdy pracodawca IT jest znajomość podstaw, pojęć oraz teorii, dzięki którym programista łatwiej i szybciej będzie mógł szlifować swoje umiejętności. Dodatkowym atutem jest zawsze portfolio zbudowane z choćby hobbystycznie realizowanych projektów (np. na GitHub), które dadzą rekruterowi wgląd w możliwości techniczne kandydata.

Chęć samodzielnego uczenia się

Nauka

Zwykle ani szef zespołu, ani koledzy i koleżanki nie oczekują, że junior będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie techniczne. To co się liczy, to chęć samodzielnego uczenia się i podnoszenia kompetencji. Możliwości jest naprawdę dużo: webinary, fora, szkoły programowania, e-booki. Zamiast za każdym razem pytać członków zespołu o pomoc i wsparcie, lepiej jest najpierw poszukać odpowiedzi na swoje pytania w dostępnych źródłach w Internecie. Dzięki temu junior nie tylko rozwinie swoje umiejętności, ale również zachowa dobre relacje z zespołem. Każdy programista wie w końcu, jak uciążliwe bywa nieuzasadnione odrywanie od pracy.

Gotowość do realizacji prostych zadań i wspierania zespołu

Typowymi zadaniami junior developera są niewielkie prace programistyczne: wprowadzanie poprawek, likwidowanie błędów czy usprawnianie kodu. Oprócz tego, co zostaje zlecone, warto w miarę możliwości angażować się w prace zespołu i wspieranie go w różnych projektach. Jest to mile widziane i buduje pozytywny wizerunek developera jako dobrego współpracownika. Dodatkowo, jest to okazja to poznawania coraz bardziej skomplikowanych tajników programowania oraz architektury.

Pokora

Pokora

Na ambitniejsze zadania junior developer zwykle musi poczekać. Oznacza to, że zanim awansuje na tym stanowisku będzie pracować przez 1-2 lata. Czas ten warto maksymalnie wykorzystać na dokształcanie i podnoszenie swoich kompetencji. Dużo wyżej niż nadmierną pewność siebie, jaką nierzadko reprezentują absolwenci tuż po opuszczeniu murów technicznej uczelni, pracodawcy dużo wyżej cenią sobie u kandydatów pokorę. Wbrew pozorom, zwykle cechuje ona osoby ambitne, które mają świadomość, jak wiele muszą się jeszcze nauczyć zanim staną się prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie.

Gotowość do dłuższego związania się z firmą

Zatrudnienie juniora to dla firmy zawsze inwestycja, która wiąże się z dodatkowym czasem na wdrożenie i wyszkolenie do poziomu, w którym młody adept programowania stanie się samodzielnym developerem. Nic dziwnego, że pracodawcy preferują kandydatów, którzy biorą pod uwagę związanie się z firmą na dłużej.

Choć komercyjne doświadczenie zwykle nie jest wymagane na stanowiska juniorskie, lista oczekiwań, jakie firmy stawiają kandydatom bywa długa. Jednak nawet jeśli nie wszystkie z nich spełniamy nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować przekonać potencjalnego pracodawcę, że warto w nas zainwestować czas i pieniądze. Jeśli będziemy naprawdę przekonujący, żaden pracodawca nie zawaha się dać nam kredytu zaufania.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej